Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Vláda ukázala doteraz najviac z plánu obnovy, ktorý dnes posiela na schválenie do Bruselu

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič
  • Slovensko v utorok poslalo do Bruselu návrh plánu obnovy, podľa ktorého chce čerpať takmer 6 miliárd z fondu obnovy a prosperity.
  • Najviac peňazí by malo smerovať do ekologickej modernizácie železníc a budov a do investícií do nemocníc a ambulancií.

Ministerstvo financií plánovalo v utorok v noci poslať do Bruselu návrh nášho plánu obnovy. Ide o zhruba 400-stranový dokument, ktorý detailne opisuje, ako chceme najbližších šesť rokov čerpať 5,84 miliardy eur z fondu obnovy. Návrh ide až do takých detailov, ako napríklad aké opatrenie a kedy vláda urobí, ktorý zákon, kedy a s akou účinnosťou prijme.

Minister financií Eduard Heger (OĽaNO) so svojím tímom už s Komisiou o pláne obnovy priebežne komunikuje od septembra. Predpokladá sa, že o jeho ucelenej verzii bude debata s Bruselom pokračovať ešte v januári a vo februári. Štáty EÚ majú svoje plány obnovy poslať Komisii najneskôr do konca apríla, nakoniec sme to stihli o pár mesiacov skôr.

Ministerstvo zverejnilo len stručnejšiu verziu plánu obnovy, aj keď verejnosť sa o ňom dozvie doteraz najviac. Nie je teda napríklad jasné, či sa Sme rodina podarilo koaličných partnerov presvedčiť, že sociálne odvody sa majú znížiť o 6 percentuálnych bodov, alebo či vicepremiér a šéf SaS Richard Sulík dostal do plánu obnovy niečo zo svojho odvodového bonusu.

Pri každom zámere (komponente) ministerstvo opisuje cieľ, plánované investície a reformy, ktoré sa v tejto súvislosti majú urobiť. Zverejneniu doteraz najdetailnejšej verzie plánu obnovy predchádzala aj verejná diskusia, ktorú ministerstvo zorganizovalo pred týždňom v stredu. Prišiel na ňu aj premiér Igor Matovič.

Vo zverejnenej verzii ministerstvo financií opisuje päť oblastí, na ktoré sa peniaze použijú:

  • lepšie vzdelanie pre každého (850 miliónov eur),
  • konkurencieschopné a inovatívne Slovensko (700 miliónov),
  • zelené Slovensko (1,9 miliardy),
  • zdravý život pre každého (1,45 miliardy),
  • efektívny štát a digitalizácia (945 miliónov).

Lepšie vzdelanie

Najviac peňazí, teda 450 miliónov eur, má ísť na

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Mali by mať ľudia zaočkovaní proti covidu-19 nejaké výhody? Áno, ale nie exkluzivitu (9 odborníkov)

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Mali by mať zaočkovaní ľudia nejaké výhody aj na Slovensku? Oslovení odborníci sa v zásade zhodujú, že očkovací preukaz by mohol byť pre nich vstupenkou na využívanie určitých služieb. „Zvýhodnenie áno, ale exkluzivita nie,“ vraví bývalý premiérov poradca Peter Škodný.

Minúta po minúte

Ekonomický newsfilter: Biznis si nevie predstaviť zatvorenie firiem, ale ide o to, či ešte máme inú možnosť +

  • Mochovce podľa očakávania ešte pribrzdili námietky. Povolenie na štart dostanú najskôr v júni
  • Minister Doležal tlačí diaľničné kilometre, začína sa stavať ďalší kúsok na Orave
  • Ekonomická nálada na Slovensku sa zhoršuje, EÚ je na tom o dosť lepšie

Nemecko už nebude požadovať od vodičov kamiónov na hraniciach testy na koronavírus. Podľa českého premiéra Andreja Babiša to na rokovaní lídrov EÚ prisľúbila Angela Merkelová, dátum však neoznámila. (čtk)

Akcie v USA vo štvrtok výrazne oslabili. Index Nasdaq má za sebou najhlbší jednodňový percentuálny prepad za štyri mesiace. Ukazovateľ technologického trhu sa ocitol pod tlakom po tom, čo výnosy 10-ročného dlhopisu americkej vlády stúpli na ročné maximum. Investori sa potom zbavovali niektorých akcií, pretože sa obávali, že sú precenené. (reuters)

Argumenty za a proti vypnutiu slovenského priemyslu

Juraj Valachy z Tatra banky a Miroslav Kiraľvarga z U. S. Steelu
Juraj Valachy z Tatra banky a Miroslav Kiraľvarga z U. S. Steelu

Ekonóm a manažér rozoberajú možnosť zavretia priemyslu. Juraj Valachy z Tatra banky sa prihovára za tvrdý lockdown na 2 týždne, Miroslav Kiraľvarga z U. S. Steelu varuje pred zrútením celej ekonomiky.

Prihováram sa za tvrdý lockdown na dva týždne, hovorí ekonóm Tatra banky Juraj Valachy. „Áno, ekonomické straty budú veľké, ale na druhej strane váh máme 100 úmrtí denne, čo je strašne veľa.“

Zavretím priemyslu Slovensko stratí nepomerne viac, ako získa pri pribrzdení nákazy, upozorňuje prezident Republikovej únie zamestnávateľov Miroslav Kiraľvarga. Utlmenie fabrík podľa neho nenarobí fatálne škody iba ich majiteľom, ale zrúti sa celá ekonomika.

Komentár Konštantína Čikovského

Zavrieť priemysel je naozaj až posledná možnosť, nerobme z toho však tabu, píše Konštantín Čikovský. „K stavu, v ktorom sa bude dať relatívne normálne žiť a nebudú mesačne zomierať tri tisícky ľudí, sa vieme prebojovať v zásade dvoma spôsobmi. Jeden nás bude stáť určite mnoho životov, druhý sa nezaobíde bez veľkých ekonomických strát.“

Vypnutie fabrík nespôsobí iba škody, ale zrúti sa ekonomika. Bude to podniková apokalypsa, tvrdí uznávaný manažér

Prezident Republikovej únie zamestnávateľov Miroslav Kiraľvarga. Foto - TASR
Prezident Republikovej únie zamestnávateľov Miroslav Kiraľvarga. Foto – TASR

Zavretím priemyslu Slovensko stratí nepomerne viac, ako získa pri pribrzdení nákazy, upozorňuje prezident Republikovej únie zamestnávateľov Miroslav Kiraľvarga. Utlmenie fabrík podľa neho nenarobí fatálne škody iba ich majiteľom, ale zrúti sa celá ekonomika.

Smartwings po takmer dvoch rokoch znovu vypravil v bežnej prevádzke lietadlo Boeing 737 MAX 8. Do leta chce postupne nasadiť aj zvyšných šesť týchto lietadiel.

Lietadlá Boeing 737 MAX boli celosvetovo odstavené od marca 2019 pre dve nehody, pri ktorých zahynulo 346 ľudí. Koncom januára tohto roku ich prevádzku povolila Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA).

„Našou absolútnou prioritou je bezpečnosť našich cestujúcich a posádky. Žiadny stroj nepodstúpil také previerky bezpečnosti v histórii letectva ako lietadlo Boeing 737 MAX. Veríme, že dôvera v toto lietadlo sa veľmi rýchlo obnoví,“ uviedol člen predstavenstva a generálny riaditeľ Smartwings Roman Vik. (čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať