Ľudia okolo uhlia a fosílnych palív sa budú zmenám brániť, majú obrovský vplyv, hovorí zástupca Európskej komisie

Slováci chcú s klímou niečo robiť, nie sú to už len krčmové reči, hovorí Ladislav Miko, ktorý je najvyšším zástupcom Európskej komisie na Slovensku.
Budúci týždeň sa lídri európskych krajín stretnú v Bruseli. Okrem iných vážnych tém budú rozhodovať aj o tom, o koľko treba pridať v boji s klimatickou krízou. Na prvý pohľad to vyzerá ako nudná debata o percentách, no tie budú stáť miliardy eur. Slovenský premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa už v októbri pýtal, kto to zaplatí.
„Odpoveď je jednoduchá. Je to v záujme nás všetkých, takže to musíme zaplatiť všetci,“ odpovedá v rozhovore ekológ a pôdny biológ, niekdajší český minister životného prostredia za Stranu zelených Ladislav Miko. Od roku 2018 vedie Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.
V rozhovore odpovedá aj na to:
- ako sa zmenila debata o ochrane klímy a životného prostredia, odkedy bol ministrom životného prostredia v ČR;
- ako nezahodiť peniaze, ktoré môže Slovensko získať z európskeho fondu obnovy;
- čo s baníkmi a ďalšími zamestnancami, ktorí z dôvodu zelenej obnovy prídu o prácu;
- čo je s plánom na zavedenie uhlíkového cla;
- či verí vývoju vodíkových technológií na Slovensku.
V Českej republike ste pôsobili ako minister životného prostredia. Keď teraz sledujete slovenského ministra Jána Budaja, čo by ste mu ako minister závideli?
Spoločnosť už považuje životné prostredie za dôležitú tému. Ministerstvo životného prostredia nie je len nejakým chvostom vlády a minister nie je človek, čo si hrabe kvetinky a chová včeličky. Je to