Denník N

V Ázii vzniká najväčšia zóna voľného obchodu

Vietnamskí a čínski predstavitelia počas virtuálnej ceremónie podpisu nového obchodného partnerstva. Foto - TASR/AP
Vietnamskí a čínski predstavitelia počas virtuálnej ceremónie podpisu nového obchodného partnerstva. Foto – TASR/AP

Z rastu globálneho obchodu doteraz profitovali spotrebitelia na celom svete. Fragmentácia globálneho obchodu do regionálnych blokov to zmení.

Autor je ekonóm, Prognostický ústav SAV

Pätnásť pacifických krajín podpisuje zmluvu o Regionálnom komplexnom hospodárskom partnerstve (RCEP). Okrem Číny, Japonska, Južnej Kórey, Nového Zélandu a Austrálie sa zapojilo aj desať štátov zoskupenia ASEAN (Vietnam, Laos, Kambodža, Thajsko, Mjanmarsko, Malajzia, Indonézia, Singapur, Filipíny a Brunej). Vzniká tak najväčší obchodný blok na svete. Združuje tretinu svetovej populácie a pokrýva 29 percent globálneho hrubého domáceho produktu. Ide teda o omnoho väčší blok, ako je Európska únia či združenie NAFTA, ktoré pokrýva USA, Kanadu a Mexiko. Týka sa nás to?

Áno, bude sa nás to týkať. Vznik nového partnerstva je znakom fragmentácie svetového obchodu. Namiesto režimu globálneho obchodu podľa podmienok Svetovej obchodnej organizácie sa svetový obchod bude čoraz viac odohrávať v rámci veľkých regionálnych blokov. Je to problém, že pacifickí členovia WTO si spravili vlastnú oblasť slobodného obchodu? Pre nás áno.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Komentáre

Teraz najčítanejšie