Denník N

Ekonomický newsfilter: Vláda sa správa, akoby nakazení vo fabrikách neboli jej starosť

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Dobrý deň,

na úvod jedna zaujímavosť o tom, čo sa stane, ak sa v čase nedostatku dajú do pohybu trhové sily. Britská firma Knightsbridge ponúka svojim zámožným klientom prednostné očkovanie proti koronavírusu. Členovia privátneho klubu, ktorí platia 25-tisíc libier ročne, môžu odletieť do Spojených arabských emirátov a dať sa zaočkovať vakcínou od Pfizeru alebo do Indie, kde sa používa vakcína od AstraZenecy.

Štvrtkový Ekonomický newsfilter je ako vždy stručný, má 1 100 slov, čo je menej ako 5 minút čítania. Pripravil Konštantín Čikovský.


1. Vláda verí firmám, že si poradia samy

Ani po druhom tohtotýždňovom zasadnutí vlády nedostali priemyselné zväzy novú informáciu o tom, ako majú postupovať pri testovaní svojich zamestnancov.

Včerajšie rokovanie vlády sa skončilo nejasným záverom, z ktorého sa ako najpravdepodobnejší variant zdá masívne testovanie obyvateľov na covid-19 počas víkendu 23. a 24. januára.

Zrejme sa však nebude týkať všetkých okresov, pretože na to teraz podľa politikov OĽaNO nie je dostatok antigénových testov a ani neexistuje politická a odborná zhoda, že je to najrozumnejšie riešenie.

Prečo je to dôležité: V čase širokého zákazu vychádzania a po skončení sviatkov je riziko prenosu nákazy momentálne zrejme najväčšie na ceste do výrobných závodov, v samotnej priemyselnej výrobe a v spoločných priestoroch zamestnancov.

Predstavitelia firiem od polovice decembra upozorňujú, že chcú so štátom pri testovaní spolupracovať, no v praxi sa podarila len koordinácia niektorých veľkých firiem so samosprávami.

Štát má momentálne zanedbateľný vplyv na to, čo sa deje v podnikoch a aké veľké je tam riziko nákazy. Podniky zrejme nikto nekontroluje, lokálni hygienici s firmami len konzultujú ich problémy, ak ich o to firmy požiadajú.

Súčasný lockdown je menej efektívny zrejme aj preto, že na rozdiel od jari je zatvorené minimum priemyselných firiem. V apríli a máji stála napríklad veľká časť automobiliek so svojimi dodávateľmi. Nezakázala ich však vláda, ale stopli sa samy, lebo im vypadávali subdodávatelia a neskôr aj objednávky.

Po opätovnom rozbehu priemyslu a príchode druhej vlny pandémie väčšina veľkých firiem preto začala testovať svojich zamestnancov, aby sa vyhli riziku, že pre množstvo chorých budú musieť zastaviť výrobu a že budú zodpovedné za ochorenia svojich ľudí.

Všetko sa to však deje živelne, čo znižuje efektívnosť celej snahy. Napríklad preto,

  • že štát nemá jednotné spoľahlivé informácie o vývoji v podnikoch, lebo niektoré výsledky testov podniky hlásia, niektoré nie, a nie je jasná ani kvalita testov, ktoré si robia firmy;
  • podniky berú na seba náklady na testovanie (cca 25 eur na jednu otestovanú osobu), čo môže brzdiť ich motiváciu správať sa zodpovedne;
  • podniky s istotou nevedia, či môžu zamestnancov prinútiť k testovaniu, či pozitívnym môžu zakázať vstup do výroby, komu majú, smú alebo mali by nahlasovať zoznamy pozitívnych;
  • firmy nevedia, čo sa od nich čaká v prípade nariadeného celoplošného testovania, preto ani štát presne nevie, ako by mu mohli pomôcť svojimi kapacitami.

Čierny scenár: Tento stav dokopy zvyšuje riziko, že štát bude musieť v ešte horšej epidemickej situácii sprísniť obmedzenia až tak, že v niektorých okresoch alebo na celom Slovensku zakáže aj cestu do práce, hoci v súčasnosti členovia vlády takú možnosť nepripúšťajú.

Viac o téme: Priemyselník Beljajev: Keď vypneme priemysel, tak to tu môžeme celé odpískať (Marianna Onuferová)


2. Európsky priemysel mal Vianoce už v novembri

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Firmy

Koronavírus

    Plošné testovanie

    Ekonomika

    Teraz najčítanejšie