Denník N

Šesť odborníkov na dôchodky hodnotí Krajniakov návrh dôchodkového ústavného zákona

Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak. Foto - TASR
Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak. Foto – TASR

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) zverejnil v piatok hlavné zásady ústavného dôchodkového zákona, ktorý chce do Vianoc predložiť na rokovanie vlády. Väčšia časť ústavného zákona by mala platiť od roku 2022.

Šiesti odborníci hovoria, čo si myslia o Krajniakovej predstave ústavného zákona a či majú s niečím zásadnejší problém.

Najprv stručne:

Peter Goliaš, riaditeľ INEKO

„Rizikom je dávať do ústavy nevyskúšané zmeny. Odchod do dôchodku po 40 odpracovaných rokoch či rodičovský bonus sú novinky, pri ktorých nevieme, ako budú fungovať.“


Eduard Hagara, šéf Inštitútu finančnej politiky

„Určite by som ešte privítal presnejšie definovanie vzťahu veku odchodu do dôchodku a starnutia obyvateľstva. Dôchodok z prvého piliera závisí od výkonnosti slovenskej ekonomiky. Aby sme diverzifikovali riziko, že sa slovenskej ekonomike bude dariť menej, majetok v druhom pilieri by mal byť investovaný do aktív, ktoré nie sú s vývojom na Slovensku previazané.“


Ľudovít Ódor, viceguvernér NBS

„Národná banka Slovenska zverejnila svoj zoznam zásad. Ak to porovnáme, tak tam najviac chýba viac podrobností o druhom pilieri.“


Ján Šebo, vedúci výskumného tímu Oranžová obálka

„Problém vidím v zavedení systému doplatkov k starobnému dôchodku. Z môjho pohľadu to vyzerá tak, že dôchodky sa majú skokovo znížiť o 20 %, aby sa následne začalo adresne prispievať dôchodcom, ktorých deti odvádzajú odvody vo výške 5 % ich vymeriavacieho základu.“


Vladimír Baláž, ekonóm SAV

„V roku 2019 pred voľbami boli prijaté dva zákony s devastujúcimi dôsledkami pre udržateľnosť dôchodkov a celého systému verejných financií (obe s podporou aj niektorých poslancov súčasnej vládnej koalície):

  1. zavedenie dôchodkového stropu na 64 rokov;
  2. luxusné nastavenie výšky minimálneho dôchodku a spôsob jeho indexácie podľa rastu priemerných miezd.

Ani jeden z týchto bodov nevidím v návrhu reformy.“


Michal Mešťan, prodekan Ekonomickej fakulty UMB

„Veľmi pozitívne hodnotím snahu ministra Krajniaka i celej vlády o prijatie ústavného zákona o dôchodkovom systéme. Z návrhu, ktorý predstavil v piatok minister, však vyvstáva viacero nezodpovedaných otázok. Z návrhu mi nie je úplne jasné, ako má fungovať poradný investičný orgán vlády, ktorý má raz za štyri roky vypracovať investičnú stratégiu.“


A teraz celé odpovede:

Peter Goliaš,
riaditeľ inštitútu INEKO

Dôchodkový systém je dlhodobo neudržateľný a 

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie