Denník N

Akú budúcnosť má štát, ktorý nechá Mikloša sedieť v kúte, ale ekonomickému nímandovi Palkovi zverí dôchodky?

Foto N Tomáš Benedikovič
Foto N Tomáš Benedikovič

Autor je ekonóm, pracuje v prezidentskej kancelárii, text vyjadruje jeho osobný názor

Na Slovensku existujú ľudia, ktorí dvadsať rokov vymýšľajú, ako opraviť toho mačkopsa s názvom dôchodkový systém tak, aby bol sociálne dôstojný, medzigeneračne spravodlivý a udržateľný. Pred voľbami opísali zlyhanie štátu v prvom pilieri, zlyhanie trhu v druhom pilieri a navrhli riešenia. Po februárových voľbách som túto vec považoval za vybavenú. „Konečne sa to dá dokopy,“ vravel som si.

Zbystril som až na začiatku leta, keď sa v dôchodkovej komisii objavil exponát druhej Dzurindovej vlády. V rozhovore bývalý minister vnútra Vladimír Palko povedal, že jeho kvalifikáciou je učenie Garyho Beckera, dve štúdie z nemeckých kresťanských think-tankov a jeden rozhovor s Hansom-Wernerom Sinnom.

Palko tvrdí, že kvôli Bismarckovmu sociálnemu zabezpečeniu nám klesá pôrodnosť a že systém treba stabilizovať príplatkom k dôchodku odvíjajúcim sa od počtu pracujúcich detí. Bonusom podľa neho je, že rodičia budú motivovaní vychovávať z detí slušných pracujúcich občanov.

Pôrodnosť však prudko klesá na celom svete. Klesá v Bangladéši, Nikarague, Peru, vo Vanuatu, Vietname. O Bismarckovi tam nikto nepočul.

Menej detí je znakom civilizovanosti. Predstava, že jednotlivec si najprv spočíta všetky budúce príjmy a náklady spojené s výchovou dieťaťa, potom ich diskontuje úrokovou sadzbou a infláciou, z toho si následne odvodí čistú súčasnú hodnotu dieťaťa a podľa toho sa rozhodne, či pristúpi alebo nepristúpi na nechránený sex, funguje dokonale v knihách Garyho Beckera. A nikde inde.

Lubomír Mlčoch, profesor ekonómie a člen Pápežskej akadémie spoločenských vied, sa nás raz na skúške opýtal, čo spája učeníkov Garyho Beckera a komunistov. Nikto nevedel. Správna odpoveď bola

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Dôchodky a dôchodkový vek

Ekonomika, Komentáre

Teraz najčítanejšie