Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Pri Nitre obrali ľudí za pozemky pre Jaguar asi o 2 milióny eur, hovorí šéf Siete

Foto – TASR
Foto – TASR

Niekto dobre vedel, že do Nitry príde automobilka, aj kde bude stáť. Od ľudí tamojšiu pôdu kupoval aj 40-krát lacnejšie oproti cene, za ktorú ju dnes skupuje štát, tvrdí šéf Siete.

Ľudí z obce Lužianky pri Nitre podviedli špekulanti. Spolu na nich zarobili takmer 2 milióny eur a všetky indície hovoria, že je za tým priamo štát. Povedal to v stredu šéf Siete Radoslav Procházka.

Čo sa stalo? Niekto vedel dopredu nielen to, že do Nitry príde nová automobilka Jaguar Land Rover, ale aj to, na ktorých pozemkoch pre ňu bude štát stavať priemyselný park.

V čase, keď o tom majitelia tamojšej pôdy na pestovanie nevedeli, núkali im špekulanti niekoľko desiatok centov za meter štvorcový, spravidla viac než je trhová cena za pôdu na pestovanie.

Video: Na pozemkoch pod Jaguar niekto zarobil
dva milióny eur, tvrdí Procházka (autor: Martina Pažitková)

V okamihu, keď sa povedalo, že tam bude stáť závod Jaguaru, začal štát túto pôdu vykupovať zhruba po 15 eur za meter štvorcový.

„Ponúkali cenu 30- až 40-násobne nižšiu, ako je tá, ktorú teraz ponúka štát. Má to dosah na rodinné vzťahy, sú tam veľké hádky, pretože keď ste mohli dostať 70 000 eur a dostali ste 5000 eur, tak to je krivda,“ povedal Procházka.

Využili naivitu

Špekulantom, ktorí teraz dobre zarobia, naletelo asi 70 obyvateľov obce Lužianky, hovorí Procházka. Tvrdí to na základe svojho zdroja, ktorého totožnosť neprezradil s odvolávkou na zákony.

Ľudia pôdu predávali lacno  spoločnosti Poľnohospodárska pôda.

„V prvom rade si vybrali ľudí, ktorí nemajú žiadne právne vedomie,“ povedal Denníku N príbuzný predávajúceho Poľnohospodárskej pôde. „On je už na predčasnom dôchodku a nie je úplne zdravý, ale je svojprávny. Žije v slabších sociálnych pomeroch, sám. Keď takémuto človeku predhodia pár korún, uspejú. Využili jeho naivitu.“

Muž im ponúkal aj svoj druhý pozemok – asi 8-tisíc metrov štvorcových, ale o tom mu už povedali, že ho nechcú, lebo je bezpredmetný. „Vyložene išli po pozemkoch, ktoré presna mali označené.“ Návrh zmluvy bol podľa neho identický ako ponúka štátny MH Invest. „Museli všetko dostať od štátu, mená, parcely, informácie.“ S výkupom podľa neho začali asi mesiac predtým ako vláda schválila, že príde Jaguár.

Výkupca zaútočil na Procházku

Šéf firmy Poľnohospodárska pôda Marek Noga na webe píše, že vyjadrenia Procházku považuje za jeho snahu akoukoľvek témou na seba pritiahnuť mediálnu pozornosť pred blížiacimi sa voľbami. „Všetky jeho tvrdenia týkajúce sa našej spoločnosti sú klamstvom a zrejme pán Procházka vychádzal z obchodných praktík svojich priateľov a seba samého,“ tvrdí Noga.

Video: Špekulanti s pozemkami sa nezľutovali ani nad chorými
autor: Martina Pažitková

Poukázal na to, ako sa Procházka podivným spôsobom snažil financovať vlastnú kampaň či celú stranu a rovnako aj ako jeho priateľ advokát dostal do zlej finančnej situácie mesto Martin. „Ak sa už pán Procházka chce venovať obchodným prípadom, tak by sa mal venovať zastupovaniu mesta Martin proti svojmu priateľovi,“ reaguje Noga.

Dodal, že spoločnosť poskytne stanovisko k právnym vzťahom týkajúcim sa územia v okolí Nitry v priebehu dnešného či zajtrajšieho dňa po dohode s právnikmi. „Oznámime aj prípadné ďalšie právne kroky voči Radoslavovi Procházkovi,“ píše Noga.

Na škandál sa pripravili

Firma vydala stanovisko útočiace na Procházku veľmi rýchlo po jeho tlačovke.

Majiteľ firmy, ktorá vykupovala pozemky pri Nitre, zrejme vopred tušil škandál. Na webe firmy totiž vlastníkov pôdy už skôr nabádal, aby si vopred zistili, či ich pozemky nie sú „potenciálne atraktívne na využitie v budúcnosti“.

„Dôrazne chceme upozorňiť na špekulácie a nekalé aktivity niektorých vlastníkov, s ktorými sa, bohužiaľ, niekedy stretávame. Stáva sa nám, že nás dodatočne po právoplatnom odpredaji pôdy našej spoločnosti kontaktuje jej bývalý vlastník,“ píše firma na svojom webe. Žiadajú vraj od nej odstúpenie od zmluvy alebo dodatočné navýšenie kúpnej ceny „s argumentmi typu: dostali sme lepšiu ponuku, ako sme to predali vám, a preto odstupujeme od zmluvného vzťahu alebo žiadame viac peňazí,“ píše firma. Dodáva, že voči takým praktikám sa budú brániť.

Čo povie MH Invest

Pôdu v Lužiankach pod investíciu, ktorá má priniesť 2000 až 4000 nových pracovných miest, skupuje štátna firma MH Invest. Procházka tvrdí, že práve sem smerujú všetky nitky. Zmluvy MH Investu s občanmi a spoločnosti Poľnohospodárska pôda sú podľa neho v podstate cez kopirák, líšia sa len sumy.

Prisľúbil, že tieto zmluvy poskytne novinárom. Malo by z nich vraj byť zrejmé aj to, že MH Invest a špekulanti mali k dispozícii ten istý zoznam parciel, ktorý treba skúpiť.

Mapa pozemkov pod budúcou automobilkou

Priloha_1 (1)
Červenou sú vyznačené pozemky, kde by mala byť automobilka. Mapa – Enviroportál

Otázkou teda je, ako sa špekulanti dostali k detailným informáciám o tom, že do Nitry príde veľká investícia od Jaguaru a kde presne bude stáť, ešte v čase, keď verejnosti nebol predstavený ani tento zámer. A hlavne je otázne, aká bola cena za tieto informácie, prípadne či nemôžu za špekulantmi stáť priamo aj predstavitelia štátu.

S otázkami sme sa obrátili na ministerstvo hospodárstva, pod ktoré MH Invest spadá. To nás odkázalo na štátneho tajomníka ministerstva dopravy Viktora Stromčeka, ktorý má investíciu pod palcom ako špeciálny splnomocnenec pre strategické parky.

Stromček tvrdí, že na podobné prípady sú pripravení a štát podľa neho nebude vykupovať pôdu od špekulantov.

„Vieme o tom, vedeli sme o tom, máme na to pripravené riešenie. Robili sme to jednak z hľadiska legislatívy, ktorá bola menená na začiatku júla, a jednak tým, že sme prijali opatrenia na to, že nebudú vyplácaní tí, ktorí sa podvodným spôsobom dostali k nižším cenám (pozemkov), ako je štát pripravený platiť,“ zdôraznil Stromček na brífingu v reakcii na vyjadrenia predsedu strany Sieť.

Skupovali aj pri Bratislave

Podobná záležitosť ako v Lužiankach sa zrejme udiala aj pri výkupe pozemkov pod budúci obchvat Bratislavy, ktorý chystá ministerstvo dopravy. Aj majitelia tamojších pozemkov a miestni starostovia hlásili, že ľudí niekto oslovoval s ponukou na kúpu ich pozemkov.

Tiež ich údajne predali za rádovo nižšie ceny, než aké za ne teraz vypláca štátna Národná diaľničná spoločnosť.

Rozdiel je v tom, že zatiaľ čo verejnosť má bežne k dispozícii údaje o trasovaní diaľnic, pri investícii Jaguaru detailné informácie neboli s predstihom známe a verejne diskutované.

 

Porovnanie zmlúv firmy Poľnohospodárska pôda a štátnej MH Invest: Až nápadne sa podobajú

Kúpna zmluva firmy Poľnohospodárska pôda

Zmluva štátneho MH Invest

Dnes na DennikE.sk

Verejnosť si môže prvýkrát detailne pozrieť plán obnovy a dať k nemu pripomienky

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Ministerstvo financií zverejnilo upravený plán obnovy, na základe ktorého má krajina dostať v najbližších šiestich rokoch od Únie 6 miliárd eur. Dokument obsahuje aj termíny reforiem a investícií, ku ktorým sa za tieto peniaze zaviažeme.

Minúta po minúte

Na Slovensku by mali podľa plánu obnovy pribudnúť do roka 2026 nové zdroje elekriny z obnoviteľných zdrojov s výkonom 130 MW, čo je vyše štvrtiny jedného bloku Mochoviec. Štát ich bude podporovať investičnými stimulmi namiesto súčasných doplatkov k cenám energie.

 • Investičnú podporu získajú podľa navrhovaného materiálu projekty s plánovanou kapacitou od 10 kilowattov (kW) až po 50 MW v aukciách, a to bez ohľadu na technológiu OZE.
 • Návrh ráta s investičnou pomocou štátu vo výške 100 miliónov eur.
 • Ďalších 60 miliónov eur by mal štát použiť na predĺženie technologickej životnosti existujúcich kapacít a zvýšenie efektívnosti OZE v celkovom objeme 150 MW inštalovaného výkonu. Tento zámer sa týka najmä výroby elektriny vo fotovoltických elektrárňach a z bioplynu, ktorým končí prevádzková podpora v rokoch 2025 – 2028, ale aj výroby elektriny z vodnej energie.
 • Návrh ráta aj s investíciami do zvyšovania flexibilitu elektrizačnej sústavy, ktoré si rozvoj kapacít OZE vyžaduje. Do roku 2026 počáta so sumou 60 miliónov eur do zvýšenia kapacít skladovania energie o 35 MW a zvýšenia regulačného rozsahu u rekonštruovaných zariadení najmenej o štvrtinu. (tasr, e)

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire povedal, že miestna ekonomika sa rýchlo spamätá po zrušení pandemických obmedzení a svojou schopnosťou by mohla prekvapiť. Šéf centrálnej banky tento rok čaká rast HDP Francúzska o 5 %.

Guvernér francúzskej centrálnej banky François Villeroy de Galhau uviedol, že druhá najväčšia ekonomika eurozóny už nie je v recesii. Ak by vyšla jeho prognóza rastu hospodárstva na tento rok, išlo by o najrýchlejšie oživenie za 50 rokov.

Centrálna banka v pondelok informovala, že francúzsky HDP v 1. kvartáli pravdepodobne vykáže oproti predchádzajúcemu štvrťroku mierne pozitívny rast. V posledných troch mesiacoch vlaňajška klesol o 1,4 %.

„Súkromný sektor trpí menej, než sa čakalo,“ poznamenal Le Maire. Francúzska ekonomika vlani v dôsledku pandémie klesla o 8,3 %, čakal sa prepad o 11 %. HDP sa však znížil výraznejšie než v prípade Nemecka, kde klesol o 4,9 %. (čtk)

Predaj osobných áut v Číne vo februári stúpol medziročne o 368 % na 1,19 milióna, vyplýva z údajov zväzu CPCA. Pred rokom dopyt tvrdo zasiahlo šírenie koronavírusu, ktoré viedlo k obmedzeniu pohybu ľudí a uzavretiu predajní áut.

Odbyt elektromobilov vzrástol medziročne viac ako sedemnásobne na 97-tisíc. Čína je od roku 2009 najväčším automobilovým trhom na svete, jednotkou je aj v predaji elektrických vozidiel.

Vo februári 2020 sa odbyt osobných áut v dôsledku pandémie zrútil o 79 %.

Peking vlani zaviedol viaceré opatrenia na podporu predaja áut a zmiernenie dôsledkov pandémie. V posledných mesiacoch regulátori ohlásili uvoľnenie reštrikcií na nákup automobilov a výstavbu ďalších dobíjacích staníc pre elektromobily. (čtk, reuters, wsj)

Japonská ekonomika rástla koncom vlaňajška pomalšie, než sa predpokladalo. HDP sa vo 4. štvrťroku v celoročnom prepočte zvýšil o 11,7 %, pôvodný odhad bol 12,7 %. Japonsko je treťou najväčšou ekonomikou po Spojených štátoch a Číne.

Ekonómovia predpokladali, že vláda údaj o raste HDP mierne zlepší na 12,8 %. Za revíziou je najmä výraznejšie znižovanie zásob a investícií, ktorým podniky reagujú na negatívny vplyv pandémie na dopyt.

„Hoci v Japonsku sa začalo očkovanie, bude určitý čas trvať, kým sa jeho vplyv prejaví. Takže sa očakáva, že ekonomika bude prechádzať určitými výkyvmi,“ uviedol Jošiki Šinke z Dai-ich Life Research Institute. Predpokladá, že ekonomika sa bude od 2. štvrťroka zotavovať, bude však náročné nahradiť straty z 1. kvartálu. (čtk, reuters)

Finančníkovi Martinovi Kvietikovi obvinenému v rámci akcie Dobytkár pribudlo obvinenie za ďalší korupčný delikt. Potvrdila to hovorkyňa generálnej prokuratúry Tökölyová aj obhajca Dušan Ivan.

„Môžeme potvrdiť, že osobe M. K. bolo vznesené obvinenie pre ďalší korupčný delikt, a ďalšie informácie vzhľadom na prebiehajúce prípravné konanie v súčasnosti nebudeme poskytovať,“ povedala hovorkyňa.

Obhajca Ivan povedal, že o najnovšom obvinení sa dozvedel v pondelok.

Voči uzneseniu o vznesení obvinenia podal bianco sťažnosť. Sťažnosť písomne zdôvodní do konca týždňa. Počas dňa poskytne k obvineniu stanovisko. (tasr)

Ceny krmív podľa zväzu ich výrobcov od októbra rastú, do konca júna by mohli byť vyššie o pätinu. Zväz to odôvodňuje nárastom cien kŕmnej pšenice, kukurice, jačmeňa či sóje.

Čo tvrdí Zväz výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností

 • Od októbra do januára ceny kŕmnych zmesí pre ošípané, brojlery a nosnice vzrástli o 6 až 8 %.
 • Od januára do marca stúpli o ďalších 7,5 až 10 %, pretože sa dopredali aj lacnejšie zásoby.
 • Do júna by od októbra mohli byť vyššie o 18 až 21 %.
 • Kŕmne zmesi sa pri týchto zvieratách podieľajú podľa zväzu na nákladoch 55 až 58 %.

Lufthansa spustí so štátnymi dráhami Deutsche Bahn expresné železničné spojenia, ktoré by mali nahradiť lety na krátke vzdialenosti. Expresy budú od júla spájať Berlín, Hamburg, Brémy, Münster a Mníchov so základňou Lufthansy vo Frankfurte.

Ďalšie mestá pribudnú v decembri.

Lufthansa je zvyčajne na vnútroštátnych letoch po Nemecku bez zisku, čo môže byť dôvodom na zmenu.

Ako hlavný dôvod uvádza Lufthansa snahu znížiť svoju uhlíkovú stopu. (čtk)

Ekonomický newsfilter: Prečo u Hegera prepisovali plán obnovy aj po slávnostnej tlačovke +

 • Konkrétne čísla o budúcich dôchodkoch môžu prebudiť nedbalých sporiteľov
 • Rezerva v rozpočte na pandémiu nebude stačiť, hovorí rozpočtová rada
 • Aj exmanželka šéfa Amazonu verí v nový typ filantropie

V trnavskej automobilke Stellantis testovali v piatok a v sobotu už siedmy raz, pozitivita bola 0,39 percenta, otestovali 1788 osôb. Sedem pozitívnych okamžite nastúpilo do karantény. (tasr)

Česká vláda predĺžila nulovú DPH na respirátory FFP2 a vyššie, bude platiť ďalšie dva mesiace až do 3. júna. V ČR ju schválili s platnosťou od začiatku februára, nosenie respirátorov je povinné v obchodoch, verejných budovách a vo verejnej doprave. (čtk)

Marcel Slávik roky brzdil aj investičné akcie v Banskej Bystrici, napísal primátor mesta Ján Nosko ministrovi Richardovi Sulíkovi o aktivitách Združenia domových samospráv. „Takmer pri každom investičnom zámere sa musíme najprv vyrovnať s nezmyselnými požiadavkami a účelovými žalobami,“  uviedol Nosko.

„Pri projektoch financovaných z mimorozpočtových zdrojov sme limitovaní aj časovým faktorom. Hrozí tak, že v dôsledku zdržania nestihneme prostriedky vyčerpať, čím nám môžu vzniknúť finančné a materiálne škody. Preto som zareagoval na výzvu ministra a požiadal ho, aby zasiahol a vyvinul maximálne úsilie na úpravu potrebnej legislatívy a aby vyzval Združenie domových samospráv, nech zastaví svoje šikanovanie,“ konštatoval Nosko.

Primátor tvrdí, že obsahom účelových podaní s cieľom projekt zabrzdiť a zdržať sú vždy totožné dôvody, ako aj kopírované rovnaké texty vo veciach, ktoré spolu vzájomne nesúvisia a majú len všeobecný charakter.

Marcel Slávik medzičasom ministrovi Sulíkovi prisľúbil, že aktivity tohto druhu ukončí. (tasr, e)

Česká vláda o mesiac predĺžila termín na podanie daňových priznaní. V papierovej podobe ich bude možné podať do 3. mája, v elektronickej až do 1. júna. (čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať