Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Čo ak vám v kľúčovej chvíli vypadne web? Sťažujte sa, pýtajte odškodné, operátor sám od seba neurobí nič

Ilustračné foto – TASR/DPA
Ilustračné foto – TASR/DPA
  • Pri odškodnení za poruchy sú bežní klienti telekomunikačných operátorov v zásade odkázaní na dobrú vôľu operátorov a tá sa v praxi prejavuje zvyčajne vtedy, ak sa zákazník na odškodné aktívne pýta.
  • Na rozdiel od výpadkov dodávok elektriny nemusia telekomy bez reklamácie automaticky odškodniť nikoho.

Predstavte si, že ste doma na home office, prístup na internet máte luxusne cez optiku aj cez mobil od svojho operátora, s ktorým mesiace a roky neboli problémy. Presnejšie, ak vám v minulosti sem-tam haproval, neriešili ste to, počkali ste, kým operátor sám chybu napraví. Problém nastáva až teraz, keď od pripojenia na web závisí váš pracovný výkon a aj výpadok pripojenia na niekoľko desiatok minút môže spôsobiť vašej firme veľké škody a z vás v očiach kolegov vyrobí nespoľahlivého.

Ako sa môžete v takej situácii brániť

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Prečo je rusko-nemecký plynovod Nord Stream 2 taký kontroverzný a čo s tým

Nemecko sa ocitlo v plynovej pasci. Teraz spoločne s Washingtonom horúčkovito hľadajú riešenie, čo s projektom Nord Stream 2. Archívne foto z roku 2011 - TASR/AP
Nemecko sa ocitlo v plynovej pasci. Teraz spoločne s Washingtonom horúčkovito hľadajú riešenie, čo s projektom Nord Stream 2. Archívne foto z roku 2011 – TASR/AP

Berlín spoločne s Washingtonom horúčkovito hľadajú riešenie, čo s nemecko-ruským plynovodom Nord Stream 2. Nemecko sa totiž ocitlo po predčasnom odstavení jadrových elektrární a výraznom obmedzení uhoľných zdrojov v plynovej pasci.

Minúta po minúte

Druhý najväčší pivovar na Slovensku Šariš povedie poľský manažér Grzegorz Komora. Nahradí Jána Čerkalu, ktorý v pivovare pracoval takmer 40 rokov. Šariš patrí Plzeňskému Prazdroju Slovensko, ktorý ovláda japonská skupina Asahi.

Komora prichádza do Veľkého Šariša z Pivovaru Radegast v Nošoviciach, ktorý tiež patrí Asahi. Predtým pôsobil v poľskom závode, v sliezskom meste Tychy.

Plzeňský Prazdroj je na Slovensku najväčším konkurentom Heinekenu, ktorý vyrába v Hurbanove.

Grzegorz Komora. Foto - Plzeňský Prazdroj Slovensko
Grzegorz Komora. Foto – Plzeňský Prazdroj Slovensko

Nemecké odbory IG Metall začali s varovnými štrajkami. Snažia sa tak prinútiť zamestnávateľov zvýšiť mzdy pracovníkov v metalurgii a elektropriemysle. Obmedzenia postihli okrem iného továreň Mercedesu či Airbusu, protestná akcia sa pripravuje aj vo fabrike Volkswagenu v Braunschweigu.

Odbory tvrdia, že firmy využívajú pandémiu, aby nemuseli zvyšovať platy. Počas viac než dvojmesačných rokovaní sa snažili pre svojich 3,8 milióna členov dosiahnuť o 4 % vyššie zárobky a v prevádzkach, ktoré pre krízu zle fungujú, žiadajú vyrovnanie formou štvordenného pracovného týždňa.

Zamestnávatelia to odmietajú a chcú zvýšenie miezd nechať najskôr na rok 2022, pri problematických prevádzkach požadujú, aby sa nemuseli riadiť kolektívnymi zmluvami o mzdách. (čtk)

Ťažba ropy v Rusku vo februári nečakane mierne klesla na 10,1 milióna barelov denne z januárových 10,16 milióna, hoci krajina plánovala ťažbu zvýšiť. Vyplýva to z výpočtov agentúry Reuters. Podľa jej zdrojov mohlo ísť o splnenie požiadaviek Saudskej Arábie.

Tento týždeň má byť ďalšie stretnutie OPEC +, na ktorom sa bude rozhodovať o ťažobnej politike. Podľa zdrojov má skupina rokovať o miernom uvoľnení limitov od apríla, pretože ceny ropy v poslednej dobe vzrástli. Niektorí členovia však navrhujú, aby kvóty zatiaľ zostali na súčasnej úrovni vzhľadom na to, že sa stále nedarí dostať pod kontrolu pandémiu. (čtk, reuters)

Nálada v nemeckom automobilovom priemysle sa vo februári zlepšila. Firmy sú podľa prieskumu mníchovského inštitútu Ifo optimistickejšie ohľadom budúceho vývoja a počítajú s výrazným zvyšovaním produkcie.

  • Index očakávania vo februári stúpol na 37 bodov z januárových 15,1 bodu.
  • Výrazné zvýšenie zaznamenal aj index sledujúci výrobné plány. Automobilky počítajú aj s rastom exportných aktivít.

Automobilový priemysel vlani po celom svete zasiahla koronavírusová kríza, ktorá mala negatívny vplyv na dopyt aj výrobné aktivity. V Nemecku sa vlani výroba osobných áut podľa združenia VDA prepadla o 25 % na 3,5 milióna vozidiel.

Dostala sa tak na najnižšiu úroveň za posledných 45 rokov. (čtk)

Minuloročné celoplošné testovanie na covid-19 stálo štát vyše 119,89 milióna eur. Informovalo ministerstvo financií.

Z celkovej sumy vyčlenili jednotlivým rezortom a inštitúciám viac ako 99 miliónov eur zo všeobecnej pokladničnej správy. V rámci upraveného limitu rozpočtu boli zabezpečené výdavky v celkovej sume 20,78 milióna eur.

Ministerstvo vnútra dostalo 550 800 eur na tlač medicínskych certifikátov.

Ďalších vyše 4,95 milióna eur pre rezort putovalo na odmeny pre policajtov, hasičov, horských záchranárov, občianskych zamestnancov a zamestnancov aparátu ústredného orgánu MV SR v súvislosti s celoštátnym testovaním obyvateľstva.

Na ďalšie výdavky súvisiace s testovaním preplatili ministerstvu vnútra 9 miliónov eur.

Ministerstvu obrany pridelili na úhradu výdavkov v súvislosti s prípravou a vykonaním testovania sumu 42,66 milióna eur. Vyše 11,77 milióna eur zaplatili za odmeny pre zamestnancov.

Správa štátnych hmotných rezerv dostala z rozpočtu vyše 50,94 milióna eur na zabezpečenie materiálnych zásob.

Celoplošné testovanie bolo na jeseň roka 2020. (tasr)

Ekonomický newsfilter: Začal sa týždeň zisťovania, čo presne vláda v nedeľu schválila a kto to má zariadiť   +

  • Revolúcie od Revolutu sa zatiaľ slovenské banky báť nemusia
  • Rekordne malé pôžičky na investície
  • Máme problém s autami, ale najmä s vykurovaním domov

Americké akcie dnes výrazne posilnili, podporil ich pokles výnosov pri dlhopisoch. Index S&P 500 v prudko stúpol a dosiahol najsilnejší jednodňový zisk od júna. Výrazne posilnili akcie výrobcu lietadiel Boeing, ktoré si pripísali takmer 6%.

Dow Jonesov index si pripísal 1,95 percenta a uzavrel na 31 535,51 bodu. Širší index S&P 500 vzrástol o 2,38 percenta na 3901,82 bodu a index Nasdaq Composite sa zvýšil dokonca o 3,01 % na 13 588,83 bodu.

Výnosy pri desaťročných dlhopisoch americkej vlády klesli po tom, čo sa minulý týždeň vyšplhali na ročné maximum. (reuters, čtk)

Klocok z OFZ sa bojí, že pri vyšších pandemických dávkach bude mať problém s výrobou

Ľudia začali karanténnu PN-ku využívať špekulatívne, lebo rozdiel medzi ňou a platom nie je veľký, hovorí šéf oravskej OFZ Branislav Klocok. Zvýšením dávky sa to iba zhorší, preto chce OFZ chodenie do práce nejako zatraktívniť.

Do redakcie prišla správa, podľa ktorej v oravskej hutníckej fabrike OFZ chodia do práce aj ľudia s covidom a vedia o tom aj ich nadriadení.

Nevieme naisto, či to je pravda, dôkazy nie sú. Výkonný riaditeľ OFZ Branislav Klocok hovorí, že si také niečo nevie predstaviť a nemalo by to ani logiku. „Ak by ktorýkoľvek nadriadený pustil do práce preukázateľne chorého zamestnanca, o niekoľko dní si vyrobí ešte väčší problém,“ hovorí Klocok.

Ani šéf odborárov Michal Uhorskaj neverí, že by nadriadený nechal pracovať pozitívne testovaného a už vôbec si nemyslí, že by také niečo presadzovalo vedenie fabriky. „My by sme boli prví proti tomu,“ povedal Uhorskaj.

Čo sa deje určite

Fakt je, že OFZ má opäť problém s nedostatkom zamestnancov, keďže mnohí sú pre koronu práceneschopní. „Zhoršilo sa to minulý týždeň – vypadla nám podstatná časť zamestnancov oddelenia dopravy a počet ľudí v karanténe stále pribúda. Pokiaľ viem, boli aj firmy na dolnej Orave, ktoré pre absencie museli výrobu zastaviť,“ vraví Klocok.

Čo tiež môže byť za tým

Klocok vraví, že ľudia začali karanténne PN-ky využívať aj špekulatívne. „Rozdiel medzi príjmom v karanténnej PN a chodením do práce nie je až taký veľký,“ vysvetľuje. Navyše nikto nekontroluje, či zamestnanec, ktorý tvrdí, že prišiel do kontaktu s nakazeným, hovorí pravdu.

Špekulovanie s PN-kami sa podľa neho ešte znásobí, keďže vláda plánuje zvýšiť zamestnancom kompenzáciu príjmu, keď zostanú doma na pandemickej PN-ke. Možno bude firma nútená svojim ľuďom za prácu priplatiť.

„Ešte nevieme presne, ako bude ten príplatok vyzerať, ale, žiaľ, neostane nám asi nič iné, ako chodenie do práce pre tých, čo do práce chcú a môžu ísť, zatraktívniť.“

Obchod medzi Írskom a Británou sa výrazne prepadol, objem prepravených tovarov v januári a februári klesol medziročne o 40 %. Priama výmena Írska s európskym kontinentom stúpla o 80 %, uviedla írska vláda. Vývoj nejde iba na vrub brexitu.

Mnohé firmy koncom minulého roka v očakávaní odchodu Británie zo spoločného trhu výrazne zvýšili zásoby. Obchod naďalej obmedzuje aj pandémia.

Británia s platnosťou od 1. januára prestala byť členom colnej únie a spoločného trhu EÚ. V jej obchode s členskými krajinami vrátane Írska začali v niektorých oblastiach platiť clá. Ďalšou bariériou sú kontroly tovaru. (tasr)

Viaceré reštaurácie namietajú proti výške provízie za donášku jedál, ktoré zabezpečujú Bolt, Wolt alebo Bistro.sk. Donáškové služby si vraj ceny diktujú, provízie sa pohybujú od 25 do 40 % .

Poskytovatelia služieb však tvrdia, že aj oni majú s donáškou výdavky a na druhej strane reštauráciám časť ich nákladov šetria, píše portál finweb. hnonline.sk.

Mnohé reštaurácie pritom aktuálne nemajú na výber. Časť z nich nemá zabezpečený vlastný rozvoz, ďalšia si ho nemôže v tejto situácii dovoliť rozbiehať. Ak si však chcú udržať klientov, musia im zostať nablízku aj počas krízy. A preto sa prispôsobujú podmienkam, ktoré im Bolt, Wolt či Bistro.sk diktujú.

Pre ich neochotu rokovať o cenách sa medzi gastrohráčmi začalo šíriť, či medzi sebou firmy neuzavreli dohodu, ktorá im nedovoľuje percentá znížiť. „Nemám informácie o karteli, ale snažia sa dohadovať rovnakým spôsobom,“ uviedli pre finweb zástupcovia podniku zameraného na taliansku kuchyňu.

Protimonopolný úrad však zatiaľ žiadne podozrenia na kartel nemá. „V súčasnosti neeviduje podnet ani neuskutočňuje šetrenie súvisiace s možnou protisúťažnou dohodou spoločností poskytujúcich donáškové služby,“ povedala pre HN hovorkyňa Adriana Oľšavská. (hnonline)

Nemecké banky pomáhajú klientom ukladať si peniaze inde. Za vysoké vklady musia platiť, kým v iných krajinách EÚ môžu mať kladný úrok. Banky platia negatívny úrok za úložky v ECB, zatiaľ sa však zdráhali preniesť náklady na klientov.

Situácia sa vyostrila, keď si tradične sporiví Nemci v dôsledku pandémie, ktorá im znemožnila utrácať za návštevy reštaurácií a dovolenky, odložili do bánk ešte viac peňazí, píše The Wall Street Journal.

Najväčšie nemecké banky Deutsche Bank a Commerzbank vyberajú od vlani od nových klientov za vysoké vklady poplatok 0,5 %. Predtým boli zákaznícke úložky pre banky lacným prostriedkom financovania, teraz o ne nestoja a ponúkajú zákazníkom spôsoby, ako ich previesť inam.

Prečo sa to deje

ECB zaviedla bankám negatívny úrok na ich vklady v roku 2014. Peňažné ústavy ich však v dôsledku obáv z odlivu klientov nepremietali do zákazníckych vkladov. Niektoré začali účtovať tieto náklady firemným klientom.

Podľa porovnávacieho portálu Verivox vyberá záporný úrok od súkromných sporiteľov 237 bánk. To je o 57 viac od začiatku pandémie v marci minulého roka. Poplatky za vklady vyššie ako 25-tisíc až nad 100-tisíc eur sa pohybujú od 0,4 do 0,6 %. (čtk)

Slovenskí vinári a vinohradníci nemajú ani po roku od vypuknutia pandémie vyplatené sľúbené odškodné za povinné zatvorenie predajní, tvrdí ich zväz. Vinársky sektor je pritom jeden z najviac poškodených.

Výpadok príjmov v ňom bol v priemere až 40 %.

Situácia je podľa zväzu kritická aj preto, že sľúbené odškodné, na ktorom ministerstvo pôdohospodárstva a Pôdohospodárska platobná agentúra pracujú od júna, doteraz nebolo vyplatené.

Zväz tvrdí, že krajiny ako Francúzsko, Taliansko či Rakúsko mali odškodnenie z prvej vlny vyplatené v máji a júni.
O odškodnení počas druhého zatvorenia prevádzok sa podľa zväzu zatiaľ ani neuvažuje.

Vinári pritom nedostávajú dostatočné kompenzácie ani cez schému Prvá pomoc plus, pretože ich zamestnanci musia chodiť do práce, aby spracovali úrodu, venovali sa vinohradom, ošetrovali vyrábaný produkt, takže im zamestnávatelia musia vyplácať 100 % mzdy. Náhradu však dostávajú iba vo výške 80 % z 80 % mzdy, čiže približne 64 %. Zvyšné peniaze na výplaty si musia požičať.
Sektor má takmer 700 registrovaných vinárstiev a viac ako 26-tisíc registrovaných vinohradníkov.
Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska navrhuje, aby boli špeciálne odškodnení tí producenti, ktorí vyrábajú menej ako 400-tisíc litrov vína a dodávajú výhradne prostredníctvom HoReCa segmentu, vlastných predajní, eventov a agroturistiky za vínom. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať