Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Revolúciu vo verejnom obstarávaní neprináša len Holý, ale aj Kolíková. A je tiež problematická

Štefan Holý a Mária Kolíková. Foto - TASR
Štefan Holý a Mária Kolíková. Foto – TASR

S návrhom ministerky spravodlivosti zatiaľ otvorene nesúhlasí súdna rada, Úrad pre verejné obstarávanie aj mimovládne organizácie. Kolíkovej naznačujú, aby návrh stiahla z legislatívneho procesu.

Cieľ bol jasný – zabezpečiť rýchlejšie a efektívnejšie verejné obstarávanie, aby sme naplno dokázali využívať peniaze z eurofondov. Často o ne prichádzame, pretože projekty, na ktoré môžeme využiť európske peniaze, neukončíme načas.

Spôsobuje to aj zdĺhavý výber tých, ktorí sa majú na takýchto projektoch podieľať.

Ministerstvo spravodlivosti preto pripravilo návrh zákona o súdnej ochrane vo verejnom obstarávaní. Jeho pripomienkovanie pomaly speje ku koncu. A aj keď k zákonu doposiaľ verejne nezazneli vážnejšie výhrady, nie je to preto, že by išlo o bezproblémový zákon.

Naopak, javí sa problematický – podobne ako zákon, ktorý predložil vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina). Akurát, že o návrhu ministerky Márie Kolíkovej (Za ľudí) sa toľko od začiatku nediskutovalo.

Ministerka teraz čelí pripomienkam, že by bolo lepšie, ak by celý návrh z legislatívneho procesu stiahla.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Prečo je rusko-nemecký plynovod Nord Stream 2 taký kontroverzný a čo s tým

Nemecko sa ocitlo v plynovej pasci. Teraz spoločne s Washingtonom horúčkovito hľadajú riešenie, čo s projektom Nord Stream 2. Archívne foto z roku 2011 - TASR/AP
Nemecko sa ocitlo v plynovej pasci. Teraz spoločne s Washingtonom horúčkovito hľadajú riešenie, čo s projektom Nord Stream 2. Archívne foto z roku 2011 – TASR/AP

Berlín spoločne s Washingtonom horúčkovito hľadajú riešenie, čo s nemecko-ruským plynovodom Nord Stream 2. Nemecko sa totiž ocitlo po predčasnom odstavení jadrových elektrární a výraznom obmedzení uhoľných zdrojov v plynovej pasci.

Ekonóm Baláž o vypnutí podnikov: Dvojtýždňový výpadok výroby sa dá dobehnúť, trvá to ako dovolenková odstávka

Foto - Archív Vladimíra Baláža
Foto – Archív Vladimíra Baláža

Dvojtýždňový výpadok výroby sa dá dobehnúť, trvá to ako dovolenková odstávka, komentuje ekonóm SAV Vladimír Baláž možnosť vypnutia podnikov počas lockdownu. „Myslím si, že sme už prakticky všetky dostupné možnosti vyčerpali. Vakcinácia by určite pomohla, ale nemáme kde zohnať toľko vakcín“.

Minúta po minúte

Nemecké banky pomáhajú klientom ukladať si peniaze inde. Za vysoké vklady musia platiť, kým v iných krajinách EÚ môžu mať kladný úrok. Banky platia negatívny úrok za úložky v ECB, zatiaľ sa však zdráhali preniesť náklady na klientov.

Situácia sa vyostrila, keď si tradične sporiví Nemci v dôsledku pandémie, ktorá im znemožnila utrácať za návštevy reštaurácií a dovolenky, odložili do bánk ešte viac peňazí, píše The Wall Street Journal.

Najväčšie nemecké banky Deutsche Bank a Commerzbank vyberajú od vlani od nových klientov za vysoké vklady poplatok 0,5 %. Predtým boli zákaznícke úložky pre banky lacným prostriedkom financovania, teraz o ne nestoja a ponúkajú zákazníkom spôsoby, ako ich previesť inam.

Prečo sa to deje

ECB zaviedla bankám negatívny úrok na ich vklady v roku 2014. Peňažné ústavy ich však v dôsledku obáv z odlivu klientov nepremietali do zákazníckych vkladov. Niektoré začali účtovať tieto náklady firemným klientom.

Podľa porovnávacieho portálu Verivox vyberá záporný úrok od súkromných sporiteľov 237 bánk. To je o 57 viac od začiatku pandémie v marci minulého roka. Poplatky za vklady vyššie ako 25-tisíc až nad 100-tisíc eur sa pohybujú od 0,4 do 0,6 %. (čtk)

Slovenskí vinári a vinohradníci nemajú ani po roku od vypuknutia pandémie vyplatené sľúbené odškodné za povinné zatvorenie predajní, tvrdí ich zväz. Vinársky sektor je pritom jeden z najviac poškodených.

Výpadok príjmov v ňom bol v priemere až 40 %.

Situácia je podľa zväzu kritická aj preto, že sľúbené odškodné, na ktorom ministerstvo pôdohospodárstva a Pôdohospodárska platobná agentúra pracujú od júna, doteraz nebolo vyplatené.

Zväz tvrdí, že krajiny ako Francúzsko, Taliansko či Rakúsko mali odškodnenie z prvej vlny vyplatené v máji a júni.
O odškodnení počas druhého zatvorenia prevádzok sa podľa zväzu zatiaľ ani neuvažuje.

Vinári pritom nedostávajú dostatočné kompenzácie ani cez schému Prvá pomoc plus, pretože ich zamestnanci musia chodiť do práce, aby spracovali úrodu, venovali sa vinohradom, ošetrovali vyrábaný produkt, takže im zamestnávatelia musia vyplácať 100 % mzdy. Náhradu však dostávajú iba vo výške 80 % z 80 % mzdy, čiže približne 64 %. Zvyšné peniaze na výplaty si musia požičať.
Sektor má takmer 700 registrovaných vinárstiev a viac ako 26-tisíc registrovaných vinohradníkov.
Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska navrhuje, aby boli špeciálne odškodnení tí producenti, ktorí vyrábajú menej ako 400-tisíc litrov vína a dodávajú výhradne prostredníctvom HoReCa segmentu, vlastných predajní, eventov a agroturistiky za vínom. (tasr)

Výrobcovia zelenej elektriny zrejme dostanú možnosť predĺžiť si štátnu podporu o ďalších päť rokov. Podmienkou bude zníženie ceny a zachovanie výkonu zariadenia. Vyplýva to z návrhu novely zákona, ktorú ministerstvo hospodárstva dalo do pripomienkového konania.

Navrhovaná novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysokoúčinnej kombinovanej výroby rieši zníženie ročného objemu finančných nákladov predĺžením doby podpory a súčasným znížením ceny elektriny, ktorá bola výrobcovi elektriny z obnoviteľných zdrojov energie stanovená pri uvedení zariadenia do prevádzky, uviedol rezort v predkladacej správe. Predĺženie podpory za súčasného zníženia ceny energie bude dobrovoľné. Výrobcovia musia podľa predloženého návrhu požiadať o zníženie ceny energie Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a ten zároveň prepočíta cenu elektriny na zostávajúce a predĺžené obdobie podpory.
Právo na podporu doplatkom je súčasťou tarify za prevádzkovanie systému (TPS), ktorá zohľadňuje pomernú časť nákladov na výrobu elektriny z OZE, vysokoúčinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla, ale napríklad aj na výrobu elektriny z domáceho uhlia.

Hoci podľa rezortu patrí TPS na Slovensku k najvyšším v EÚ, čo zvyšuje koncovú cenu elektriny najmä pre podnikateľov, nestačila v minulosti jej výška na pokrytie zmluvných záväzkov voči výrobcom.

Ministerstvo tak evidovalo ročný dlh štátu voči distribučným spoločnostiam alebo organizátorovi krátkodobého trhu s elektrinou (OKTE) vo výške od 80 až po viac ako 100 miliónov eur.
Úlohu predložiť vláde návrh právnej úpravy, ktorým by sa znížil ročný objem finančných nákladov vynaložených na zúčtovanie podpory výroby elektrickej energie z OZE a kombinovanej výroby doplatkom, dostal rezort v decembri minulého roka.

Pokiaľ novelu schváli vláda a parlament, ráta ministerstvo hospodárstva s jej účinnosťou od začiatku júla. (tasr)

Medziročná inflácia v Nemecku vo februári stagnovala na 1,6 %, vyplýva z predbežných údajov harmonizovaných s metodikou výpočtu EÚ. Výsledok je v súlade s odhadmi analytikov.

Predbežné údaje o februárovej inflácii zverejnil štatistický úrad Destatis.

„Miera inflácie nezostane dlhodobo taká nízka ako vlani,“ povedal novinám Augsburger Allgemeine Zeitung prezident nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann.

Čo hýbe cenami

Od januára sa v Nemecku vrátila DPH na pôvodnú úroveň 19 a 7 %. Jej zníženie od júla do konca minulého roka, ktorým vláda chcela podporiť spotrebu počas pandémie, zatiaľ bránilo rastu cien rovnako ako silný prepad cien energií.

Vlani si väčšina Nemcov šetrila peniaze, pretože sa obávali krízy. Utrácaniu bránili aj zavreté obchody, reštaurácie a obmedzené možnosti cestovania, čo by sa po otvorení ekonomiky malo zmeniť.

Podľa analytika inštitútu IfW Nilsa Jannsena by vyšší dopyt mohol viesť k prechodnému zvýšeniu inflácie. (čtk, dpa)

Viaceré firmy už dnes používajú vo výrobe respirátory, komentuje tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták nové opatrenia vlády. Podľa nich by mali byť respirátory povinné v interiéroch od polovice marca.

Na trhu sú podľa Hoštáka respirátory relatívne dostupné, pri väčších objednávkach sa ceny môžu začínať pri 70 centoch a končiť niekde na úrovni 1,2 eura.

Pokiaľ to bude zabezpečovať zamestnávateľ, tak je možné, že niektorí sa obrátia na štát so žiadosťou o preplatenie,  povedal Hošták.

Väčší problém vidí v hrozbe, že ak nové opatrenia nezaberú, vláda uvažuje aj nad zatváraním výroby.

„Kľúčová otázka je, na základe čoho si my myslíme, že ak zavrieme firmy, tak sa epidemická situácia zlepší? Myslíme si, že ľudia budú sedieť doma?“ pýta sa Hošták s tým, že vo firmách sú aspoň zavedené bezpečnostné predpisy reagujúce na výskyt covidu.

Problém vidí aj v detailoch takéhoto prípadného opatrenia.

„Môžete mať aj kritickú infraštruktúru, napríklad elektráreň, ale aj ona potrebuje obsluhu, sú tam subdodávatelia, ktorí robia údržbu, servis. Keď tých odstavíme, tak odstavíme aj elektráreň,“ povedal Hošták s tým, že ďalší problém je napríklad v živočíšnej výrobe, pretože o zvieratá sa treba starať.

Eliminovať škody by podľa neho nemuselo ani skoré vysvetlenie detailov takéhoto plánu, napríklad ktoré firmy by sa mali vypínať.

Firmy podľa Hoštáka často pracujú v režime just-in-time, a to sa nedá rýchlo zmeniť. Sú často uprostred medzinárodného dodávateľského reťazca – napríklad keď firma zo Slovenska vyrába súčiastku, ktorá putuje na ďalšie spracovanie do Nemecka, a potom sa finálne zariadenie kompletizuje inde v Európe. Ani vysokú pec nemožno podľa Hoštáka rýchlo zapnúť a vypnúť.

EK chce predstaviť návrh vakcinačných pasov na uľahčenie cestovania už v letnej turistickej sezóne. Na ich základe budú môcť ľudia zaočkovaní proti covidu-19 bez testov, karantén či ďalších podmienok cestovať v rámci Únie.

Mnoho najmä juhoeurópskych štátov, ktoré sa spoliehajú na návrat turistov, volá po tom, aby EÚ čo najskôr pripravila kritériá na jednotné digitálne osvedčenie.

„Digitálny zelený pas by mal uľahčiť Európanom život. Cieľom je im postupne dať možnosť pohybovať sa po EÚ či za jej hranice – za prácou či turistikou,“ uviedla šéfka EK Ursula vod der Leyenová. Návrh podoby digitálneho dokumentu by mal byť pripravený do niekoľkých týždňov.

Aké sú pozície štátov

Na stranu juhoeurópskych krajín sa v posledných týždňoch prikláňa čoraz viac štátov. Napríklad Rakúsko oznámilo, že očkovacie pasy začne využívať a uznávať bez ohľadu na výsledok spoločnej snahy.

Časť krajín vrátane Nemecka a Francúzska zatiaľ volí opatrnejší prístup. Zdôrazňujú, že vakcinačné certifikáty na cestovanie nesmú diskriminovať ľudí, ktorí sa nemôžu alebo nechcú očkovať proti covidu-19. Pas by podľa nich mohol preukazovať napríklad aj to, kedy a s akým výsledkom bol človek naposledy testovaný.

Kontext

Turizmus tvorí desatinu ekonomickej produkcie EÚ, v prípade krajín na juhu regiónu je to niekedy až pätina. Portugalsko, ktoré v 1. polroku predsedá Únii, sa preto snaží presvedčiť o vakcinačných pasoch a ďalších stimuloch na záchranu odvetvia celú dvadsaťsedmičku. (čtk)

Obchodné reťazce sa snažia zabezpečiť dostatok respirátorov FFP2, Lidl má na najbližšie týždne objednaných niekoľko miliónov kusov, napriek tomu  podobne ako Kaufland obmedzuje maximálny počet pre jedného zákazníka.  FFP2 respirátory predáva aj Terno a Kraj. (tasr)

Prímestské autobusy SAD Lučenec budú v okresoch Revúca a Rimavská Sobota premávať v prázdninovom režime. Nepôjdu teda niektoré školské spoje. Banskobystrický kraj to zdôvodnil priveľkým počtom vodičov v karanténach.

Kraj si od dopravcu spoje objednáva a financuje. Opatrenie potrvá od 2. do 10. marca.

V súčasnosti jazdia autobusy v kraji v takzvanom posilnenom prázdninovom režime. To znamená, že nepremáva toľko spojov ako v bežný pracovný deň pred pandémiou, ale v porovnaní s prázdninami ide autobusov viac.

Okres Revúca patrí medzi najviac zasiahnuté „čierne“ okresy, Rimavská Sobota je na tom o stupeň lepšie.

Príjmy z hazardu v Macau stúpli prvý raz za 17 mesiacov, vo februári medziročne o 135 % na 915 miliónov dolárov, medzimesačne klesli. Širšiemu oživeniu bráni pretrvávajúca pandémia, ktorá obmedzuje cestovanie.

V porovnaní s januárom tržby kasín klesli o 8,9 %. Oproti vlaňajšiemu februáru, teda obdobiu pred pandémiou, boli o 71 % nižšie.

Viac o hazarde v Macau:

 • Bývalé závislé územie pod správou Portugalska je jediným miestom v Číne, kde sú legálne hazardné hry a je aj najväčším hráčskym centrom na svete.
 • Od roku 1999 je pod správou Číny a rovnako ako Hongkong má status zvláštnej správnej oblasti.
 • Vláda mala pôvodne monopol na prevádzku kasín, ten sa skončil v roku 2001. (čtk, bloomberg)

Aerolínie Saudia plánujú objednať celkovo 70 lietadiel od Airbusu a Boeingu. Štátna letecká spoločnosť získala v uplynulých rokoch od vlády pomoc najmenej 7 miliárd dolárov. Už predtým zápasila so stratami a vlani ju poškodila pandémia.

Saudia rokuje s bankami o úvere vo výške 3,1 miliardy dolárov, ktorým by spolufinancovala nákup úzkotrupových lietadiel A321 od Airbusu a širokotrupových strojov Boeing 777 a 787 Dreamliner.

V súčasnosti Saudia využíva 144 lietadiel vrátane strojov, o ktoré má záujem. (tasr, reuters)

Firmy nemajú žiadne detailnejšie informácie o plánovaných obmedzeniach, čakajú na tlačovku vlády. Nie je im napríklad jasné, kto by mal zabezpečiť respirátory, ktoré by mohli byť od 15. marca povinné v interiéroch.

„Treba si počkať na tú tlačovú konferenciu, naozaj neviem, ako máme tomu rozumieť,“ povedal Rastislav Machunka, viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení s tým, že kompetentní s nimi túto zmenu nekonzultovali.

„Na to neviem odpovedať v tejto chvíli, či to je alebo nie je problém, alebo ako by to malo fungovať. Niektoré firmy to samozrejme zrealizujú, zaplatia to ľuďom a vedia to zabezpečiť, pokiaľ tie respirátory budú dostupné. Dnes je situácia väčšinou taká, že ten respirátor každý už dneska má a treba skôr zabezpečiť jeho pravidelnú výmenu, aby ho nenosil dva týždne,“ povedal Machunka.

„Niektoré firmy to však nebudú vedieť spraviť pre ich finančnú situáciu,“ povedal tiež Machunka v debate o tom, čo by sa stalo, keby respirátory boli povinné aj vo firmách.

Daniel Křetínský a Patrik Tkáč investovali do holandskej poštovej firmy PostNL. Prostredníctvom spoločnosti Vesa Equity Investment kúpili 3,24 % akcií za približne 56 miliónov eur.

O transakcii informuje portál e15.cz. Akcie PostNL na burze v Amsterdame dnes vykazovali silný rast, počas dňa sa dostali na 3,813 za kus, čo bolo asi trojročné maximum.

Křetínský získal podiel aj v britskej Royal Mail, kde je Vesa najväčším akcionárom s 13,1 %. Akcie začal kupovať zhruba pred rokom za cenu 1,5 libry za kus, v súčasnosti stoja asi 4,5 libry.

Viac o investíciách Křetínského a Tkáča:

 • Okrem pošty kúpili v Británii podiel v obchodnom reťazci Sainsbury’s a investovali aj na ďalších burzách, napríklad do akcií ProSiebenSat.1, Foot Locker, Casino či Maisons du Monde.
 • Vo Vesa Equity Investment má Křetínský rozhodujúce slovo, spoločne so svojimi manažérmi ovláda 56-percentný podiel. Zvyšok vlastní Tkáč.
 • Vo Francúzsku získal Křetínský podiel v novinách Le Monde, čo vyvolalo nevôľu a pochybnosti novinárov, ktorí sa obávajú o svoju nezávislosť. (čtk)

Talianska ekonomika vlani klesla o 8,9 % po raste o 0,3 % v predchádzajúcom roku. Hospodárstvo tvrdo zasiahla pandémia, prepad je zhruba v súlade s predpokladmi. Rozpočtový deficit a verejný dlh sa zvýšili menej než sa čakalo.

Čísla za rok 2020:

 • Vláda podľa poslednej prognózy očakávala, že HDP klesne o 9 %, štatistický úrad Istat v predbežnom odhade počítal s prepadom o 8,8 %.
 • Deficit rozpočtu stúpol na 9,5 % HDP z 1,6 % v roku 2019, čo bolo dvanásťročné minimum. Plán na minulý rok počítal s nárastom schodku na 10,8 %.
 • Verejný dlh sa zvýšil na 155,6 % výkonu ekonomiky zo 134,6 % predvlani, oficiálna prognóza počítala so 157 %. Taliansko má v pomere k HDP najvyšší dlh v eurozóne po Grécku.

Aký je výhľad

Vlani v septembri vláda odhadla, že ekonomika sa tento rok zotaví a HDP stúpne o 6 %. Podľa analytikov sa to nesplní v dôsledku pandémie a vládnych obmedzení proti koronavírusu.

V prípade rozpočtového deficitu kabinet očakáva zníženie na 8,8 % HDP.

Kontext

Čo sa týka zadlženia, Taliansko už dlhší čas neplní pravidlá Paktu stability a rastu na koordináciu rozpočtovej politiky krajín eurozóny. Podľa nich by mal byť verejný dlh pod 60 % HDP a schodok by nemal prekročiť 3 %.

Z dôvodu pandémie členské štáty vlani prvý raz pozastavili dodržiavanie pravidiel. (čtk, istat)

Schodok štátneho rozpočtu za prvé dva mesiace tohto roka vzrástol oproti vlaňajšku o dve tretiny. Príjmy štátu sa znížili a výdavky boli medziročne vyššie. Hospodárenie vlády ovplyvňuje od minuloročnej jari pandémia.

Údaje zverejnilo ministerstvo financií. Štátny rozpočet tvorí dôležitú časť verejných financií.

 • Deficit rozpočtu do konca februára dosiahol 1,18 miliardy eur.
 • V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška, keď schodok predstavoval 721 miliónov eur, to predstavuje nárast o 63,6 %.
 • Rozpočtové príjmy za prvé dva mesiace roka klesli medziročne o 14,3 %, najmä pre nižšie výnosy z daní.
 • Výdavky boli, naopak, o 5,1 % vyššie.

Vlani rozpočtový deficit Slovenska vystúpil na takmer 7,76 miliardy eur po schodku 2,2 miliardy v predchádzajúcom roku. Na tento rok zákon o štátnom rozpočte predpokladá deficit takmer 8,06 miliardy eur. (čtk, e)

Lesy SR majú nového povereného generálneho riaditeľa Jána Goliana, ktorý je v súčasnosti organizačným riaditeľom podniku. Funkciu bude zastávať do ukončenia výberového konania.

„Výberové konanie na generálneho riaditeľa Lesov SR vyhlásilo ministerstvo pôdohospodárstva koncom januára. Súčasťou požiadaviek na uchádzačov je aj príprava koncepcie reformy podniku a jeho transformácie na moderný útvar. Výberové konanie sa uskutoční v dvoch kolách, písomnou a ústnou formou,“ konštatovala Marína Debnárová, vedúca odboru komunikácie Lesov SR so sídlom v Banskej Bystrici.

Doterajší poverený generálny riaditeľ Tomáš Čuka pôsobil vo funkcii od 28. novembra 2020. Poverenie sa mu skončilo posledným februárovým dňom.

Lesy SR sú najväčším správcom lesného majetku na Slovensku. Obhospodarujú viac ako 880 000 hektárov lesných pozemkov, čo je takmer 43 % lesného pôdneho fondu krajiny. Zamestnávajú zhruba 3400 ľudí. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať