Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Slovensko už má dve lietajúce autá. Toto je príbeh AeroMobilu a AirCaru, ktorý rozdelil dávnych kamarátov

Pokusný let vozidla AirCar pri Nitre. AeroMobil zatiaľ fotku nového vozidla nezverejnil. Foto - Klein Vision
Pokusný let vozidla AirCar pri Nitre. AeroMobil zatiaľ fotku nového vozidla nezverejnil. Foto – Klein Vision

Videli sme letieť dve vozidlá, ktoré ich tvorcovia označujú za lietajúce autá. AirCar dizajnéra Štefana Kleina prerazil na CNN i Reuters, video s novým AeroMobilom si zatiaľ firma necháva pre seba. Tvorcovia oboch vozidiel veria, že ich projekt bude životaschopný.

Spojenie Štefana Kleina a Juraja Vaculíka ponúkalo všetko, čo by mal mediálne chytľavý príbeh mať. Dvaja kamaráti, ktorí sa spoznali už počas študentských štrajkov v novembri 1989, sa po rokoch znovu stretli. Hoci každý z nich sa vydal inou cestou, spojil ich sen o lietajúcom aute.

Jeho autorom bol dizajnér a športový pilot Klein, prezývaný Pipo. „Vyvíjal som ho od Nežnej revolúcie, lietajúce auto bolo súčasťou môjho výskumu na Katedre dizajnu Vysokej školy výtvarných umení,“ hovorí Klein. Konštruoval modely s rôznym dizajnom, až sa prepracoval k návrhu, ktorý by mohol fungovať.

Projekt nazval AeroMobil. Prezentoval ho na zahraničných výstavách, budil ním rozruch, avšak nie až taký, aby chcel niekto do jeho nápadu aj investovať. „Všetci si ma len vypočuli a povedali: Je to zaujímavé, držíme vám palce. Tá veta mi už liezla na nervy,“ spomínal neskôr.

Až musel prísť dávny kamarát Vaculík, ktorý založil úspešnú reklamnú agentúru. Rozumel biznisu a poskytol Kleinovi na jeho nápad prvotných 270-tisíc eur.

„Bolo to bez akéhokoľvek predloženého biznisplánu, iba po pár skiciach, ktoré Pipo namaľoval na papier. Mojou jedinou podmienkou bolo, že nebudeme stavať iba prototyp, ale postavíme fungujúcu firmu s globálnymi ambíciami, čo som si zobral na starosť ja,“ hovorí dnes Vaculík.

Minulosť: podnikateľ Vaculík a konštruktér Klein v roku 2015, keď to ešte ťahali spolu. Foto – AeroMobil

Tak znel príbeh o zrode AeroMobilu, ako ho spoznalo Slovensko a čiastočne aj svet, v rokoch 2013 a 2014. Milióny ľudí si pozreli videá, v ktorých Klein sedí v kabíne neobvyklého modro-bieleho stroja.

Šoféruje ho cestou na letisko v bežnej premávke. Na ranveji roztiahne krídla, rozbehne sa, vzlietne a ďalej už pokračuje ako lietadlo.

„Tento prototyp fungujúceho lietajúceho automobilu je absolútne ohromujúci“, „Slovák šokoval svet autom, na ktorom sa dá lietať,“ písali domáce aj zahraničné médiá.

Video: jedno z prvých videí AeroMobilu, ktoré v roku 2014 videli milióny ľudí

AeroMobil znovu lieta

Príbeh o lietajúcom aute sa uložil do kolektívnej pamäti Slovákov. Štát ho s obľubou ukazoval aj v zahraničí ako dôkaz, že Slovensko je krajina inovácií, nielen montážna dielňa.

Pokračovanie príbehu je už menej známe. Sprevádzala ho letecká nehoda, právne ťahanice, rozchod dvoch zakladateľov

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Železničiari ignorujú hodnotu za peniaze, za 140 miliónov nakúpia vlaky, aké chcú oni – naftové či s menšou kapacitou

Foto - TASR
Foto – TASR

Železničiari ignorujú odmietavý posudok Útvaru hodnoty za peniaze a ďalej pripravujú súťaže na súpravy za viac než 140 miliónov eur. „Obstarávania budú pokračovať, keďže som sa nie úplne stotožnil so stanoviskom ÚHP,“ povedal minister Andrej Doležal.

Týždeň v európskej ekonomike: Komisia pripravuje uhlíkové clo, môže spôsobiť konflikt s USA

Plagáty z Fridays for Future v Berlíne. Foto - TASR/AP
Plagáty z Fridays for Future v Berlíne. Foto – TASR/AP

Týždeň v európskej ekonomike Radovana Geista z portálu Euractiv.sk:

  • Európa zvažuje podobu uhlíkového cla, môže to byť problém pre USA.
  • V oblasti umelej inteligencie vedú Spojené štáty, Čína rýchlo napreduje, Európa zaostáva.
  • Kríza zmenila trh práce, digitálne technológie prinášajú príležitosti aj riziká.

Minúta po minúte

Vláda zatiaľ neplánuje rozdávať ľuďom respirátory FFP2. Premiér tvrdí, že zatiaľ sa dajú kúpiť za dobré ceny a kľúčové obchodné reťazce by ich mohli ponúknuť bez marže. „Nič nie je zadarmo, nie sme Ficova ani Pellegriniho vláda,“ dodal.

Premiér tvrdí, že ak by vláda ponúkala respirátory občanom zadarmo, aj tak by ich nakoniec museli zaplatiť zo svojich daní. Napríklad v Nemecku rozdajú respirátory miliónom ľudí z ohrozených skupín.

Poplatok 33 eur za zápis rodných čísel spoločníkov alebo štatutárov firiem do obchodného registra sa zrejme zruší. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) ohlásila, že pripravuje zmenu legislatívy.

Povinnosť zapísať rodné čísla do obchodného registra vyplýva z novely, ktorú schválil parlament za bývalej vlády. Súčasná koalícia ju nezrušila, len sa posunul termín na koniec septembra 2022.

Na problém upozornil Denník E, týkal by sa zrejme 300-tisíc firiem.

„Po tom, čo som sa dôkladne oboznámila s týmto dedičstvom, čo som si na ministerstve našla, tak som sa rozhodla, že zruším poplatok za doplnenie rodného čísla a súčasne hľadám riešenie, ako to urobiť, aby to bolo aspoň sčasti automatizované, to znamená, aby sme čo najviac uľahčili podnikateľom splniť si túto povinnosť,“ uviedla Kolíková.

„Pripravujem legislatívu k tomu potrebnú, že ak budú dopĺňať len rodné číslo, tak vytvorím možnosť, aby to bolo bez poplatku,“ dodala.

Asociácia hotelov a reštaurácií nepovažuje za dostatočné odloženie platby sociálnych odvodov, ktoré dnes schválila vláda. Podľa nej by mala radšej podnikateľom z ich odvetvia odvody do Sociálnej poisťovne za január úplne odpustiť.

Podmienkou odkladu je prepad obratu aspoň o 40 %. Štát počas koronakrízy už umožnil odklad sociálnych odvodov za viacero vlaňajších mesiacov, odpustenie sa týkalo len apríla 2020.

„Vládou schválený lockdown v praxi znamená, že podnikatelia v ubytovaní či stravovaní nemôžu poskytovať svoje služby a riadne podnikať. Je zrejmé a preukázateľné, že v takejto situácií nie je možné žiadať od podnikateľov v hotelierstve a gastronómii, aby si v celom rozsahu a s odkladom splnili svoje povinnosti voči Sociálnej poisťovni,“ napísala asociácia.

Reštaurácie môžu aktuálne poskytovať služby len cez výdajné okienka, oddnes navyše platí prísnejší zákaz vychádzania, ktorý vyžaduje od veľkej časti ľudí negatívny test aj na cestu do práce či do prírody.

Čínska centrálna banka nevylučuje, že povolí vstup Ant Group na burzu. V novembri odmietla rekordnú primárnu ponuku akcií firmy na burzách v Šanghaji a Hongkongu a následne jej spolu s materským podnikom Alibaba nariadila reorganizáciu.

Ant Group sa vlani chystala predať akcie za 34,4 miliardy dolárov, čo by znamenalo historicky najväčšie IPO.

„Povedal by som, že ak budete postupovať podľa štandardov právnych pokynov, dočkáte sa výsledku,“ povedal guvernér centrálnej banky Kang I. Zastavenie primárnej ponuky akcií označil za komplikovanú záležitosť.

Prečo stopli rekordné IPO

Médiá a agentúry spájajú postup čínskej vlády proti Ant Group a materskej Alibabe s kritikou čínskych regulačných úradov, s ktorou zakladateľ Jack Ma vystúpil vlani v Šanghaji.

Vyhlásil, že regulácia brzdí inovácie a čínske banky prirovnal k záložniam. Následne sa na takmer tri mesiace vytratil z verejnosti.

V čom je problém IT firiem

V širšom kontexte stráca Peking trpezlivosť s prílišným vplyvom technologických gigantov, ako je Alibaba, Ant či Tencent. Bežný Číňan sa bez ich služieb v každodennom živote nezaobíde.

Sú nevyhnutné okrem iného na komunikáciu, nákupy na internete, investície na akciovom trhu či na uzavretie poistenia. Tieto firmy sú čoraz viac vnímané ako ohrozenie ekonomickej a politickej stability krajiny.

Viac o Ant Group:

  • Skupina je najväčším čínskym sprostredkovateľom platieb, mesačne jej službu Alipay využije 730 miliónov ľudí.
  • Jedna z divízií sa zaoberá úvermi. Inkasuje poplatky za to, že prepája potenciálnych zákazníkov s poskytovateľmi pôžičiek. (čtk, bbc)

Finančná správa by za porušenia daňových predpisov počas koronakrízy mala uložiť sankcie zhruba 25 miliónov eur, tvrdí ministerstvo financií. Argumentuje tak v prospech svojej novely daňového poriadku, ktorá umožní odpúšťať pokuty či úroky.

O novele rozhoduje parlament na prebiehajúcej schôdzi v zrýchlenom režime, zatiaľ ju schválil v prvom čítaní. Vláda by potom podmienky spresnila v nariadení.

Suma 25 miliónov eur by sa podľa ministerstva týkala zhruba 45-tisíc právnických osôb a dvetisíc občanov. Väčšinu z nej predstavuje úrok z omeškania za neuhradie DPH včas.

Novela podľa ministerstva umožní odpúšťať sankcie aj za neskoré podanie priznania dane k nehnuteľnosti. Tú vyberajú obce a mestá, posledný termín je 1. február.

Výber úhrad z elektronických diaľničných známok vlani klesol o desatinu, Národná diaľničná spoločnosť ohlásila príjem 71,4 milióna eur bez DPH. Na rozdiel od uplynulých rokov si ich výrazne viac kupovali slovenskí vodiči.

Diaľničné známky sa na Slovensku platia za osobné autá. Nákladné autá a autobusy platia elektronické mýto, správcom systému je SkyToll.

Vlani bola zavedená 365-dňová známka, ktorá nie je viazaná na kalendárny rok.

Aké čísla hlásila NDS

  • Príjem z úhrady elektronických diaľničných známok za vlaňajšok klesol o desatinu na 71,36 milióna eur. Za rok 2019 NDS informovala o príjme 79,37 milióna eur.
  • 77 % tvorili tržby z predaja domácim vodičom.
  • Najväčší podiel na tržbách mala ročná známka (28,4 milióna eur), nasledovala 365-dňová (24,1 milióna eur), 10-dňová (14,1 milióna eur) a 30-dňová (4,7 milióna eur).
  • V júli a auguste, keď boli opatrenia proti koronavírusu uvoľnené, tržby medziročne rástli.

Nemecká vláda výrazne zhoršila odhad ekonomického rastu na tento rok na 3 %, na jeseň očakávala prírastok HDP o 4,4 %. Z novej prognózy vyplýva, že na dosiahnutie úrovne pred koronakrízou bude hospodárstvo potrebovať výrazne viac času.

Podľa ministra hospodárstva Petra Altmaiera sa epidemická situácia v Nemecku zlepšuje, vplyvom mutácií koronavírusu je však stav ekonomiky stále veľmi vážny. Odhaduje, že do predkrízového stavu sa dostane až v druhej polovici roka 2022.

Nemecký HDP vlani klesol podľa odhadu štatistického úradu o 5 %. Spresnené dáta vrátane vývoja za 4. kvartál zverejní v piatok. (čtk, reuters)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať