Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Tri portréty zo slovenského gastra alebo Reštaurácie už znova budú vlastniť iba ľudia, ktorí na ne zarobia bokom

Igor Čehy. Foto – archív I. Čehyho

Soté v zemiakovej placke, čiernohorský rezeň, vyprážaný syr s hranolkami. Tak vyzeral základ typického reštauračného menu v 90. rokoch.

V tom čase sa k sprivatizovaným reštauráciám dostávali alebo si ich otvárali len ľudia, ktorí na to mali. Často sa v nich točili čierne peniaze, pri vyhradených najlepších stoloch posedávali mafiáni a v kuchyniach sa zvŕtali kuchárski nádenníci. Ešte na prelome milénií bola slovenská gastronómia až na pár ambicióznych odvážlivcov v troskách.

Pomaly sa však už vracali zo zahraničia šikovní kuchári, ktorých nebavilo donekonečna obaľovať viedenské šnicle. K nim sa pridávali prví slovenskí podnikatelia zaľúbení už nie do peňazí, ale do dobrej kuchyne.

O trendoch v gastronómii sa začalo hovoriť a písať, rástol dopyt po lepšej kuchyni, akú sme dlhé desaťročia poznali. Aj bežní ľudia sa chceli učiť dobre variť, rástol dopyt nielen po kreativite a poctivosti v kuchyni, ale aj po osobnostiach a z najlepších kuchárov sa stávali páni šéfkuchári.

Rástli aj kuchárske školy a nové generácie šéfkuchárov, ktoré sa už inšpirovali zahraničnými celebritami tohto biznisu a mali túžbu otvoriť si vlastný gastronomický podnik, v ktorom by mohli variť podľa seba.

S tromi z nich sa na konci týždňa zhováral Denník E.


Erik Volko: Baliť jedlo do krabičiek nemôže nikoho baviť

Erik Volko varil 11 rokov v špičkových hoteloch v Nízkych aj Vysokých Tatrách, pred siedmimi rokmi dostal šancu budovať si vlastný podnik. S dvomi spoločníčkami má dnes vo Zvolene Bistro Chef, v ktorom je od tých čias šéfkuchár.

Ako sa vám darí? 

Asi ako každému teraz v našom fachu – katastrofálne. Hoci nás zavreli, podpora neprichádza skoro žiadna. To, čo vyprodukujeme, nestačí ani na výplaty, nájom a réžie. Už v prvej vlne sme sa vyhádzali z rezerv, a keby nebolo dobré leto, už by sme mali zavreté. Ako-tak fungujeme z rozvozu a z terasy, ale to sa práve skončilo. Keby bolo iba na mne, dávno to tu zavriem.

Ako to myslíte – keby bolo iba na mne?

Človek v tom nie je sám, tak musíme vymýšľať, čo sa dá. Ale toto nemôže nikoho baviť – baliť jedlo do krabičiek, vymýšľať každý druhý deň niečo vyprážané alebo burgre, aby sa to dalo voziť a nebolo to po ceste rozmočené.

Akú pomoc dostávate od štátu?

Pomoc na ľudí, ktorí museli ostať doma. Ale to je veľmi málo, to nič nerieši. My máme sedem zamestnancov plus sme dvaja spolumajitelia a dostaneme

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Týždeň v európskej ekonomike: Komisia pripravuje uhlíkové clo, môže spôsobiť konflikt s USA

Plagáty z Fridays for Future v Berlíne. Foto - TASR/AP
Plagáty z Fridays for Future v Berlíne. Foto – TASR/AP

Týždeň v európskej ekonomike Radovana Geista z portálu Euractiv.sk:

  • Európa zvažuje podobu uhlíkového cla, môže to byť problém pre USA.
  • V oblasti umelej inteligencie vedú Spojené štáty, Čína rýchlo napreduje, Európa zaostáva.
  • Kríza zmenila trh práce, digitálne technológie prinášajú príležitosti aj riziká.

Minúta po minúte

Železničiari ignorujú hodnotu za peniaze, za 140 miliónov nakúpia vlaky, aké chcú oni – naftové či s menšou kapacitou

Foto - TASR
Foto – TASR

Železničiari ignorujú odmietavý posudok Útvaru hodnoty za peniaze a ďalej pripravujú súťaže na súpravy za viac než 140 miliónov eur. „Obstarávania budú pokračovať, keďže som sa nie úplne stotožnil so stanoviskom ÚHP,“ povedal minister Andrej Doležal.

Vláda zatiaľ neplánuje rozdávať ľuďom respirátory FFP2. Premiér tvrdí, že zatiaľ sa dajú kúpiť za dobré ceny a kľúčové obchodné reťazce by ich mohli ponúknuť bez marže. „Nič nie je zadarmo, nie sme Ficova ani Pellegriniho vláda,“ dodal.

Premiér tvrdí, že ak by vláda ponúkala respirátory občanom zadarmo, aj tak by ich nakoniec museli zaplatiť zo svojich daní. Napríklad v Nemecku rozdajú respirátory miliónom ľudí z ohrozených skupín.

Poplatok 33 eur za zápis rodných čísel spoločníkov alebo štatutárov firiem do obchodného registra sa zrejme zruší. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) ohlásila, že pripravuje zmenu legislatívy.

Povinnosť zapísať rodné čísla do obchodného registra vyplýva z novely, ktorú schválil parlament za bývalej vlády. Súčasná koalícia ju nezrušila, len sa posunul termín na koniec septembra 2022.

Na problém upozornil Denník E, týkal by sa zrejme 300-tisíc firiem.

„Po tom, čo som sa dôkladne oboznámila s týmto dedičstvom, čo som si na ministerstve našla, tak som sa rozhodla, že zruším poplatok za doplnenie rodného čísla a súčasne hľadám riešenie, ako to urobiť, aby to bolo aspoň sčasti automatizované, to znamená, aby sme čo najviac uľahčili podnikateľom splniť si túto povinnosť,“ uviedla Kolíková.

„Pripravujem legislatívu k tomu potrebnú, že ak budú dopĺňať len rodné číslo, tak vytvorím možnosť, aby to bolo bez poplatku,“ dodala.

Asociácia hotelov a reštaurácií nepovažuje za dostatočné odloženie platby sociálnych odvodov, ktoré dnes schválila vláda. Podľa nej by mala radšej podnikateľom z ich odvetvia odvody do Sociálnej poisťovne za január úplne odpustiť.

Podmienkou odkladu je prepad obratu aspoň o 40 %. Štát počas koronakrízy už umožnil odklad sociálnych odvodov za viacero vlaňajších mesiacov, odpustenie sa týkalo len apríla 2020.

„Vládou schválený lockdown v praxi znamená, že podnikatelia v ubytovaní či stravovaní nemôžu poskytovať svoje služby a riadne podnikať. Je zrejmé a preukázateľné, že v takejto situácií nie je možné žiadať od podnikateľov v hotelierstve a gastronómii, aby si v celom rozsahu a s odkladom splnili svoje povinnosti voči Sociálnej poisťovni,“ napísala asociácia.

Reštaurácie môžu aktuálne poskytovať služby len cez výdajné okienka, oddnes navyše platí prísnejší zákaz vychádzania, ktorý vyžaduje od veľkej časti ľudí negatívny test aj na cestu do práce či do prírody.

Čínska centrálna banka nevylučuje, že povolí vstup Ant Group na burzu. V novembri odmietla rekordnú primárnu ponuku akcií firmy na burzách v Šanghaji a Hongkongu a následne jej spolu s materským podnikom Alibaba nariadila reorganizáciu.

Ant Group sa vlani chystala predať akcie za 34,4 miliardy dolárov, čo by znamenalo historicky najväčšie IPO.

„Povedal by som, že ak budete postupovať podľa štandardov právnych pokynov, dočkáte sa výsledku,“ povedal guvernér centrálnej banky Kang I. Zastavenie primárnej ponuky akcií označil za komplikovanú záležitosť.

Prečo stopli rekordné IPO

Médiá a agentúry spájajú postup čínskej vlády proti Ant Group a materskej Alibabe s kritikou čínskych regulačných úradov, s ktorou zakladateľ Jack Ma vystúpil vlani v Šanghaji.

Vyhlásil, že regulácia brzdí inovácie a čínske banky prirovnal k záložniam. Následne sa na takmer tri mesiace vytratil z verejnosti.

V čom je problém IT firiem

V širšom kontexte stráca Peking trpezlivosť s prílišným vplyvom technologických gigantov, ako je Alibaba, Ant či Tencent. Bežný Číňan sa bez ich služieb v každodennom živote nezaobíde.

Sú nevyhnutné okrem iného na komunikáciu, nákupy na internete, investície na akciovom trhu či na uzavretie poistenia. Tieto firmy sú čoraz viac vnímané ako ohrozenie ekonomickej a politickej stability krajiny.

Viac o Ant Group:

  • Skupina je najväčším čínskym sprostredkovateľom platieb, mesačne jej službu Alipay využije 730 miliónov ľudí.
  • Jedna z divízií sa zaoberá úvermi. Inkasuje poplatky za to, že prepája potenciálnych zákazníkov s poskytovateľmi pôžičiek. (čtk, bbc)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať