Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Dánsky pestovateľ jedličiek: Byty sa zmenšujú, ľudia chcú užšie vianočné stromčeky

Lars Geil. Foto - archív Larsa Geila
Lars Geil. Foto – archív Larsa Geila

„Na stromčeku u nás doma nesmie chýbať vtáčik a ozdoba od kráľovnej,“ hovorí Lars Geil.

Kde vyrástol váš vianočný stromček? Ak nie v čínskej továrni na plastové výrobky ani v slovenských lesoch, potom je možné, že sa jeho príbeh začal v Dánsku.

V Európe sa predá približne 50 miliónov vianočných stromčekov ročne, odhaduje dánsky pestovateľ Lars Geil. Dáni držia v ich pestovaní prvenstvo. Z každých dvanástich vypestovaných kusov je desať určených na vývoz. Za najvzácnejšiu sa považuje jedľa Nordmannova.

O kvalitu a zvyšovanie ekologických štandardov pri pestovaní stromčekov sa stará Dánska asociácia vianočných stromčekov. Lars Geil je jej dlhoročným členom a expertom. Jeho stromčeky zdobili komnaty dánskej kráľovskej rodiny aj britského premiéra.

V rozhovore hovorí aj o tom:

 • prečo je Dánsko ideálnou krajinou na pestovanie vianočných stromčekov,
 • čo robí dánske jedličky výnimočnými,
 • ako sa starať o stromček, aby dlho vydržal,
 • prečo niektoré stromčeky voňajú a iné nie,
 • aké sú trendy vo vianočných stromčekoch.

Keď som si zisťoval informácie o pestovaní vianočných stromčekov, videl som, že je okolo toho hotová veda. Čomu sa venujte vy?

Pestujem vianočné stromčeky už 35 rokov, takže sa venujem všetkému – od pestovania, propagácie až po veľkopredaj. Vyvinul som aj špeciálny nástroj, vyzerá trochu ako veľký kovový štipec, s pomocou ktorého sa reguluje rast stromčeka bez použitia chemických látok.

Ako ste sa k tomu dostali? U vás sa vianočné stromčeky študujú na nejakej škole?

Neexistuje odbor „Vianočné stromčeky”, ale som vyštudovaný lesný inžinier. Štúdium som skončil v roku 1986 a rok predtým som bol na svojej poslednej polročnej stáži vo veľkej lesníckej firme. Po štyroch rokoch som s jedným kolegom odišiel a založili sme si vlastnú firmu, ktorá predáva vianočné stromčeky do celej Európy.

Neoplatí sa pestovať skôr veľké stromy napríklad pre drevársky priemysel? Prečo sa niekto radšej pustí do biznisu s vianočnými stromčekmi?

Životný cyklus stromov na lesných plantážach je šesťdesiat, osemdesiat, niekedy až stodvadsať rokov. Tak dlho trvá, kým smrek alebo dub vyrastie do takej výšky, aby ste ho mohli vyrúbať. V porovnaní s tým viete vianočné stromčeky oveľa rýchlejšie obmieňať.

Keď zasadíte dub, tak sa jeho výrubu nedožijú možno ani vaše deti. No vianočný stromček vyrastie za osem až dvanásť rokov. Čiže ak ho zasadíte dnes, bude vám skrášľovať Vianoce v rokoch 2028 až 2032. Aj v bežnom podnikaní je takáto doba nevídane dlhou investíciou.

Náradie na regulovanie rastu vianočných stromčekov. Foto – archív Larsa Geila
Foto – archív Larsa Geila

Pamätáte si ešte prvý vianočný stromček, ktorý ste zasadili?

Bolo to v roku 1988, keď som ešte pracoval na súkromnej lesnej plantáži. Začal som vtedy s pokusným pestovaním vianočných stromčekov. Doslova som sa pohrúžil do ich výskumu a zdokonaľovania, napríklad som skúšal vylepšovať ich tvar.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Týždeň v európskej ekonomike: Komisia pripravuje uhlíkové clo, môže spôsobiť konflikt s USA

Plagáty z Fridays for Future v Berlíne. Foto - TASR/AP
Plagáty z Fridays for Future v Berlíne. Foto – TASR/AP

Týždeň v európskej ekonomike Radovana Geista z portálu Euractiv.sk:

 • Európa zvažuje podobu uhlíkového cla, môže to byť problém pre USA.
 • V oblasti umelej inteligencie vedú Spojené štáty, Čína rýchlo napreduje, Európa zaostáva.
 • Kríza zmenila trh práce, digitálne technológie prinášajú príležitosti aj riziká.

Minúta po minúte

Železničiari ignorujú hodnotu za peniaze, za 140 miliónov nakúpia vlaky, aké chcú oni – naftové či s menšou kapacitou

Foto - TASR
Foto – TASR

Železničiari ignorujú odmietavý posudok Útvaru hodnoty za peniaze a ďalej pripravujú súťaže na súpravy za viac než 140 miliónov eur. „Obstarávania budú pokračovať, keďže som sa nie úplne stotožnil so stanoviskom ÚHP,“ povedal minister Andrej Doležal.

Vláda zatiaľ neplánuje rozdávať ľuďom respirátory FFP2. Premiér tvrdí, že zatiaľ sa dajú kúpiť za dobré ceny a kľúčové obchodné reťazce by ich mohli ponúknuť bez marže. „Nič nie je zadarmo, nie sme Ficova ani Pellegriniho vláda,“ dodal.

Premiér tvrdí, že ak by vláda ponúkala respirátory občanom zadarmo, aj tak by ich nakoniec museli zaplatiť zo svojich daní. Napríklad v Nemecku rozdajú respirátory miliónom ľudí z ohrozených skupín.

Poplatok 33 eur za zápis rodných čísel spoločníkov alebo štatutárov firiem do obchodného registra sa zrejme zruší. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) ohlásila, že pripravuje zmenu legislatívy.

Povinnosť zapísať rodné čísla do obchodného registra vyplýva z novely, ktorú schválil parlament za bývalej vlády. Súčasná koalícia ju nezrušila, len sa posunul termín na koniec septembra 2022.

Na problém upozornil Denník E, týkal by sa zrejme 300-tisíc firiem.

„Po tom, čo som sa dôkladne oboznámila s týmto dedičstvom, čo som si na ministerstve našla, tak som sa rozhodla, že zruším poplatok za doplnenie rodného čísla a súčasne hľadám riešenie, ako to urobiť, aby to bolo aspoň sčasti automatizované, to znamená, aby sme čo najviac uľahčili podnikateľom splniť si túto povinnosť,“ uviedla Kolíková.

„Pripravujem legislatívu k tomu potrebnú, že ak budú dopĺňať len rodné číslo, tak vytvorím možnosť, aby to bolo bez poplatku,“ dodala.

Asociácia hotelov a reštaurácií nepovažuje za dostatočné odloženie platby sociálnych odvodov, ktoré dnes schválila vláda. Podľa nej by mala radšej podnikateľom z ich odvetvia odvody do Sociálnej poisťovne za január úplne odpustiť.

Podmienkou odkladu je prepad obratu aspoň o 40 %. Štát počas koronakrízy už umožnil odklad sociálnych odvodov za viacero vlaňajších mesiacov, odpustenie sa týkalo len apríla 2020.

„Vládou schválený lockdown v praxi znamená, že podnikatelia v ubytovaní či stravovaní nemôžu poskytovať svoje služby a riadne podnikať. Je zrejmé a preukázateľné, že v takejto situácií nie je možné žiadať od podnikateľov v hotelierstve a gastronómii, aby si v celom rozsahu a s odkladom splnili svoje povinnosti voči Sociálnej poisťovni,“ napísala asociácia.

Reštaurácie môžu aktuálne poskytovať služby len cez výdajné okienka, oddnes navyše platí prísnejší zákaz vychádzania, ktorý vyžaduje od veľkej časti ľudí negatívny test aj na cestu do práce či do prírody.

Čínska centrálna banka nevylučuje, že povolí vstup Ant Group na burzu. V novembri odmietla rekordnú primárnu ponuku akcií firmy na burzách v Šanghaji a Hongkongu a následne jej spolu s materským podnikom Alibaba nariadila reorganizáciu.

Ant Group sa vlani chystala predať akcie za 34,4 miliardy dolárov, čo by znamenalo historicky najväčšie IPO.

„Povedal by som, že ak budete postupovať podľa štandardov právnych pokynov, dočkáte sa výsledku,“ povedal guvernér centrálnej banky Kang I. Zastavenie primárnej ponuky akcií označil za komplikovanú záležitosť.

Prečo stopli rekordné IPO

Médiá a agentúry spájajú postup čínskej vlády proti Ant Group a materskej Alibabe s kritikou čínskych regulačných úradov, s ktorou zakladateľ Jack Ma vystúpil vlani v Šanghaji.

Vyhlásil, že regulácia brzdí inovácie a čínske banky prirovnal k záložniam. Následne sa na takmer tri mesiace vytratil z verejnosti.

V čom je problém IT firiem

V širšom kontexte stráca Peking trpezlivosť s prílišným vplyvom technologických gigantov, ako je Alibaba, Ant či Tencent. Bežný Číňan sa bez ich služieb v každodennom živote nezaobíde.

Sú nevyhnutné okrem iného na komunikáciu, nákupy na internete, investície na akciovom trhu či na uzavretie poistenia. Tieto firmy sú čoraz viac vnímané ako ohrozenie ekonomickej a politickej stability krajiny.

Viac o Ant Group:

 • Skupina je najväčším čínskym sprostredkovateľom platieb, mesačne jej službu Alipay využije 730 miliónov ľudí.
 • Jedna z divízií sa zaoberá úvermi. Inkasuje poplatky za to, že prepája potenciálnych zákazníkov s poskytovateľmi pôžičiek. (čtk, bbc)

Finančná správa by za porušenia daňových predpisov počas koronakrízy mala uložiť sankcie zhruba 25 miliónov eur, tvrdí ministerstvo financií. Argumentuje tak v prospech svojej novely daňového poriadku, ktorá umožní odpúšťať pokuty či úroky.

O novele rozhoduje parlament na prebiehajúcej schôdzi v zrýchlenom režime, zatiaľ ju schválil v prvom čítaní. Vláda by potom podmienky spresnila v nariadení.

Suma 25 miliónov eur by sa podľa ministerstva týkala zhruba 45-tisíc právnických osôb a dvetisíc občanov. Väčšinu z nej predstavuje úrok z omeškania za neuhradie DPH včas.

Novela podľa ministerstva umožní odpúšťať sankcie aj za neskoré podanie priznania dane k nehnuteľnosti. Tú vyberajú obce a mestá, posledný termín je 1. február.

Výber úhrad z elektronických diaľničných známok vlani klesol o desatinu, Národná diaľničná spoločnosť ohlásila príjem 71,4 milióna eur bez DPH. Na rozdiel od uplynulých rokov si ich výrazne viac kupovali slovenskí vodiči.

Diaľničné známky sa na Slovensku platia za osobné autá. Nákladné autá a autobusy platia elektronické mýto, správcom systému je SkyToll.

Vlani bola zavedená 365-dňová známka, ktorá nie je viazaná na kalendárny rok.

Aké čísla hlásila NDS

 • Príjem z úhrady elektronických diaľničných známok za vlaňajšok klesol o desatinu na 71,36 milióna eur. Za rok 2019 NDS informovala o príjme 79,37 milióna eur.
 • 77 % tvorili tržby z predaja domácim vodičom.
 • Najväčší podiel na tržbách mala ročná známka (28,4 milióna eur), nasledovala 365-dňová (24,1 milióna eur), 10-dňová (14,1 milióna eur) a 30-dňová (4,7 milióna eur).
 • V júli a auguste, keď boli opatrenia proti koronavírusu uvoľnené, tržby medziročne rástli.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať