Denník N

Obchodníkovi Žigovi sa vždy darilo viac, keď bol Smer pri moci

Foto - TASR
Foto – TASR

Aktuálne je bývalý minister životného prostredia i hospodárstva Peter Žiga obvinený z pokusu o podplácanie sudcu v spore o gabčíkovskú vodnú elektráreň, z ktorého mal po víťazstve Slovenska získať advokát štátu Radomír Bžán až 69 miliónov eur.

Súčasný poslanec opozičného Hlasu sa spomína aj s podozrením, že jeho firmy a podniky jeho blízkych boli zapojené aj do nezákonných vratiek DPH. On sám sa vždy bráni, že v reťazcoch podvodných obchodov sa s ním spájané firmy ocitli omylom.

V čase svojho pôsobenia na ministerských stoličkách sa však Žiga spomínal minimálne v dvoch ďalších veciach, ktoré síce nikdy neskončili policajným vyšetrovaním, no obe naznačovali, že Žiga svoj politický vplyv vie využiť aj v biznise.

Nejde len o to, že jeho rodinná firma Taper sa stala najväčším domácim priekupníkom s drevom práve v čase, keď sa Žiga dostal na najvyššie vládne posty. Dôležité je aj to, že Taper vyrástol aj na vývoze surového slovenského dreva do cudziny, hoci práve on ako člen vlády mal na starosti aj to, aby spracovanie domáceho dreva vytváralo pracovné príležitosti pre slovenské firmy.

O jeho vplyve ako dvojnásobného ministra a jedného z najvplyvnejších politikov na východe Slovenska zase hovorí na vtedajšiu dobu nezvyčajne konkrétne obvinenie, že ministrovi blízki ľudia zobrali úplatok za pridelenie eurofondov na jednu východoslovenskú vodnú elektráreň.

Minister, čo ignoruje národohospodárske záujmy

Slovenskí

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Firmy

    Peter Žiga

    Ekonomika

    Teraz najčítanejšie