Rok 2021 v európskej ekonomike: Problém neznámych neznámych

- Kríza bude doznievať, potrebujeme naštartovať obnovu.
- Klimatické sľuby sa majú zmeniť na konkrétne pravidlá a opatrenia.
- Európsku ekonomiku ovplyvnia voľby – aj mimo EÚ.
V prvom tohtoročnom prehľade sa zameriame na pár oblastí, ktoré sa oplatí sledovať. Minulý rok nás však čo-to o limitoch predpovedí naučil, opatrnosť je preto na mieste. Pomôžeme si parafrázovaním slov bývalého ministra obrany USA Donalda Rumsfelda, ktoré môžeme brať ako určitý disclaimer.
V predpovediach vychádzame samozrejme zo známych známych: vecí, o ktorých vieme, že ich poznáme. Pokúšame sa do nich zapracovať známe neznáme: veci, o ktorých vieme, že ich nepoznáme. No vždy musíme počítať s tým, že nám ujdú neznáme neznáme: veci, o ktorých nevieme, že ich nepoznáme.

Dlhý covid a jeho ekonomická cena
Európske krajiny začali s očkovaním, no pandémia covidu-19 pokračuje. Aj v optimistických scenároch (neobjaví sa nová odolnejšia mutácia vírusu, vakcíny budú účinné, podarí sa vyriešiť problém dostupnosti vakcín, očkovať sa nechá dostatočný počet ľudí) však bude pandémia pokračovať do leta, s ňou aj obmedzenia a negatívne ekonomické dôsledky.
Európska centrálna banka (ECB) predpovedá hospodársky pokles v poslednom štvrťroku 2020 aj v prvom kvartáli 2021. Hospodárska cena opatrení je nižšia, než na jar (pokiaľ sa predíde rozsiahlym lockdownom), no ekonomické dôsledky budeme pociťovať aj po konci zdravotnej krízy. Firmy skrachujú, stratia sa pracovné miesta, väčšina ľudí, firiem a štátov bude viac zadlžená.
Podľa ECB má reálne HDP eurozóny v 2020 klesnúť o 7,3 percenta. V tomto roku narastie o 3,9 percenta, v nasledujúcom o 4,2 percenta. Hospodárstvo sa na predkrízovú úroveň dostane v polovici roku 2023.
Rýchlu obnovu ekonomiky neočakáva ani OECD (decembrové predpovede). HDP eurozóny podľa nej kleslo v minulom roku o 7,3 percenta, v tomto roku narastie o 4,7 a v budúcom o 2,9 percenta. Po dvoch rokoch bude ekonomika asi 5 percent pod predkrízovou úrovňou.
Rýchlosť zotavenia sa však v jednotlivých štátoch bude líšiť. Podľa Európskej komisie (jesenné predpovede) sa v roku 2021 na predkrízovú úroveň dostanú len Írsko (plus 0,5 percenta) a Litva (plus 0,7 percenta). Väčšina ostatných, vrátane Slovenska, sa plne zotaví až v roku 2022 (slovenské HDP bude na konci toho roku o 1 percento vyššie než na konci 2019). V desiatich krajinách (Belgicko, Grécko, Španielsko, Francúzsko, Taliansko, Holandsko, Rakúsko, Portugalsko a Chorvátsko) sa bude ekonomika zotavovať viac ako dva roky.

Obnova európskej ekonomiky: implementácia plánu obnovy, diskusia o európskych daniach a budúcich eurofondoch
Rok 2021 bude v znamení plánu obnovy EÚ. Členské krajiny by prvé peniaze zo záchranného fondu mohli vidieť už v priebehu leta. Aby ich mohli čerpať, do konca apríla musia Komisii predložiť národné plány obnovy a odolnosti.
Slovensko