Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Vláda sa správa, akoby nakazení vo fabrikách neboli jej starosť

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Etarget logoSponzorom tohto newsfiltra je Etarget- váš partner pre reklamu na internete (inzercia)


Dobrý deň,

na úvod jedna zaujímavosť o tom, čo sa stane, ak sa v čase nedostatku dajú do pohybu trhové sily. Britská firma Knightsbridge ponúka svojim zámožným klientom prednostné očkovanie proti koronavírusu. Členovia privátneho klubu, ktorí platia 25-tisíc libier ročne, môžu odletieť do Spojených arabských emirátov a dať sa zaočkovať vakcínou od Pfizeru alebo do Indie, kde sa používa vakcína od AstraZenecy.

Štvrtkový Ekonomický newsfilter je ako vždy stručný, má 1 100 slov, čo je menej ako 5 minút čítania. Pripravil Konštantín Čikovský.


1. Vláda verí firmám, že si poradia samy

Ani po druhom tohtotýždňovom zasadnutí vlády nedostali priemyselné zväzy novú informáciu o tom, ako majú postupovať pri testovaní svojich zamestnancov.

Včerajšie rokovanie vlády sa skončilo nejasným záverom, z ktorého sa ako najpravdepodobnejší variant zdá masívne testovanie obyvateľov na covid-19 počas víkendu 23. a 24. januára.

Zrejme sa však nebude týkať všetkých okresov, pretože na to teraz podľa politikov OĽaNO nie je dostatok antigénových testov a ani neexistuje politická a odborná zhoda, že je to najrozumnejšie riešenie.

Prečo je to dôležité: V čase širokého zákazu vychádzania a po skončení sviatkov je riziko prenosu nákazy momentálne zrejme najväčšie na ceste do výrobných závodov, v samotnej priemyselnej výrobe a v spoločných priestoroch zamestnancov.

Predstavitelia firiem od polovice decembra upozorňujú, že chcú so štátom pri testovaní spolupracovať, no v praxi sa podarila len koordinácia niektorých veľkých firiem so samosprávami.

Štát má momentálne zanedbateľný vplyv na to, čo sa deje v podnikoch a aké veľké je tam riziko nákazy. Podniky zrejme nikto nekontroluje, lokálni hygienici s firmami len konzultujú ich problémy, ak ich o to firmy požiadajú.

Súčasný lockdown je menej efektívny zrejme aj preto, že na rozdiel od jari je zatvorené minimum priemyselných firiem. V apríli a máji stála napríklad veľká časť automobiliek so svojimi dodávateľmi. Nezakázala ich však vláda, ale stopli sa samy, lebo im vypadávali subdodávatelia a neskôr aj objednávky.

Po opätovnom rozbehu priemyslu a príchode druhej vlny pandémie väčšina veľkých firiem preto začala testovať svojich zamestnancov, aby sa vyhli riziku, že pre množstvo chorých budú musieť zastaviť výrobu a že budú zodpovedné za ochorenia svojich ľudí.

Všetko sa to však deje živelne, čo znižuje efektívnosť celej snahy. Napríklad preto,

 • že štát nemá jednotné spoľahlivé informácie o vývoji v podnikoch, lebo niektoré výsledky testov podniky hlásia, niektoré nie, a nie je jasná ani kvalita testov, ktoré si robia firmy;
 • podniky berú na seba náklady na testovanie (cca 25 eur na jednu otestovanú osobu), čo môže brzdiť ich motiváciu správať sa zodpovedne;
 • podniky s istotou nevedia, či môžu zamestnancov prinútiť k testovaniu, či pozitívnym môžu zakázať vstup do výroby, komu majú, smú alebo mali by nahlasovať zoznamy pozitívnych;
 • firmy nevedia, čo sa od nich čaká v prípade nariadeného celoplošného testovania, preto ani štát presne nevie, ako by mu mohli pomôcť svojimi kapacitami.

Čierny scenár: Tento stav dokopy zvyšuje riziko, že štát bude musieť v ešte horšej epidemickej situácii sprísniť obmedzenia až tak, že v niektorých okresoch alebo na celom Slovensku zakáže aj cestu do práce, hoci v súčasnosti členovia vlády takú možnosť nepripúšťajú.

Viac o téme: Priemyselník Beljajev: Keď vypneme priemysel, tak to tu môžeme celé odpískať (Marianna Onuferová)


2. Európsky priemysel mal Vianoce už v novembri

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Týždeň v európskej ekonomike: Komisia pripravuje uhlíkové clo, môže spôsobiť konflikt s USA

Plagáty z Fridays for Future v Berlíne. Foto - TASR/AP
Plagáty z Fridays for Future v Berlíne. Foto – TASR/AP

Týždeň v európskej ekonomike Radovana Geista z portálu Euractiv.sk:

 • Európa zvažuje podobu uhlíkového cla, môže to byť problém pre USA.
 • V oblasti umelej inteligencie vedú Spojené štáty, Čína rýchlo napreduje, Európa zaostáva.
 • Kríza zmenila trh práce, digitálne technológie prinášajú príležitosti aj riziká.

Minúta po minúte

Akcie v Číne sa dnes výrazne oslabili, hlavný index utrpel najvýraznejší pokles za vyše pol roka. Trh nadviazal na vývoj amerických akcií, ktoré zaznamenali najhlbší prepad za tri mesiace. Oslabovali sa aj tituly na ďalších trhoch v Ázii.

„Okrem varovania čínskej centrálnej banky o nadhodnotení aktív viedli k poklesu akcií v Číne a Hongkongu obavy z ďalšieho predaja za účelom zníženia dlhu,“ uviedol analytik Ken Cheung z hongkonskej banky Mizuno. Tieto obavy môžu odrádzať od prílivu kapitálu na čínske akciové trhy.

Ako sa hýbali akcie:

 • Index CSI 300, ktorý zahŕňa akcie najväčších firiem na burzách v Šanghaji a Šen-čene, odpísal 2,73 % na 5377,14 bodu. Je to najväčší prepad od vlaňajšieho 24. júla.
 • Hlavný index šanghajskej burzy Shanghai Composite stratil 1,9 % a uzavrel na 3505,18 bodu. Vrátil sa na hodnotu zo začiatku roka a tiež zaznamenal najprudší pokles od 24. júla.
 • Index Hang Seng, ktorý je hlavným ukazovateľom cenového vývoja na burze v Hongkongu, sa oslabil o 2,55 % na 28 550,77 bodu.
 • Z ďalších ázijských trhov hlavný index japonských akcií Nikkei 225 klesol o 1,53 % na 28 197,42 bodu. V minulých dňoch sa pritom pohyboval na maximách za 30 rokov.
 • Index Kospi burzy v Soule odpísal 1,7 % a uzavrel na hodnote 3069,05 bodu. (čtk)

Ministerstvo hospodárstva chce spolu s daniarmi preveriť všetky podnety týkajúce sa pomoci s nájomným. Na možné podvody upozorňovala Transparency International, pochybnosti mala pri dotáciách za 1,4 milióna eur.

Kontrola bude podľa ministerstva prebiehať v najbližších mesiacoch. Podnety sa podľa ministra Richarda Sulíka (SaS) týkajú niekoľkých desiatok subjektov z celkového počtu 20-tisíc. „Ak došlo v niektorých prípadoch k podvodnému konaniu, subjekt vyzveme na vrátenie peňazí a podáme trestné oznámenie,“ dodal Sulík.

„Zameriame sa na to, či poskytnutá dotácia je v súlade s tým, čo podnikateľ deklaruje voči finančnej správe, a či prenajímateľ zaplatené nájomné riadne zdanil,“ uviedol prezident finančnej správy Jiří Žežulka.

Pomoc s nájomným za obdobie koronakrízy môže dosiahnuť 50 % zo sumy, podmienkou však je, aby rovnakú zľavu dal aj prenajímateľ.

Transparency upozorňovala napríklad na prípad hotela v Prievidzi, kde bola pomoc s nájomným vzhľadom na ročné náklady neúmerne vysoká.

Nálada v slovenskej ekonomike sa výraznejšie zhoršila. Indikátor v januári klesol na 80,6 bodu, čo je najmenej od vlaňajšieho júna. Nerástla ani jedna zo zložiek ukazovateľa – dôvera v priemysle, službách, stavebníctve, obchode a spotrebe.

Informoval o tom štatistický úrad, ktorý zmenil metodiku výpočtu. Indikátor sa už neudáva ako trojmesačný kĺzavý priemer, ale ako mesačný.

Na prelome rokov aj v januári vláda ďalej sprísňovala zákaz vychádzania. Na Silvestra rozhodla o obmedzení viacerých výnimiek a od 27. januára je potrebný negatívny test aj na cestu do práce.

Ako klesol ukazovateľ

 • Priemer sa zhoršil o 4,8 bodu z decembrových 85,4 bodu.
 • Od vlaňajšej januárovej hodnoty 99,2 bodu spred pandémie je už indikátor značne vzdialený.
 • Pesimizmus rástol najmä v sektore služieb, v menšej miere však aj medzi spotrebiteľmi, v priemysle a v sektore obchodu. (e, čtk)

Pozn. V úvode sme opravili nesprávnu informáciu, že indikátor klesol tretí mesiac v rade.

Železničiari ignorujú hodnotu za peniaze, za 140 miliónov nakúpia vlaky, aké chcú oni – naftové či s menšou kapacitou

Foto - TASR
Foto – TASR

Železničiari ignorujú odmietavý posudok Útvaru hodnoty za peniaze a ďalej pripravujú súťaže na súpravy za viac než 140 miliónov eur. „Obstarávania budú pokračovať, keďže som sa nie úplne stotožnil so stanoviskom ÚHP,“ povedal minister Andrej Doležal.

Vláda zatiaľ neplánuje rozdávať ľuďom respirátory FFP2. Premiér tvrdí, že zatiaľ sa dajú kúpiť za dobré ceny a kľúčové obchodné reťazce by ich mohli ponúknuť bez marže. „Nič nie je zadarmo, nie sme Ficova ani Pellegriniho vláda,“ dodal.

Premiér tvrdí, že ak by vláda ponúkala respirátory občanom zadarmo, aj tak by ich nakoniec museli zaplatiť zo svojich daní. Napríklad v Nemecku rozdajú respirátory miliónom ľudí z ohrozených skupín.

Poplatok 33 eur za zápis rodných čísel spoločníkov alebo štatutárov firiem do obchodného registra sa zrejme zruší. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) ohlásila, že pripravuje zmenu legislatívy.

Povinnosť zapísať rodné čísla do obchodného registra vyplýva z novely, ktorú schválil parlament za bývalej vlády. Súčasná koalícia ju nezrušila, len sa posunul termín na koniec septembra 2022.

Na problém upozornil Denník E, týkal by sa zrejme 300-tisíc firiem.

„Po tom, čo som sa dôkladne oboznámila s týmto dedičstvom, čo som si na ministerstve našla, tak som sa rozhodla, že zruším poplatok za doplnenie rodného čísla a súčasne hľadám riešenie, ako to urobiť, aby to bolo aspoň sčasti automatizované, to znamená, aby sme čo najviac uľahčili podnikateľom splniť si túto povinnosť,“ uviedla Kolíková.

„Pripravujem legislatívu k tomu potrebnú, že ak budú dopĺňať len rodné číslo, tak vytvorím možnosť, aby to bolo bez poplatku,“ dodala.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať