Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Koaličná rada skrotila Hegerovu chuť osekávať výnimky

Minister financií Eduard Heger. Foto – TASR
Minister financií Eduard Heger. Foto – TASR

Ford logo Spoľahnite sa – vo Forde máme dostatok dodávok pre vaše podnikanie. Príďte si pre novú dodávku ešte dnes!


Dobrý deň,

minimálne jednu pozitívnu správu možno povedať o reakcii trhov na americké voľby. Ešte aj dnes ráno bola hlavná neistota len v tom, či Joe Biden udrží svoj náskok pred Donaldom Trumpom a či v prípade víťazstva bude mať aj podporu senátu pre rozsiahly program podpory americkej ekonomiky.

Scenár, v ktorom Spojeným štátom hrozí paralýza ústavnou krízou, sa väčšine obchodníkov zdal málo pravdepodobný.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1100 slov, čo je 4 a pol minúty čítania. Pripravil Konštantín Čikovský.

1. Minister financií musel stiahnuť daňovú novelu

Pokus ministra financií Eduarda Hegera zdaňovať rekreačné poukazy a znížiť vekovú hranicu pre odvodový bonus na deti v utorok večer stopla koaličná rada. Minister preto včera stiahol z rokovania parlamentu celú novelu zákona o dani z príjmov a presunul ju na ďalšiu schôdzu.

  • Oba sporné návrhy poslalo ministerstvo financií do parlamentu spolu s ďalšími vyše tridsiatimi zmenami ako poslanecké návrhy bez toho, aby k nim prebehla akákoľvek diskusia s dotknutými.
  • Keď si to všimli firemné zväzy, protestovali nezvyklo jednotne a koalícii navrhli zmeny zastaviť.

Prečo je to dôležité: Hegerov neúspech pri rušení daňových výnimiek pomocou poslaneckých návrhov môže v budúcnosti tlmiť aj odvahu iných ministrov schvaľovať si zákony bez ich normálneho prerokovania.

O čo išlo pri rekreačných poukazoch: V súčasnosti sa z hodnoty rekreačného poukazu, ktorý dostane zamestnanec, neplatia ani odvody, ani daň. Heger chcel túto výhodu zrušiť.

  • Štát by tým získal vyššie príjmy, ale samotné rekreačné poukazy by bez daňového zvýhodnenia stratili význam. Stalo by sa to navyše v čase, keď štát vytvára extra schému na pomoc cestovnému ruchu.
  • Ak by Heger včera novelu nestiahol, zrušenie daňovej výnimky by parlament schvaľoval dokonca v tom istom čase, ako prijímal zákon na špeciálnu pomoc podnikaniu v cestovnom ruchu.
  • Minister Andrej Doležal, pod ktorého spadá agenda cestovného ruchu, si preto rozhodnutie koaličnej rady ponechať daňovú výnimku na rekreačné poukazy včera aj verejne pochvaľoval a vyhlasoval ho za svoj úspech.
  • Z doterajších reakcií je zrejmé, že Heger sa už znova nepokúsi výnimku zrušiť.

Z dlhodobého hľadiska však Hegerov návrh zrušiť výnimky dával zmysel. Ide totiž o pomoc jednému sektoru, na ktorú dlhodobo nie je dôvod.

A naopak, krátkodobo mohli cestovnému ruchu pomôcť práve iné špeciálne dotačné nástroje, ktoré sú plánované len ako dočasné na krízové časy.

Navyše, tento rok, v ktorom kríza zasiahla cestovný ruch najviac, budú daňové a odvodové prázdniny pre rekreačné poukazy platiť tak či tak; zmeny mali nastať až pre zdanenie príjmov od budúceho roka.

O čo išlo pri daňovom bonuse: Koalícia v lete sľúbila zdvihnúť daňový bonus pre školopovinné deti do 15 rokov na dvojnásobok (45 eur), aby tým vykompenzovala rušenie obedov zadarmo.

Heger sa však pri tom pokúsil rozpočtu pomôcť tým, že daňový bonus na staršie študujúce deti chcel nechať len do veku dieťaťa 19 rokov; teraz je horný limit 25 rokov. Keďže sa o tom začalo hovoriť, koalícia sa zľakla a dala to ministrovi financií prerobiť.

Novú verziu musí Heger ukázať do troch týždňov, tak aby stihol novembrovú schôdzu parlamentu.

Viac o téme: V koalícii bol problém s Hegerovým návrhom, aby sa rekreačné poukazy zdaňovali. Už sa nemajú (Marianna Onuferová/E)


2. V Arce sa dejú veci

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Arca

Automobilový priemysel

Eduard Heger

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Gastro a jedlo

Ekonomika

Teraz najčítanejšie