Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Najdôležitejšie grafy v roku 2020 od 18 top slovenských odborníkov

Osemnásť slovenských ekonómov a ďalších odborníkov vybralo graf, ktorý bol v roku 2020 pre nich najzaujímavejším, najprekvapujúcejším alebo bol udalosťou roka.

Vyberali Ivan Mikloš, Peter Kažimír, Libor Melioris, Marcela Veselková, Ján Kovalčík, Martin Haluš, Miroslav Pikus, Lívia Vašáková, Maroš Ovčarik, Karel Hirman, Juraj Draxler, Ivana Molnárová, Martin Smatana, Andrej Svorenčík, Martin Kahanec, Brian Fabo, Michal Lehuta a Daniel Kerekes.

Slovensko v roku 2020 čelilo pandémii s najmenšími obeťami na životoch z krajín V4 a patrilo k najlepším v celej Európe. Nielen podľa oficiálnych obetí covidu-19. Aj celkový prírastok úmrtí oproti priemeru za predošlých 5 rokov bol až do októbra menej ako 1 %. Prispel k tomu každý, kto sa správal zodpovedne. A uznajme, že je to aj výborný výsledok práce pandemickej komisie i vlády Igora Matoviča. Napriek chybám, ktoré urobili, to je slušný výsledok na kabinet, ktorého všetci členovia sú ministrami prvýkrát.

Áno, nebolo ľahké rešpektovať všetky obmedzenia, najmä keď boli väčšie než v susedných krajinách. Lenže viac stretávania bez rúšok viedlo všade k násobne väčším obetiam. Či už to boli dlho otvorené reštaurácie a bary v Česku, Poľsku alebo Rakúsku, alebo novembrové demonštrácie na Slovensku. Lenže niekoľkonásobne viac nadmerných úmrtí u susedov (8 % v Rakúsku, 11 % v Česku i Poľsku) svedčí o tom, že včasné obmedzenia mali a majú zmysel.

Mnohí politici, novinári, analytici či diskutéri na sociálnych sieťach sa v kritike pandemických opatrení mýlili. Nie raz, opakovane. Bolo chybou, ak sa pre amatérsku až zlú komunikáciu prehliadali dobré výsledky. Lebo nabudúce môže politikom (opäť) viac záležať na uhladenej komunikácii a menej na skutočných výsledkoch. Nielen pri riešení pandémie.

Ján Kovalčík, analytik inštitútu INEKO


Kým ešte v roku 2015 sme boli spomedzi postkomunistických krajín, ktoré vstupovali do EÚ v prvej vlne, v ekonomickej úrovni na obyvateľa na treťom mieste po Česku a Slovinsku, v roku 2019 sme už boli na šiestom a podľa odhadu rastu MMF na rok 2020 sa po tomto roku ocitneme na predposlednom, siedmom mieste, keď za nami ostane už len Lotyšsko. Postupne nás predbehli Estónsko, Litva, Poľsko aj Maďarsko.

Ivan Mikloš, ekonóm a exminister financií


Ako sa podarilo udržať zamestnanosť

Podporné opatrenia centrálnych bánk potrebujú v tejto kríze silného partnera zo strany vlád, inak povedané: podporu fiškálnej politiky. Nasledujúce dva grafy sú názornou ukážkou, aké dôležité je včas a efektívne poskytnúť finančnú podporu ekonomike.

V grafe vidíme zobrazenie vývoja úrovne počtu zamestnaných osôb a počtu odpracovaných hodín od roku 2019. Kríza na jar tohto roku sprevádzaná vážnymi výpadkami v produkcii tovarov a služieb spôsobila obrovský prepad počtu odpracovaných hodín. Počet pracovných miest, hoci poklesol, nezaznamenal taký dramatický prepad.

Podporné opatrenia vlád účinne pomáhali udržať zamestnanosť v tomto období. Zabránili tomu, aby sa prerušili cenné väzby medzi zamestnávateľmi a zamestnancami. Opatrenia tiež zabránili širšiemu kolapsu ekonomiky, ktorý by bol nasledoval v dôsledku krachu podnikov a ešte väčšej straty príjmov obyvateľstva. Leto následne prinieslo fantasticky rýchle a plynulé oživenie ekonomickej aktivity, čo sa premietlo aj do nárastu počtu odpracovaných hodín a v eurozóne aj počtu pracovných miest.

Peter Kažimír, guvernér NBS


Udalosťou roka je jednoznačne covid. Pandémia a opatrenia vlád vytvorili dokonalú konšteláciu, vďaka ktorej sa ekonómovia niečo dozvedia o svete, ľuďoch a ich preferenciách. Čo vlastne robili a ako sa cítili počas lockdownov? Najzaujímavejšou otázkou ostáva, či občania využili lockdowny na plodenie detí. Definitívnu odpoveď ešte nemáme, ale zatiaľ sa zdá, že skôr nie.

Niečo však už vieme povedať. Vieme, že Britom bolo smutno a svoje problémy riešili sebecky. Briti začali vo veľkom kupovať psy. Ilustrujú to ceny čistokrvných plemien v Spojenom kráľovstve. Za labradora zaplatíte o 150 % viac než minulý rok. Kokeršpaniel zdražel dokonca o 200 %.

Graf roka 2020 je pre mňa veľmi depresívnym grafom. Pes nielenže smrdí, ale aj breše, obťažuje okolie, produkuje exkrementy, hryzie a dokonca môže človeka aj zabiť. Dohromady sú to len drobné charakterové zlyhania. Hlavnou chybou psov je, že ich uhlíková stopa je porovnateľná s veľkými automobilmi triedy SUV.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Týždeň v európskej ekonomike: Komisia pripravuje uhlíkové clo, môže spôsobiť konflikt s USA

Plagáty z Fridays for Future v Berlíne. Foto - TASR/AP
Plagáty z Fridays for Future v Berlíne. Foto – TASR/AP

Týždeň v európskej ekonomike Radovana Geista z portálu Euractiv.sk:

  • Európa zvažuje podobu uhlíkového cla, môže to byť problém pre USA.
  • V oblasti umelej inteligencie vedú Spojené štáty, Čína rýchlo napreduje, Európa zaostáva.
  • Kríza zmenila trh práce, digitálne technológie prinášajú príležitosti aj riziká.

Minúta po minúte

Železničiari ignorujú hodnotu za peniaze, za 140 miliónov nakúpia vlaky, aké chcú oni – naftové či s menšou kapacitou

Foto - TASR
Foto – TASR

Železničiari ignorujú odmietavý posudok Útvaru hodnoty za peniaze a ďalej pripravujú súťaže na súpravy za viac než 140 miliónov eur. „Obstarávania budú pokračovať, keďže som sa nie úplne stotožnil so stanoviskom ÚHP,“ povedal minister Andrej Doležal.

Vláda zatiaľ neplánuje rozdávať ľuďom respirátory FFP2. Premiér tvrdí, že zatiaľ sa dajú kúpiť za dobré ceny a kľúčové obchodné reťazce by ich mohli ponúknuť bez marže. „Nič nie je zadarmo, nie sme Ficova ani Pellegriniho vláda,“ dodal.

Premiér tvrdí, že ak by vláda ponúkala respirátory občanom zadarmo, aj tak by ich nakoniec museli zaplatiť zo svojich daní. Napríklad v Nemecku rozdajú respirátory miliónom ľudí z ohrozených skupín.

Poplatok 33 eur za zápis rodných čísel spoločníkov alebo štatutárov firiem do obchodného registra sa zrejme zruší. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) ohlásila, že pripravuje zmenu legislatívy.

Povinnosť zapísať rodné čísla do obchodného registra vyplýva z novely, ktorú schválil parlament za bývalej vlády. Súčasná koalícia ju nezrušila, len sa posunul termín na koniec septembra 2022.

Na problém upozornil Denník E, týkal by sa zrejme 300-tisíc firiem.

„Po tom, čo som sa dôkladne oboznámila s týmto dedičstvom, čo som si na ministerstve našla, tak som sa rozhodla, že zruším poplatok za doplnenie rodného čísla a súčasne hľadám riešenie, ako to urobiť, aby to bolo aspoň sčasti automatizované, to znamená, aby sme čo najviac uľahčili podnikateľom splniť si túto povinnosť,“ uviedla Kolíková.

„Pripravujem legislatívu k tomu potrebnú, že ak budú dopĺňať len rodné číslo, tak vytvorím možnosť, aby to bolo bez poplatku,“ dodala.

Asociácia hotelov a reštaurácií nepovažuje za dostatočné odloženie platby sociálnych odvodov, ktoré dnes schválila vláda. Podľa nej by mala radšej podnikateľom z ich odvetvia odvody do Sociálnej poisťovne za január úplne odpustiť.

Podmienkou odkladu je prepad obratu aspoň o 40 %. Štát počas koronakrízy už umožnil odklad sociálnych odvodov za viacero vlaňajších mesiacov, odpustenie sa týkalo len apríla 2020.

„Vládou schválený lockdown v praxi znamená, že podnikatelia v ubytovaní či stravovaní nemôžu poskytovať svoje služby a riadne podnikať. Je zrejmé a preukázateľné, že v takejto situácií nie je možné žiadať od podnikateľov v hotelierstve a gastronómii, aby si v celom rozsahu a s odkladom splnili svoje povinnosti voči Sociálnej poisťovni,“ napísala asociácia.

Reštaurácie môžu aktuálne poskytovať služby len cez výdajné okienka, oddnes navyše platí prísnejší zákaz vychádzania, ktorý vyžaduje od veľkej časti ľudí negatívny test aj na cestu do práce či do prírody.

Čínska centrálna banka nevylučuje, že povolí vstup Ant Group na burzu. V novembri odmietla rekordnú primárnu ponuku akcií firmy na burzách v Šanghaji a Hongkongu a následne jej spolu s materským podnikom Alibaba nariadila reorganizáciu.

Ant Group sa vlani chystala predať akcie za 34,4 miliardy dolárov, čo by znamenalo historicky najväčšie IPO.

„Povedal by som, že ak budete postupovať podľa štandardov právnych pokynov, dočkáte sa výsledku,“ povedal guvernér centrálnej banky Kang I. Zastavenie primárnej ponuky akcií označil za komplikovanú záležitosť.

Prečo stopli rekordné IPO

Médiá a agentúry spájajú postup čínskej vlády proti Ant Group a materskej Alibabe s kritikou čínskych regulačných úradov, s ktorou zakladateľ Jack Ma vystúpil vlani v Šanghaji.

Vyhlásil, že regulácia brzdí inovácie a čínske banky prirovnal k záložniam. Následne sa na takmer tri mesiace vytratil z verejnosti.

V čom je problém IT firiem

V širšom kontexte stráca Peking trpezlivosť s prílišným vplyvom technologických gigantov, ako je Alibaba, Ant či Tencent. Bežný Číňan sa bez ich služieb v každodennom živote nezaobíde.

Sú nevyhnutné okrem iného na komunikáciu, nákupy na internete, investície na akciovom trhu či na uzavretie poistenia. Tieto firmy sú čoraz viac vnímané ako ohrozenie ekonomickej a politickej stability krajiny.

Viac o Ant Group:

  • Skupina je najväčším čínskym sprostredkovateľom platieb, mesačne jej službu Alipay využije 730 miliónov ľudí.
  • Jedna z divízií sa zaoberá úvermi. Inkasuje poplatky za to, že prepája potenciálnych zákazníkov s poskytovateľmi pôžičiek. (čtk, bbc)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať