Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Teraz sa ukáže, na čo majú firmy HR šéfov


Dobrý deň,

na bratislavskej Slovenskej technickej univerzite včera väčšina v akademickom senáte odvolala rektora Miroslava Fikara s takou nedôveryhodnou argumentáciou, že sa hodí pripomenúť ju, vždy keď sa slovenské vysoké školy budú hnevať, že si ich biznisová sféra neváži.

Ani rozhodnutie ministra školstva či prezidentky, ktorí ešte môžu odvolanie rektora zvrátiť, nič nezmení na tom, že tento príbeh ostane varovaním pred stavom akademickej funkcionárskej elity. Tá podobne ako donedávna napríklad sudcovia dokáže svoje záujmy brániť veľmi efektívne.

Dnešný Ekonomický newsfilter má približne 1000 slov, čo sú zhruba 4 minúty čítania. Pripravil Konštantín Čikovský.


1. Karantény podniky nezastavia, ale treba sa na ne nachystať

Slovenské firmy majú do konca týždňa čas, aby sa pripravili na možnosť, že niektorí ich zamestnanci budú v celoplošnom testovaní označení za pozitívnych alebo testovanie odmietnu, a preto by mali odísť povinne do karantény.

Masové zatváranie podnikov nehrozí. Doterajšie informácie od firiem z Oravy a okolia Bardejova, kde sa testovanie začalo už uplynulý víkend, ukazujú, že pre firmy je to záťažová situácia, no väčšina ju prekonala bez výpadku výroby.

Keďže počet ľudí nakazených koronavírusom je na zvyšku Slovenska nižší ako na Orave a v okolí Bardejova, mal by byť aj vplyv na väčšinu slovenských firiem ešte menší.

Firmy by mali ľuďom vopred povedať, ako budú postupovať. Aby sa mohli spoľahnúť na spoluprácu so svojimi zamestnancami počas krízy, mali by im povedať, ako sa zachovajú, ak niekto z nich bude musieť zostať v karanténe, lebo bude mať pozitívny test.

Rovnako by malo byť jasné, čo firma spraví s pracovníkmi, ktorí sa sami rozhodnú zostať v karanténe, pretože odmietnu štátom organizované testovanie antigénovými testami.

Ak karanténu fakticky nariadi štát, lebo človek mal pozitívny test, zamestnanec má nárok na pandemickú péenku, v ktorej dostane 55 percent hrubej mzdy.

 • Nárok na péenku v karanténe majú pritom aj živnostníci, ktorí v tom čase navyše nemusia platiť odvody.
 • Firma sa s ľuďmi v nariadenej karanténe môže dohodnúť, že budú pre ňu pracovať z domu, ale pracovník na taký home office nemá automatický nárok a, naopak, firma mu to ani nemôže v takejto situácii prikázať.
 • Ak by to bolo pre zamestnanca aj firmu v niečom výhodné, môžu sa na čas štátom nariadenej karantény dohodnúť aj na dovolenke. Ale znova – musí to byť z oboch strán dobrovoľné.

Ak človek skončí v karanténe, lebo odmietne štátom nariadené testovanie, nemá nárok ani na péenku, nemusí dostať ani dovolenku a ani nesmie ísť do práce.

 • Firma mu v takej situácii môže na 10 dní karantény nariadiť aj neplatené voľno. Za ten čas by nedostal peniaze a ešte by za seba musel aj zaplatiť odvody.

Môžu firmy kontrolovať, kto bol na testoch a aký má výsledok? Zákon o bezpečnosti pri práci umožňuje podnikom v súčasnosti žiadať od ľudí potvrdenie z testovania.

 • Aby sa tento príkaz jednoduchšie vymáhal, mali by to firmy svojim ľuďom oznámiť ešte tento týždeň.
 • Na druhej strane, podniky nie sú povinné kontrolovať potvrdenia o testoch, môžu sa spoľahnúť na povinnosť ľudí bez negatívneho testu ostať doma. Skúsenosti z Oravy zatiaľ ukazujú, že by to nemal byť problém. O podozrivom zamestnancovi by sa totiž pravdepodobne dozvedeli rýchlo jeho kolegovia, ktorí by potom mohli mať strach s ním pracovať.

Viac o téme: Bez testu nemôžete ísť do práce ani na pandemickú péenku a firma si od vás smie pýtať potvrdenie (Zuzana Kollárová/E)

Ako čelí koronakríze najväčšia oravská pekáreň? Po testovaní jej chýba každý siedmy človek, no pečie naplno (Ivan Haluza/E)

OFZ sa znova rozbehla, aj keď jej korona blokuje 10 percent ľudí (Ján Kováč/E)


2. Je na vás, či si počas lockdownu zavoláte remeselníka domov

Zákaz vychádzania s presne vymedzenými výnimkami spôsobil nejasnosti

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Arca pred veriteľmi ďalej uniká, súdy jej v tom pomáhajú
 • Telekomunikácie: Mobilní operátori si vysúťažili frekvencie na 5G siete za 100 mil. eur
 • Priemysel: Výroba elektriny je už vyššia ako pred rokom, spôsobili to zrejme veľké priemyselné firmy
 • Pandémia: Minister Sulík predstavil svoj protipandemický plán, rieši aj odškodnenie prevádzok, minister Krajčí svoj plán stiahol
 • Cesty: V štúdii uskutočniteľnosti pre cestu 1. triedy medzi Žilinou a Topoľčanmi sú viaceré chyby, tvrdí ÚHP
 • Prepúšťanie: Česká pošta plánuje k 1. marcu 2021 zrušiť vyše 2300 pracovných miest
 • Firmy: Danone redukuje 2-tisíc pracovných miest vrátane štvrtiny pozícií v centrálach, je to 2 % celkovej pracovnej sily
 • Biznis: Podnikateľská aktivita v eurozóne v novembri prudko klesla, dôvodom sú plošné uzávery v dôsledku pandémie
 • Kiná: Firma Cineworld sa dohodla na ďalšom odklade splátok dlhu do júna 2022, získa aj nové pôžičky za 450 miliónov dolárov
 • Prvá pomoc+ a odvodové prázdniny: Čo by malo platiť a neplatí
 • Zasiahla druhá vlna vaše podnikanie? Napíšte nám o tom

Minúta po minúte

Aerolínie Qantas plánujú od pasažierov medzinárodných letov žiadať očkovanie proti koronavírusu. Podľa šéfa spoločnosti bude vakcína „nevyhnutnosťou“ pre medzinárodné cestovanie. Ide o prvé veľké aerolínie, ktoré verejne predostreli možnosť odmietnuť cestujúcich, ktorí nebudú zaočkovaní proti covidu-19.

„Zvažujeme zmenu podmienok pre medzinárodných cestovateľov, budeme žiadať ľudí, aby mali očkovanie pred tým, než nastúpia do lietadla,“ povedal Alan Joyce v televízii. Podľa neho sa tak stane hneď, ako sa tieto vakcíny stanú bežne dostupné.

Či sa bude táto zmena týkať aj domácich liniek, zatiaľ povedať nechcel.

Šéf aerolínií si takisto myslí, že k podobnému kroku sa uchýlia aj viaceré letecké spoločnosti. (čtk, current affair)

Richard Sulík vysvetľuje, prečo SaS nie je za ďalšie kolá celoplošného testovania. Strana podľa neho súhlasila s testovaním len počas Dušičiek. „Následne však nedošlo k otvoreniu reštaurácií či fitnescentier,“ povedal s tým, že teraz by malo byť na rade otváranie prevádzok, a nie ďalšie vlny testovania.

Sulíka mrzí, že Matovič „stoj čo stoj“ otvorenie prevádzok blokuje. (ta3)

Európska komisia chce zjednodušiť prístup k lacným generickým liekom, teda ku kópiám originálnych prípravkov, ktoré môžu prísť na trh po vypršaní patentovej ochrany. To by mohlo znížiť príjmy veľkých farmaceutických firiem.

Návrh dokumentu odráža stratégiu Komisie pre farmaceutický sektor, ktorej cieľom je zvýšiť dostupnosť liekov a zabrániť opakovaniu problémov s ich nedostatkom, ktoré sa objavili na jar počas prvej vlny pandémie. (čtk, reuters)

Vysoká spotreba elektriny ukazuje, že priemyselné firmy vyrábajú na jeseň viac ako vlani

Zdroj: Jerguš Stručka na základe dát z portálu ENTSO-E
Zdroj: Jerguš Stručka na základe dát z portálu ENTSO-E

Spotreba elektriny je túto jeseň už vyššia ako pred rokom, spôsobili to zrejme veľké priemyselné firmy, najmä automobilky. Hutnícke fabriky sú na tom horšie a najviac trpia malé podniky, ktoré majú silné zastúpenie v gastrosektore.

Minister dopravy Doležal chce zabrániť, aby sa slovenskí lyžiari presunuli do Rakúska alebo Talianska. Detaily plánu zatiaľ nezverejnil, aby ich najskôr mohli posúdiť pandemická komisia a ústredný krízový štáb.

Bratislavská župa podala trestné oznámenie pre rekonštrukciu cesty medzi Sencom a Pezinkom. Reaguje tak na kontrolu hospodárenia z rokov 2016 – 2018 v spoločnosti Regionálne cesty Bratislava. Zákazka bola podľa nej predražená o vyše 664-tisíc eur.

Obstarávanie sa uskutočnilo v rokoch 2017 až 2018 a porušenie zákona o verejnom obstarávaní, princípu hospodárnosti a predraženie zákazky konštatoval podľa TASR hlavný kontrolór Úradu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Milan Slezák.

Poukázal na to, že stavebné práce boli realizované na základe dvoch zmlúv o dielo, ktoré boli výsledkom dvoch podlimitných zákaziek. Podľa kontrolóra sa však malo verejné obstarávanie uskutočniť v súlade s postupom pre nadlimitnú zákazku.

Kontrolór vyčítal aj to, že verejné obstarávania boli realizované a zmluvy podpísané ešte pred pridelením dotácie 7,2 milióna eur, pričom zmluvami z marca a septembra 2018 nebol jasne a presne definovaný predmet zákazky a taktiež bola prijatá ekonomicky nevýhodnejšia cenová ponuka.
Súčasné vedenie kraja sa bránilo tým, že v čase realizácie zákazky vlastnil kraj len 68 percent akcií spoločnosti RCB a mal obmedzený vplyv na manažment firmy spravujúcej cesty II. a III. triedy. Konateľa spoločnosti vymenoval minoritný akcionár a nie samosprávny kraj.
BSK sa po nástupe nového vedenia podarilo získať nad cestárskou spoločnosťou úplnú manažérsku a vlastnícku kontrolu. V septembri schválilo krajské zastupiteľstvo urovnanie záväzkov spoločnosti RCB a následne v októbri založenie novej cestárskej spoločnosti Regionálna správa ciest Bratislavského samosprávneho kraja (RSC BSK), kde už bude kraj stopercentným vlastníkom.

Minister dopravy Andrej Doležal (Sme rodina) má plán pre lyžiarske strediská pred otvorením zimnej sezóny so súborom opatrení podľa okresov a jasnými pravidlami, ich súčasťou má byť aj testovanie. Plán tento týždeň dostanú na schválenie pandemická komisia a ústredný krízový štáb.

Na severe Švédska sa ešte v sobotu zrútila 230-metrová veterná turbína. Pri nehode sa nikto nezranil. Presná príčina známa nie je.

V čase incidentu neboli na mieste prítomní žiadni robotníci. Podobný incident sa vo Švédsku ešte nestal. Turbína, jej čepele a veža, na ktorej stála, sa zrútili v sobotu večer počas silného vetra neďaleko odľahlého mesta Skelleftea.

Konštrukcia, ktorú postavila spoločnosť Vestas so sídlom v Dánsku, bola jednou zo 72 plánovaných turbín tzv. veternej farmy, ktorej časť majú uviesť do prevádzky v decembri.

Nebolo bezprostredne jasné, či bola zrútená turbína v čase incidentu v prevádzke alebo vo výstavbe. (tasr, bloomberg)

Sulík vysvetlil, že SaS predloží svoj protipandemický plán najprv pandemickej komisii, aby k nemu zaujala stanovisko. Následne ho predloží na ústredný krízový štáb. Kritike premiéra nerozumie. „Neviem, čo viac mám urobiť, aby bol pán premiér spokojný,“ povedal.

Premiérovu reakciu, že to je „cesta do pekla“, komentovať nechcel. Ale vecnej diskusii sa nebráni.

Nie je podľa neho pravda, že by sa v pláne nepozerali na obsadenosť lôžok.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať