Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Únia sa dohodla na rozpočte. Orbán hovorí o „obrovskom víťazstve“, kontroly právneho štátu sa však nezbavil

Viktor Orbán v Európskom parlamente. Foto - TASR/AP
Viktor Orbán v Európskom parlamente. Foto – TASR/AP

Budapešť a Varšava nedosiahli, čo žiadali: vyplácanie európskych peňazí bude podmienené dodržiavaním právneho štátu. Avšak nebude platiť už od januára.

Aktualizované o 20.00 hod.

Na samite lídrov Európskej únie sa zrodila dohoda o stiahnutí maďarského a poľského veta rozpočtu už prvý deň podvečer.

Už pred začatím samitu sa zdalo pravdepodobným, že sa prijme kompromis. Pripravilo ho Nemecko, no nebolo isté, či s ním budú súhlasiť všetky krajiny.

Podľa agentúry ČTK nakoniec s nemeckým návrhom súhlasilo všetkých 27 členských štátov. Čerpanie európskych peňazí tak bude podmienené dodržiavaním pravidiel právneho štátu. Od januára tak bude možné čerpanie európskeho rozpočtu i fondu obnovy na zmiernenie dôsledkov koronakrízy.

Témy samitu lídrov EÚ

Okrem schvaľovania rozpočtu a fondu obnovy rokujú vedúci predstavitelia členských štátov aj o koordinácii v oblasti pandémie koronavírusu vrátane očkovacích látok, testovania a postupu pri uvoľňovaní opatrení.

Témou samitu je aj nový cieľ zníženia emisií EÚ do roku 2030.

V oblasti zahraničnej politiky sa budú viesť rokovania o boji proti terorizmu a násilnému extrémizmu vrátane online extrémizmu. Lídri sa budú zaoberať aj situáciou vo východnom Stredozemí a vzťahmi s Tureckom.

Podľa portálu Politico.eu sa vo štvrtok zrodila dohoda aj vo veci vzťahov medzi EÚ a USA a o predĺžení sankcií proti Rusku.

Dokument s textom kompromisu unikol z rokovaní medzi Nemeckom ako krajinou predsedajúcou Rade EÚ na jednej strane a Maďarskom a Poľskom na druhej strane v stredu.

Budapešť a Varšava doteraz blokovali dva balíky európskych peňazí vo výške takmer dvoch biliónov eur, pretože nesúhlasili s ich spojením s kontrolou právneho štátu. Európska únia chce podľa nich takto vydierať členské štáty, aby prijali migračnú politiku EÚ a „LGBTQ agendu“.

Toto odmietol aj slovenský šéf diplomacie Ivan Korčok ako nezmysel.

Predstavitelia maďarskej vlády v stredu večer hovorili o jasnom víťazstve Budapešti a o tom, že čerpanie európskych peňazí nebude viazané na „ideologické podmienky“. Viktor Orbán pritom doteraz zdôrazňoval, že mechanizmus ochrany právneho štátu a financovanie členských krajín treba jasne oddeliť.

Kompromis nakoniec necháva mechanizmus nedotknutý. Práve túto skutočnosť považuje za kľúčovú maďarská opozícia, ktorá ohlasuje veľké víťazstvo tiež.

Minulosť už nebudú riešiť

Text kompromisu obsahuje množstvo politických deklarácií, ktoré boli z právneho hľadiska aj doteraz jasné, no strany sporu ich žiadali zvýrazniť.

Európska únia a jej členské štáty sa v dohode zaväzujú chrániť a dodržiavať hodnoty EÚ, akými sú právny štát, ľudská dôstojnosť, sloboda, demokracia, rovnosť, pluralizmus, tolerancia, spravodlivosť, solidarita a ochrana ľudských práv. Porušenia týchto hodnôt sa aj naďalej sankcionujú použitím článku 7 Zmluvy o EÚ.

Nový mechanizmus sa bude vzťahovať na ochranu európskeho rozpočtu pri rešpektovaní suverenity a ústavnosti členských štátov. Mechanizmus bude treba využívať objektívne a nediskriminačne.

Dôležitou časťou dohody je, že

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Ministerstvo pôdohospodárstva žiada envirorezort, aby nepublikoval vyhlášku o ochrane prírody v zbierke zákonov, kým sa neodstránia rozpory. Nesúhlasí totiž s obmedzením využívania poľnohospodárskej a lesnej krajiny.

Vyhlásenie vlka dravého za chránené zviera vo vyhláške, ktorú podpísal minister životného prostredia Ján Budaj, pritom agrorezort rešpektuje. „Zdôrazňujeme, že zaradenie vlka dravého medzi chránené živočíchy rezortu pôdohospodárstva neprekáža, kompletné znenie vyhlášky však môže mať negatívny dosah na rozvoj krajiny a je v rozpore s ďalšou legislatívou,“ konštatuje agrorezort.

Ministerstvo pôdohospodárstva negatívne vníma rozhodnutie podpísania vyhlášky ako celku. „Ministerstvo životného prostredia tak učinilo napriek mnohým zásadným a pragmatickým pripomienkam zo strany poľnohospodárov, chovateľov, včelárov, lesníkov a samotného rezortu pôdohospodárstva,“ tvrdí hovorca agrorezortu Daniel Hrežík. (tasr)

Klub 500 vyzýva na stiahnutie návrhu zákona, ktorým sa má zriadiť Centrálny register účtov. Bezdôvodné nahliadanie do účtov, ktoré má zákon umožniť, považuje klub združujúci veľké firmy, za neprijateľné.

Klub pripomína, že register má umožniť oprávneným orgánom verejnej moci prístup k informáciám o majiteľoch, používateľoch bankových alebo platobných účtov, nájomcoch bezpečnostných schránok, aj o konečných užívateľoch výhod. Ak návrh prejde, štát by mohol vidieť zostatky na bankových účtoch firiem, ale aj bežných ľudí, bez ohľadu na to, či sú podozriví z trestnej činnosti, alebo nie. To podľa Klubu 500 ohrozuje bankové tajomstvo a aj pravidlá ochrany osobných údajov.

Minister vnútra Roman Mikulec ako predkladateľ návrhu v stredu po rokovaní vlády povedal, že zostatky na bankových účtoch ľudí a firiem nebudú „záležitosťou“ centrálneho registra, ktorý sa pripravuje. Podľa aktuálneho vyjadrenia by tento rezort mal predstaviť novelu bez toho, aby štát na účty ľudí videl plošne. Účty aj zostatky či pohyby si totiž kontrolovať vie, banky o nich musia štát informovať, no len vtedy, ak si to oficiálne vyžiada, lebo ide o podozrivú osobu.

Podnikateľov z gastrosektora potešila správa o otváraní terás podnikov od budúceho týždňa. Kriticky však hodnotia, že vyhlášku s podrobnosťami otvárania terás zverejní ÚVZ až v piatok, takže budú mať len dva dni na prípravu.

„Gastrobiznis potešila správa, že od budúceho týždňa sa dotkne otváranie prevádzok aj nášho sektora. Vzhľadom na pandemickú situáciu je správne, že proces otvárania ekonomiky bude postupný. Nie je cieľom všetko otvoriť, aby nás o mesiac postihol ďalší lockdown,“ uviedla Magdaléna Koreny, hovorkyňa iniciatívy Pomoc pre gastro.

„My sme dlhodobo upozorňovali na to, že chýba plán znovuotvorenia špeciálne pre gastro podniky. Aj preto naša iniciatíva poslala minulý týždeň výzvu hlavnému hygienikovi Jánovi Mikasovi, aby na úrade verejného zdravotníctva konečne upriamili pozornosť na gastrosektor, pripravili plán návratu do normálnejšieho života a čím skôr ho predstavili podnikateľom a prevádzkam,“ priblížila Koreny.

Dôvodom podľa nej je, že podnikatelia v gastrosektore sa potrebujú pripraviť na reštart z hľadiska personálneho zabezpečenia a zásobovania. „Ako sa ukázalo, je možné podniky zatvoriť zo dňa na deň, ale v mnohých prípadoch nie je reálne ich zo dňa na deň otvoriť,“ podčiarkla.

„Podľa informácií, ktoré máme, v piatok zverejní ÚVZ vyhlášku so všetkými podrobnosťami o otváraní terás. Takže podnikatelia budú mať dva dni, aj to víkend, aby svoj biznis ‚rozchodili‘. Budeme zisťovať, koľkí to približne zvládnu, hoci väčšina pre to urobí maximum,“ poznamenala Koreny.

„Podnikatelia v gastre sú ochotní a pripravení urobiť všetko preto, aby aj v čase pretrvávajúcej pandémie vytvorili pre svojich zákazníkov maximum na ochranu ich zdravia, ako aj zdravia obsluhujúceho personálu. Je však nevyhnutné, aby vláda odškodnila podnikateľov postihnutých pandémiou, nedávne navýšenie pomoci pre gastro a cestovný ruch stačiť nebude. Rovnako už mali byť dávno pripravené nástroje, ktorými by sa opätovane naštartovala spotreba v gastrosektore,“ dodala hovorkyňa iniciatívy Pomoc pre gastro.

Iniciatíva 10 pre Gastro, ktorá sa transformuje na stavovskú Alianciu slovenskej gastronómie, vníma otvorenie terás ako pozitívny signál k odstráneniu diskriminácie voči gastrosektoru. „Ale jedným dychom dodávame, že ani dnes nie je vydaná vyhláška hlavným hygienikom, takže nevieme konkrétne, aké opatrenia musíme prijať. Mnohí z nás terasu nemajú, pre nich sa situácia vôbec nemení a všetci potrebujeme vedieť, kedy môžeme očakávať otvorenie interiéru a za akých podmienok,“ zdôraznil Andrej Kasáš, spoluzakladateľ inciatívy 10 pre Gastro.

Za nevyhnutné považuje zdecimovanému gastrosektoru po viac ako 200 dňoch zatvorenia okamžite pomôcť znížením DPH aspoň na úroveň okolitých štátov a aspoň na krátku dobu znížiť sadzbu DPH na 5 %.

„Z vyše 5600 našich partnerov, ktorých sme sa v marci v prieskume spýtali na aktuálnu situáciu, čaká na opätovné nakopnutie podnikania vďaka terasám až 59 %. V marci bolo otvorených len 27 % opýtaných, pričom väčšina fungovala formou predajného okienka. Čapované pivo pritom predávala len tretina z nich,“ informoval Branislav Kubiš, obchodný riaditeľ pre prevádzky a reštaurácie spoločnosti Plzeňský Prazdroj Slovensko.

Plzeňský Prazdroj Slovensko je podľa neho pri znovuotvorení terás pripravený gastro prevádzkam zapožičať stany a aj stoly a lavice na ich rozšírenie. „To platí aj pre prevádzky, kde terasu nemajú, tak aby sme im ju pomohli vytvoriť. Ľudia sa chcú k čapovanému pivu vrátiť, aj naše dáta ukazujú, že až 56 % Slovákov uviedlo návrat do podnikov ako to, na čo sa po skončení opatrení tešia najviac,“ dodal Kubiš. (tasr)

Výrobca čipov TSMC investuje 2,9 miliardy dolárov do rozšírenia kapacít. Reaguje na nedostatok polovodičov, pre ktorý najmä automobilky museli začať obmedzovať produkciu. TSMC je najväčší zmluvný výrobca čipov na svete.

Taiwanská TSMC uviedla, že správna rada schválila plán výdavkov na účel inštalácie kapacít pre vyspelé technológie. Nič konkrétne k tomu neposkytla.

Podnik nedávno oznámil, že v najbližších troch rokoch plánuje investovať 100 miliárd dolárov do zvýšenia kapacity vo svojich závodoch. Americký konkurent Intel počíta s investíciou 20 miliárd dolárov.

TSMC upozornila, že ťažkosti v dodávateľských reťazcoch budú pravdepodobne pretrvávať ešte na budúci rok. Čipy od nej odoberajú aj Apple či Qualcomm.

Nedostatok čipov ovplyvňuje mnohé automobilky. Slovenský Volkswagen dnes uviedol, že koncom budúceho týždňa dočasne odstaví časť produkcie. K podobnému kroku pristúpili aj Daimler, General Motors, Ford či Škoda Auto. (čtk, reuters)

USA znížia emisie skleníkových plynov o polovicu do konca dekády, povedal Biden

USA plánujú znížiť emisie skleníkových plynov o polovicu do roku 2030, povedal americký prezident Joe Biden na virtuálnom klimatickom samite. Zároveň vyzval lídrov najväčších svetových ekonomík, aby takisto zvýšili svoje emisné ciele.

Boj proti otepľovaniu planéty podľa neho prinesie Američanom milióny nových pracovných príležitostí. USA pritom tlačí aj morálna povinnosť, dodal Biden.

„Cena za nečinnosť tvárou v tvár klimatickým zmenám stále rastie,“ poznamenal šéf Bieleho domu.

Britský premiér Boris Johnson označil nový cieľ USA za prelomový. Kanadský ministerský predseda Justin Trudeau následne oznámil, že Ottawa zvýši svoj skôr deklarovaný cieľ na pokles produkcie skleníkových plynov. Čínsky prezident Si Ťin-pching na samite povedal, že sa Čína bude držať súčasného zámeru dosiahnuť emisného vrcholu v roku 2030. (bbc, čtk)

ECB podľa očakávaní ponechala uvoľnenú menovú politiku bez zmien, hlavný úrok zostáva na nule. Banka naďalej poskytuje pandémiou zasiahnutej eurozóne rekordnú podporu, hoci zrýchlenie očkovacej kampane zvyšuje nádej na oživenie ekonomiky.

ECB zopakovala, že stimulačné opatrenia môže podľa potreby rozšíriť a že rekordne nízka depozitná sadzba môže ísť ešte nižšie.

Minulý mesiac ECB rozhodla o výraznom zrýchlení tempa ďalšieho tlačenia peňazí v 2. štvrťroku. Núdzový pandemický program nákupov aktív PEPP má k dispozícii 1,85 bilióna eur a má platiť najmenej do marca 2022.

Analytici dnešné rozhodnutie ECB očakávali. Podľa nich by banka mala rozhodnúť, či spomalí tempo nákupu dlhopisov, na zasadaní plánovanom na 10. júna.

Niektorí bankári už hovorili o potrebe spomaliť nákupy dlhopisov od leta. Iní však tvrdia, že takýto postup je v období tretej vlny pandémie predčasný. (čtk, bloomberg)

Automobilky na veľtrhu v Šanghaji predviedli prototypy lietajúcich áut, ktoré pritiahli značnú pozornosť. Čínsky výrobca BYD podporovaný aj investorom Warrenom Buffettom sa zatiaľ spolieha na autá jazdiace po ceste.

 • Startup Xpeng debutoval s druhým prototypom lietajúceho auta, na ktorom pracuje osem rokov. Pôvodná verzia vyzerá skôr ako dron s ľudskou posádkou, uvádza CNBC.
 • Geely, ktorá vlastní švédsku automobilku Volvo Cars, predviedla aerotaxi vyvinuté svojím spoločným podnikom Volocopter.
 • Lietajúce stroje pre ľudskú posádku vyvíjajú aj Hyundai, nemecký startup Lilium či čínsky podnik Ehang.

Čínske firmy, ktoré propagujú lietajúce autá, argumentujú čoraz horšími dopravnými zápchami v čínskych mestách. Aj keď záujem spotrebiteľov zatiaľ nie je úplne jasný, väčšiemu využitiu lietajúcich áut zatiaľ bráni regulácia.

BYD zostáva na zemi

Podľa automobilky BYD existuje veľa spôsobov, ako riešiť zápchy na mestských cestách. Tvrdí, že modely lietajúcich áut sa príliš nelíšia od helikoptér.

BYD v 1. štvrťroku predala viac ako 100-tisíc áut, z toho vyše polovica má alternatívny pohon. V Šanghaji ohlásila novú verziu svojho operačného systému pre elektromobily, ktorý má batériu Blade vyvinutú ľuďmi z podniku.

BYD plánuje predávať batériový systém ďalším automobilkám. K jeho zákazníkom patrí aj štátna firma Hongqi, ktorá vyrába luxusné autá. (čtk, cnbc)

Slovenský deficit bol v minulom roku mierne nižší ako priemer EÚ aj eurozóny. Najmenší deficit malo Dánsko a najvyšší Španielsko.

Nemecký parlament schválil právo na rýchly internet, konkrétne číslo zatiaľ nie je stanovené. Nový predpis má platiť od polovice budúceho roka, v súčasnosti majú zákazníci nárok na funkčný prístup na internet s rýchlosťou od 56 kbit/s.

Návrh, ktorý ešte musí posúdiť spolková rada, zmieňuje na sťahovanie rýchlosť 30 Mbit/s. Výsledná hodnota môže byť výrazne nižšia, pretože bude vychádzať z prepočtov regulátora.

Ten by mal používateľov rozdeliť na skupinu 20 % s najrýchlejším pripojením a na zostávajúcich 80 %. Z údajov druhej skupiny potom stanoví minimálne parametre pripojenia.

Podľa analytikov by mohla byť minimálna záväzná rýchlosť stanovená aj na menej než 20 Mbit/s. (čtk)

Takmer tisíc žiadostí v hodnote 12 miliónov eur prišlo za prvý deň od zverejnenia výzvy na čerpanie druhej etapy pomoci pre cestovný ruch. Povedal to v diskusii na sociálnej sieti minister dopravy Andrej Doležal.

Ide o pomoc s fixnými nákladmi pre podnikateľov z oblasti cestovného ruchu, ktorú zastrešuje ministerstvo dopravy. Je určená podnikateľom, ktorým klesli tržby najmenej o 40 percent. Najvyšší možný príspevok je 10 percent výpadku.

V druhej etape ide o čerpanie pomoci za obdobie od novembra 2020 do konca marca 2021. Pre túto etapu štát vyčlenil dodatočných 120 miliónov eur.
Doležal povedal, že debatuje s ministerstvom financií o schéme pomoci pre autodopravcov. „Vidím tam svetlo, myslím, že to sfinalizujeme budúci týždeň,“ dodal.

Diskutuje sa aj o dofinancovaní prevádzkového dlhu ŽSR, ktorý minister odhadol na 350 miliónov eur.

Nemecký minister financií Olaf Scholz odmieta zodpovednosť za kolaps Wirecardu. Firma vlani vyhlásila insolventnosť, keď sa ukázalo, že jej chýba zhruba 1,9 miliardy eur evidovaných v účtovníctve.

„Nie,“ odpovedal Scholz na otázku parlamentnej vyšetrovacej komisie, či nesie zodpovednosť za to, že nezrovnalosti v účtovníctve neboli odhalené skôr. Rovnaký postoj zaujal k otázke o zodpovednosti vlády.

Scholz odmieta aj obvinenie, že ministerstvo financií alebo ním kontrolovaný finančný úrad BaFin držali nad Wirecardom ochrannú ruku.

Podľa neho sa firme darilo tajiť skutočné finančné pomery vďaka starostlivo organizovaným podvodom a aj tomu, že štátne kontrolné úrady neboli na ich odhalenie dostatočne vybavené.

Viac o problémoch okolo Wirecardu:

 • Firma vznikla v roku 1999 a zameriavala sa na spracovanie platieb a finančné služby. V Nemecku ju označovali za hviezdu technologického sektora.
 • Nemecké úrady čelili kritike za to, že ignorovali varovné signály, ktoré sa objavili už päť rokov pred škandálom.
 • Vláda na Scholzov podnet schválila zmeny finančných a účtovných pravidiel a rozšírenie pravidiel úradu BaFin. (čtk)

Rozpočtový deficit krajín eurozóny vlani v dôsledku pandémie stúpol na 7,2 % HDP z predvlaňajších 0,6 %. Vládny dlh sa vyšplhal na 98 % výkonu ekonomiky. Slovenské čísla boli nižšie v porovnaní s priemerom eurozóny aj EÚ.

Údaje o vývoji verejných financií zverejnil Eurostat na internetovej stránke. Schodok celej EÚ vlani stúpol na 6,9 % HDP a dlh sa zvýšil na 90,7 %.

Podrobnejšie údaje:

 • Najvyšší schodok vlani vykázalo Španielsko (11 %) a po ňom Malta (10,1 %). Vo zvyšných krajinách dosiahol jednociferné percento HDP.
 • Jedinou krajinou EÚ, v ktorej deficit nepresiahol 3 % stanovené Paktom stability a rastu, bolo Dánsko (1,1 %).
 • Najnižší podiel dlhu na HDP ku koncu vlaňajška malo Estónsko (18,2 %) nasledované Luxemburskom (24,9 %) a Bulharskom (25 %).
 • Najvyššie zadlženie evidovalo Grécko (205,6 %), Taliansko (155,8 %) a Portugalsko (133,6 %).
 • Slovenský deficit podľa Eurostatu vlani stúpol na 6,2 % a dlh dosiahol 60,6 %.

Platnosť Paktu stability a rastu bola z dôvodu pandémie dočasne pozastavená. Šírenie koronavírusu vlani viedlo k poklesu ekonomiky Únie o 6,2 %. Vlády siahli po rozsiahlych rozpočtových výdavkoch, aby zmiernili dôsledky pandémie. (e, čtk)

DPB vyhlásil tender na dodávku „hybridných“ trolejbusov, ktoré môžu jazdiť nielen pod vedením, ale aj na batérie. Odhadovaná hodnota zákazky je zhruba 45 miliónov eur bez DPH, bratislavský mestský dopravný podnik ráta s využitím eurofondov.

Podnik o tom informoval v tlačovej správe.

Čo chce DPB kúpiť

 • 16 kusov 24-metrových trojčlánkových hybridných trolejbusov s kapacitou najmenej 160 cestujúcich. Cenu odhaduje na 19,4 milióna eur bez DPH, nasadiť by ich chcel na linku 201 zo sídliska Dolné hony na hlavnú stanicu.
 • 23 kusov 18-metrových hybridných trolejbusov s kapacitou minimálne 115 cestujúcich. Odhadovaná hodnota je 18,8 milióna eur bez DPH, premávať by mali na linke 210, ktorú by podnik predĺžil pod Most SNP. V súčasnosti jazdí medzi hlavnou stanicou a novým národným divadlom.
 • 11 kusov 12-metrových hybridných trolejbusov s kapacitou aspoň 70 cestujúcich. Jazdili by na novej linke medzi Kolibou, hradom a hlavnou stanicou (v súčasnosti autobus 41 a trolejbus 203). Cenu odhaduje na 7,2 milióna eur bez DPH.

DPB už niektoré vozidlá v Bratislave testoval. Bratislavský podnik obmieňal trolejbusový park z eurofondov aj v minulosti, veľkú časť zákaziek získala česká Škoda s karosériami SOR.

Podnik v uplynulom roku výrazne zasiahla pandémia, ktorá spôsobila prepad tržieb od cestujúcich. Magistrát sa neúspešne dožadoval štátnej pomoci pre DPB, tento mesiac prebehol aj hodinový štrajk. Zároveň je od júla nachystané zvýšenie cien väčšiny lístkov s výnimkou ročných, ktoré klesnú.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať