Denník N

Ekonomický newsfilter: Štát zvoláva povinné byrokratické cvičenie a vyberá naň vstupné 33 eur

Dobrý deň,

ak sa chcete rozčúliť nad odvahou štátu vyberať dane alebo iné poplatky a pridávať povinnosť podnikateľom hocikedy, keď si to zmyslí, prečítajte si, čo píšeme v dnešnom vydaní o novej povinnosti pre všetky slovenské firmy.

A na vyváženie, ekonóm Libor Melioris zase vo svojom komentári vysvetľuje, prečo napriek častým svojvoľnostiam štátu nie je dobrý nápad, aby bolo v ústave napísané, aké najvyššie možné dane môžeme mať.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1200 slov, čo je 5 minút čítania. Vybral Konštantín Čikovský.


1. Štát ľuďom udelil rodné čísla a teraz ich od firiem za peniaze pýta späť

Štát žiada od prakticky všetkých 300-tisíc slovenských firiem, aby súdu nahlásili rodné čísla všetkých svojich zástupcov a zaplatili za to každá 33 eur. Výnimky majú len firmy, ktoré vznikli po konci septembra 2020.

Firmy majú na zápis rodných čísel svojich ľudí ešte 19 mesiacov, musia to urobiť do konca septembra 2022.

Ak však chcú dovtedy čokoľvek zmeniť v obchodnom registri – napríklad pridať nového konateľa, musia najprv nahlásiť rodné čísla všetkých ostatných štatutárov, spoločníkov, členov dozornej rady či vedúcich organizačných zložiek.

Štát tie dáta má, ale zväčša v papierových dokumentoch, no potrebuje ich elektronicky. Na výber mal dve možnosti, ako ich prepis zariadiť.

  • Prvá možnosť bola dať súdom peniaze, aby najali ľudí, ktorí tie rodné čísla prepíšu z papierových dokumentov a iných verejných registrov do elektronického obchodného registra.
  • Druhá možnosť bola prikázať firmám, aby to súdu nahlásili vo formulári na slovensko.sk.
  • Štát sa napokon rozhodol, že on to robiť nebude, ale prikáže to urobiť firmám zákonom a ešte ich aj prinúti mu za to zaplatiť.

Čo rok, to nová absurdná povinnosť: Účtovníci na svojich fórach už povinnosť nahlasovať rodné čísla štatutárov nazvali „byrokratickým branným cvičením“, ktoré prirovnávajú ku koncu roka 2019, keď zasa štát od každej firmy pýtal zápis jej konečného užívateľa výhod.

Z pohľadu väčšiny podnikov, ktoré neobchodujú so štátom a majú v registri viditeľných slovenských vlastníkov, to už vtedy vyzeralo absurdne. Rozdiel oproti súčasnosti je v tom, že pred rokom štát doplnenie údajov do registra vyžadoval tiež zákonom a tiež sa vyhrážal pokutami, aspoň však za zápis zmeny nepýtal peniaze.

Aké majú firmy teraz možnosti:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Verejné IT zákazky

Ekonomika

Teraz najčítanejšie