Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Šéf štátnej akciovky Slovensko IT: Nie som veľký fanúšik toho, keď štát niečo vlastní, ale nášmu projektu verím

Foto - Creative Industry
Foto – Creative Industry

So šéfom štátnej akciovky Slovensko IT Pavlom Miroššayom sme hovorili o projektoch pre štát, na ktorých už začali pracovať, aj o tom, akými argumentmi vyvracajú pochybnosti, že štátna firma nemôže fungovať dobre.

Miroššay je šéfom košickej štátnej IT akciovky so stovkou zamestnancov, prevažne z firmy Wirecard, od vlaňajšieho septembra. Predtým bol výkonným riaditeľom Košice IT Valley.

Hovorí tiež:

  • čo je motiváciou pre IT špecialistov, aby pracovali pre štát;
  • ako pokročili s prípravou mobilného ID a ako to pomôže bežným ľuďom;
  • aké je to budovať novú firmu cez zoomy a teamsy.

Keď vláda v nedeľu večer oznámila ďalšie plošné testovanie, mnoho ľudí malo problém s prihlásením sa na testovanie na webe Old.korona.gov.sk. Buď nemohli vyplniť elektronický formulár, alebo ho následne odoslať. Spolu s kolegami zo Slovensko IT tento štátny web testujete, čiže viete o ňom zrejme veľa. Čo sa podľa vás reálne stalo?

Štandardne testujeme funkčnosť systému a snažíme sa aj kontrolovať správnosť údajov, ktoré tam sú, ale záťažové testy nerobíme. Genéza Korona.gov.sk je dlhšia, ako naša spoločnosť funguje, a formuláre má v správe Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). Problém vysvetlilo tak, že v nedeľu večer po zverejnení informácie o testovaní sa veľké množstvo ľudí chcelo naraz pripojiť a systém nebol dimenzovaný na takúto záťaž. Zvykne sa to diať, aj keď e-shopy prídu s výraznou zľavou a je veľká záťaž na ich služby. Pokiaľ sa viete na to pripraviť a informáciu máte vopred, viete si prenajať väčšiu kapacitu v cloudovom riešení. Rovnaký problém mali aj v Čechách.

Vás to ako človeka, ktorý prišiel zo súkromnej sféry a teraz pracuje pre štát, zvlášť vyrušilo či ani nie?

Keď na to nie je systém pripravený, tak sa to môže stať. Na druhej strane na toto sa dá možno veľmi ťažko pripraviť, lebo nečakáte, že toľko ľudí sa na testovanie bude chcieť prihlásiť v jednom momente. Túto funkcionalitu NCZI pridalo len v decembri a bola v testovacej fáze. Poviem aj inú vec, lebo som aj bežný občan. Aj ja som sa chcel prihlásiť na testovanie a mne sa to v pondelok podarilo. Prišla mi esemeska aj s termínom testovania.

Bude Slovensko IT fungovať aj ako zásahová jednotka pre štát?

Sme

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Mali by mať ľudia zaočkovaní proti covidu-19 nejaké výhody? Áno, ale nie exkluzivitu (9 odborníkov)

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Mali by mať zaočkovaní ľudia nejaké výhody aj na Slovensku? Oslovení odborníci sa v zásade zhodujú, že očkovací preukaz by mohol byť pre nich vstupenkou na využívanie určitých služieb. „Zvýhodnenie áno, ale exkluzivita nie,“ vraví bývalý premiérov poradca Peter Škodný.

Minúta po minúte

Ceny v reklame a v prieskume trhu boli koncom minulého roka vyššie o vyše 40 percent oproti úrovni pred rokom, ukazujú informácie štatistického úradu. Žiadny iný segment trhových služieb nezaznamenal podobný nárast.

Druhý najvyšší nárast bol v poistení, zaistení a dôchodkovom zabezpečení o 7 %. Skladové a vedľajšie činnosti v doprave boli drahšie o 6 %, architektonické a inžinierske služby o takmer 5 %.

Naopak, znížili sa ceny vo finančných službách okrem poistenia a dôchodkového zabezpečenia o vyše 2 % a v poštových a kuriérskych službách o 1,5 %.

Celkovo sa ceny vo vybraných trhových službách za rok zvýšili o 1,4 %. (tasr)

Ceny nehnuteľností na bývanie v 4. štvrťroku vzrástli o 7,3 %. Podľa štatistického úradu bol síce rast najnižší spomedzi jednotlivých štvrťrokov, stále však vysoký. Rýchlejšie ako nové nehnuteľnosti sa zhodnocovali existujúce byty a domy.

Nové boli drahšie v priemere o 6,6 %, existujúce o 7,8 %.

„Viditeľnejšie zníženie tempa rastu cien teda v priebehu celého minulého roku nastalo najmä pri existujúcich nehnuteľnostiach, ktoré v prvej polovici roka vykazovali rekordnú výšku rastu. Začiatkom roka to bolo vyše 15 % a v mesiacoch apríl až jún o vyše 10 %,“ porovnal úrad.
(tasr)

Na zoznam ľudí, ktorí dostanú prednostne vakcínu, pribudnú pracovníci v maloobchode. Ministerstvo zdravotníctva to sľúbilo sieti COOP Jednota a Zväzu obchodu SR, očkovať by sa mali dvomi vakcínami a podľa veku.

„Som rád, že naše prosby ostali vypočuté a že si autority uvedomili, akí sú pracovníci v maloobchode dôležití,“ uviedol  Ján Bilinský, generálny riaditeľ COOP Jednoty Slovensko. Dodal, že napísal aj otvorený list v mene systému COOP Jednota ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu so žiadosťou o prehodnotenie systému očkovania v prospech pracovníkov obchodu.

Podľa vyjadrenia ministerstva zdravotníctva, ktoré dostal Zväz obchodu SR, v prípade, že bude dostatok vakcín, v najbližšom období pristúpia očkovacie miesta k zaočkovaniu predavačiek/predavačov,  pokladníčok/pokladníkov a dokladačiek/dokladačov tovaru pracujúcich v obchode. Zamestnanci do 55 rokov budú zaočkovaní vakcínou AstraZeneca, pracovníci nad 55 rokov vakcínou Pfizer.

Ekonomický newsfilter: Biznis si nevie predstaviť zatvorenie firiem, ale ide o to, či ešte máme inú možnosť +

  • Mochovce podľa očakávania ešte pribrzdili námietky. Povolenie na štart dostanú najskôr v júni
  • Minister Doležal tlačí diaľničné kilometre, začína sa stavať ďalší kúsok na Orave
  • Ekonomická nálada na Slovensku sa zhoršuje, EÚ je na tom o dosť lepšie

Nemecko už nebude požadovať od vodičov kamiónov na hraniciach testy na koronavírus. Podľa českého premiéra Andreja Babiša to na rokovaní lídrov EÚ prisľúbila Angela Merkelová, dátum však neoznámila. (čtk)

Akcie v USA vo štvrtok výrazne oslabili. Index Nasdaq má za sebou najhlbší jednodňový percentuálny prepad za štyri mesiace. Ukazovateľ technologického trhu sa ocitol pod tlakom po tom, čo výnosy 10-ročného dlhopisu americkej vlády stúpli na ročné maximum. Investori sa potom zbavovali niektorých akcií, pretože sa obávali, že sú precenené. (reuters)

Argumenty za a proti vypnutiu slovenského priemyslu

Juraj Valachy z Tatra banky a Miroslav Kiraľvarga z U. S. Steelu
Juraj Valachy z Tatra banky a Miroslav Kiraľvarga z U. S. Steelu

Ekonóm a manažér rozoberajú možnosť zavretia priemyslu. Juraj Valachy z Tatra banky sa prihovára za tvrdý lockdown na 2 týždne, Miroslav Kiraľvarga z U. S. Steelu varuje pred zrútením celej ekonomiky.

Prihováram sa za tvrdý lockdown na dva týždne, hovorí ekonóm Tatra banky Juraj Valachy. „Áno, ekonomické straty budú veľké, ale na druhej strane váh máme 100 úmrtí denne, čo je strašne veľa.“

Zavretím priemyslu Slovensko stratí nepomerne viac, ako získa pri pribrzdení nákazy, upozorňuje prezident Republikovej únie zamestnávateľov Miroslav Kiraľvarga. Utlmenie fabrík podľa neho nenarobí fatálne škody iba ich majiteľom, ale zrúti sa celá ekonomika.

Komentár Konštantína Čikovského

Zavrieť priemysel je naozaj až posledná možnosť, nerobme z toho však tabu, píše Konštantín Čikovský. „K stavu, v ktorom sa bude dať relatívne normálne žiť a nebudú mesačne zomierať tri tisícky ľudí, sa vieme prebojovať v zásade dvoma spôsobmi. Jeden nás bude stáť určite mnoho životov, druhý sa nezaobíde bez veľkých ekonomických strát.“

Vypnutie fabrík nespôsobí iba škody, ale zrúti sa ekonomika. Bude to podniková apokalypsa, tvrdí uznávaný manažér

Prezident Republikovej únie zamestnávateľov Miroslav Kiraľvarga. Foto - TASR
Prezident Republikovej únie zamestnávateľov Miroslav Kiraľvarga. Foto – TASR

Zavretím priemyslu Slovensko stratí nepomerne viac, ako získa pri pribrzdení nákazy, upozorňuje prezident Republikovej únie zamestnávateľov Miroslav Kiraľvarga. Utlmenie fabrík podľa neho nenarobí fatálne škody iba ich majiteľom, ale zrúti sa celá ekonomika.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať