Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Špekulanti s pozemkami pri Nitre pripravili o tisíce aj vozičkárov

Pani Helena Balková je na vozíčku, štát jej chcel za pozemok pod automobilkou zaplatiť vyše 20-tisíc eur, no špekulanti ho predbehli a kúpili za vyše tisícku. Foto N - Matej Dugovič
Pani Helena Balková je na vozíčku, štát jej chcel za pozemok pod automobilkou zaplatiť vyše 20-tisíc eur, no špekulanti ho predbehli a kúpili za vyše tisícku. Foto N – Matej Dugovič

Asi pred dvomi týždňami niekto zazvonil dôchodkyni Helene Balkovej z Lužianok. Bývalú železničiarku čakajú pred domom dve ženy, musí im otvoriť z prvého poschodia na diaľku. Je na vozíčku a po schodoch sa sama nedostane.

Ženy vedia, že má pozemok, chcú, aby ho predala. Sľubujú peniaze na ruku, 1460 eur. Keď sa neskôr vrátia s nachystanými papiermi, pani Balková nakoniec súhlasí s predajom. Ako desiatky ďalších, prevažne dôchodcov, aj ona tak práve prišla o o tisíce eur.

Takmer 14-násobne vyššia ponuka od štátu za pozemky, na ktorých má stáť automobilka Land Rover, prichádza neskoro, keď ľudia už pozemky predali špekulantom.

Video: Špekulanti s pozemkami sa nezľutovali ani nad chorými
autor: Martina Pažitková

Starosta vedel, nemohol ich varovať

Starosta obce Jozef Bojda hovorí, že o plánoch s automobilkou vedel asi od februára tohto roka, poznal aj lokalitu, kde má vyrásť. No musel so štátom podpísať mlčanlivosť, a tak nemohol obyvateľov vopred varovať.

Niekto však zrejme informácie z vládnych plánov vyniesol. Firma Poľnohospodárska pôda mala záujem o pozemky v lokalite pod budúcou automobilkou. Keď jej zástupcom iný majiteľ pôdy núkal pozemky v inej lokalite, odmietli.

Za ďalšou pani, ktorá chce zostať v anonymite, prišli už začiatkom júla. Teda krátko predtým, ako štát vyhlásil lokalitu za strategickú. Muž sa predstavil, že je z firmy Poľnohospodárska pôda.

Jej konateľ Marek Noga podniká v inej firme so zamestnancom ministerstva hospodárstva Martinom Urminským. Štátne aj súkromné zmluvy pre ľudí s pozemkami sa pritom podozrivo podobajú.

Ponuky od štátu a špekulantov sú veľmi podobné, najväčší rozdiel je v kúpnej cene. Foto N - Matej Dugovič
Ponuky od štátu a špekulantov sú veľmi podobné, najväčší rozdiel je v kúpnej cene. Foto N – Matej Dugovič

Keď cítili váhanie, išli s cenou hore

Pani sa chcela najskôr poradiť so súrodencami, povedali jej, že sa chystá nejaká výstavba a nemá predávať lacno. Hneď na druhý deň prišla namiesto muža vyjednávať v noci žena – Paula Miklášová z Bratislavy.

„Ponúkla mi až tritisíc eur, viac ako euro na meter štvorcový. Iným núkali aj po 30 centov, tak som si povedala, že je to dobrá cena. Som nezamestnaná a každé euro je dobré.“

Kupujúci o automobilke tvrdili, že plány padli, premiestňuje sa do Poľska a písali o tom aj noviny. V médiách sa vtedy naozaj objavili správy o tom, že Jaguar zrejme pôjde do Poľska.

Video: Pokúsili sme sa osloviť Paulu Miklášovú: Ja sa vám k ničomu nevyjadrím, rozumiete? (autor: Tomáš Prištiak, .týždeň)

„O týždeň som dostala ponuku od štátu, pozemky, čo som ja predala za necelých päťtisíc eur, chceli kúpiť za 70-tisíc.“

Takmer 20 rovnako oklamaných ľudí teraz zastupuje advokátska kancelária Petra Havlíka. Jej pracovník Jaroslav Dobiš odhaduje, že prišli o vyše pol milióna eur.

Predávali napríklad aj dve rodiny cukrovkárov s amputovanými  končatinami či muž po ťažkej operácii mozgu. „Na prvý pohľad muselo byť jasné, že každý cent mohol zlepšiť ich ťažkú životnú situáciu. Napriek tomu konali, ako konali, čo považujem za hyenizmus,“ vraví Dobiš.

„Manžel je po mozgovej príhode, musím ho občas zastupovať. Volali mi, že chcú kúpiť pozemky,“ vraví ďalšia podvedená Alžbeta Mišutová. Najskôr chceli dať 450 eur, manžel súhlasil, synovec bol najskôr proti, no peniaze by sa mu hodili na zariadenie bývania. „Radšej vrabec v hrsti ako holub na streche. Volala som im, že mám ďalšieho kupca, aby dali za meter štvorcový aspoň päť eur. Chceli to rýchlo vybaviť, vraj toho mali veľa, ale zvýšili iba na 700 eur.“

Aj to však Mišutovcov potešilo, dostali viac, ako im pôvodne núkali. „Hodili 700 eur na stôl a hneď odišli.“

Manžel Alžbety Mišutovej prekonal mozgovú porážku. Foto N - Matej Dugovič
Manžel Alžbety Mišutovej prekonal mozgovú porážku. Foto N – Matej Dugovič

Štát ich mohol varovať

Dobiš hovorí, že prevody ešte môžu zvrátiť, a ak pomôže aj štát, bude to jednoduchšie. „Je na zváženie, či zámery pre takéto lokality do budúcna neoznamovať vopred ako nezáväzný zámer. Ľudia by potom mohli zvážiť, či počkajú na zrealizovanie a predajú pôdu len v nevyhnutých prípadoch.“

Veľké pozemky pri Lužiankach má aj katolícka cirkev. Tá však žiadnu ponuku na odkúpenie od súkromníka nedostala. Oslovil ich iba štát.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Za prvé tri kvartály roku 2019 sa na Slovensku zvýšili ceny bytov o 7,7 %. Za deväť mesiacov tohto roka vzrástla z 1671 až na 1800 eur za štvorcový meter, čo v januári málokto očakával, hovorí analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický.

„Je možné, že na konci roka bude táto cena atakovať hodnotu 1850 eur/m2. Znamenalo by to dvojciferný ročný rast. Ten už teraz majú za sebou v segmente najlikvidnejších nehnuteľností, pri starších 3-izbových bytoch, Banská Bystrica a Košice. Po deviatich mesiacoch tohto roka sa tam zvýšili ceny o 14,2, respektíve o 13,9 %,“ priblížil situáciu na trhu Kubrický.

Dvojciferné zvýšenie cien na konci roka podľa neho pravdepodobne čaká aj Prešov a Bratislavu. Ceny v spomínanom segmente tam stúpli za tri štvrťroky o 9,3 %, respektíve 8,2 %. Naopak, v Nitre to bolo o 2,1 %.

V aktuálnom cenovom rebríčku krajských miest v segmente starších 3-izbových bytov je na čele Bratislava (2386 eur/m2), na druhom mieste sú Košice (1687 eur/m2) a na treťom je Trnava (1617 eur/m2). Na konci je Trenčín (1276 eur/m2).

V hlavnom meste sú najdrahšie byty v centrálnom Starom Meste (3067 eur/m2). „Práve tam sa spomedzi všetkých mestských častí zvýšili ceny starších 3-izbových bytov v tomto roku najviac, až o 12,2 %,“ doplnil Kubrický.

Jeseň je v znamení nízkej ponuky bytov na trhu a ďalšieho znižovania úrokov na hypotékach.

„Vidina dlhodobo nízkej ceny peňazí na finančnom trhu psychologicky nabáda ďalších záujemcov o bývanie k zadlžovaniu. Ceny bytov preto stále rastú, a to i napriek tomu, že od 1. júla 2019 je v platnosti posledná vlna reštrikčných úverových opatrení Národnej banky Slovenska,“ konštatuje analytik s tým, že týmito opatreniami nateraz centrálna banka minula všetku svoju „muníciu“, ktorú mala pripravenú proti neprimeranému zadlžovaniu obyvateľstva.

Novostavby, pretože sú drahšie ako staršie byty, kupujú realitní investori a ľudia, ktorí majú na bývanie vyšší rozpočet.

„Staršie byty často preferujú rodiny deťmi. Okrem toho, že v porovnaní s novostavbou získajú za rovnakú cenu väčší počet štvorcových metrov, starostlivo sledujú pri výbere aj infraštruktúru, ako sú školy, škôlky, obchody, zdravotné zariadenia, možnosti mestskej hromadnej dopravy,“ vysvetlil Kubrický.

Staršie byty sú podľa neho v lokalitách, ktoré tieto požiadavky spĺňajú. Záujem o ne na úkor novších sa zvyšuje aj v dôsledku rýchlo rastúcich cien naprieč celým realitným trhom. (tasr)

Zdieľať

Pomôcku pre pochopenie, aký je rozdiel medzi štátnym rozpočtom a rozpočtom verejnej správy a ktorý čo obsahuje, zverejnila rozpočtová rada.

Zdieľať

Audítorka Renáta Blahová kritizuje postavenie Penty v zdravotníctve. „Ak by väčšina politikov slúžila verejnému záujmu, agresívnu finančnú skupinu by do odvetví citlivých na verejný záujem ani nepustili,“ píše v Paneli expertov.

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Ako by sa verejnosť, podnikatelia, politici a verejné inštitúcie mali správať k Jaroslavovi Haščákovi a jeho firmám po tom, čo je už preukázané, že v minulosti spoluorganizoval korupčné schémy v prostredí vrcholovej politiky?

Renáta Bláhová, daňová poradkyňa BMB Partners a prezidentka The International Fiscal Association na Slovensku:

Verejnosť by mala byť vo vlastnom záujme vnímavejšia už aj na potenciálny konflikt verejného záujmu (zdravie občanov) so súkromným (maximalizácia zisku finančnej skupiny). Napríklad hromadné výzvy občanov na bojkot ZP Dôvera sa začali až po zverejnení nahrávok. Dôležité je, že to je krok správnym smerom a verejnosť začína byť na korupciu citlivejšia.

Ak by väčšina politikov slúžila verejnému záujmu, agresívnu finančnú skupinu by do odvetví citlivých na verejný záujem ani nepustili. V žiadnej z krajín EÚ sa do zdravotníctva takým dominantným a agresívnym spôsobom súkromný kapitál neinfikoval.

Rovnako platí, že by sa aj seriózne podnikateľské subjekty, najmä tie, ktoré kladú dôraz na corporate governance, mali voči subjektu, ktorý je zapojený do masívnej korupčnej schémy, jednoznačne vymedziť. Je to v konečnom dôsledku v ich podnikateľskom záujme, korupčné prostredie nie je dlhodobo udržateľné a ohrozuje aj ich existenciu.

Boj proti korupčným praktikám je, pravdaže, témou aj v iných krajinách. Na ilustráciu čitateľom pripomeniem najväčšie prípady u našich susedov: Pandur v ČR (2006) a Buwog v AT (2004).

V prvom bol napriek nejasnej dôkaznej situácii český lobista Dalík už po 8 rokoch od začiatku procesu právoplatne odsúdený za korupciu štátnych úradníkov.

V druhom rakúska verejnosť aj obžalovaní lobisti a poradcovia bývalého rakúskeho ministra financií Grassera už 10 rokov od spustenia vyšetrovania korupčnej aféry čakajú na ukončenie komplikovaného, ale dôkladného a verejnosti prístupného súdneho procesu. Z verejných inštitúcií sú, pravdaže, v oboch procesoch rozhodujúce súdy a prokuratúra.

Držme si palce, aby sme sa v boji proti korupcii posúvali správnym smerom; nadchádzajúce voľby sú dôležitým míľnikom. Správnou voľbou tak môže prispieť každý z nás. A nezabúdajme, že naša krajina sa vo vnímaní korupcie od svojich susedov až tak nelíši. Ak sa vám to nezdá, kliknite si na interaktívnu mapu.

Čítajte aj odpovede ostatných členov Panelu expertov

Zdieľať

Skupina CMI, ktorú spoluvlastní Daniel Křetínský, kúpila podiel 4,07 percenta v spoločnosti ProSiebenSat.1 Media. Nákup podielu v nemeckej televíznej a rozhlasovej spoločnosti označila CMI za súčasť novej stratégie.

Tá spočíva v nákupe minoritných akciových podielov v európskych mediálnych spoločnostiach.

„Táto investícia prináša pre CMI aj prvok diverzifikácie, kedy po výraznejších investíciách do oblasti tlače vrátane digitálnych aktív a vstupu na trh rádií investuje aj do oblasti celoplošnej televízie, ktorá je spoločne s internetom dominantným formátom na reklamnom trhu,“ uviedla skupina Czech Media Invest.

Křetínský vlastní v CMI polovičný podiel. Ďalšími spolumajiteľmi sú Patrik Tkáč (40 %) a Roman Korbačka (10 %).

CMI vydáva v Česku štyri denníky a niekoľko desiatok časopisov. Vlastní aj rozhlasové stanice v Česku a v Rumunsku, od minulého roku je majiteľom aj niekoľkých francúzskych tlačených periodík, kúpila aj podiel v denníku Le Monde. (čtk)

Zdieľať

Koncern Volkswagen v septembri predal klientom 904 200 vozidiel. To je medziročný nárast o viac než 9 percent. Dôvodom rastu sú slabé výkony v rovnakom období minulého roka.

Vtedy automobilka nepredávala niekoľko modelov v súvislosti s nábehom novej procedúry merania spotreby a emisií. V Európskej únii totiž začala platiť prísnejšia metodika merania spotreby (WLTP), ktorá bola reakciou na emisný škandál.

V letných mesiacoch zasa v predstihu ponúkali automobilky vysoké zľavy, aby predali autá, ktoré normy nespĺňali. V dôsledku toho prudko vzrástol predaj v auguste. (automobilwoche, tasr)

Zdieľať

Ako sa správať k Pente? Odpovedajú Mikloš, Blahová, Ovčarik, Molnárová, Hirman, Kovalčík, Vašáková, Svorenčík, Ježíková a Melioris

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ivan Mikloš o tom, ako sa správať k Pente po zverejnení nahrávok Gorily: „Keďže cítim politickú spoluzodpovednosť, myslím si, že mi neprislúcha dávať rady žiadnym ľuďom ani inštitúciám v tom, ako by sa mali správať voči Jaroslavovi Haščákovi a jeho firmám.“

Zdieľať

Silné overovanie klientov dostalo odklad

Banky v Európe dostali odklad povinnosti takzvaného silného overovania klienta. To malo prísť už od polovice septembra a týka sa napríklad platieb kartami na webe. Európsky orgán pre bankovníctvo (EBA) nastavil nový termín na koniec budúceho roka.

Centrálnym bankám odporučil, aby sa nezameriavali len na kontrolu toho, či banky vo svojej úlohe pri silnom overovaní klienta uspeli. Ale mali by  aktívne sledovať aj celú prípravu.

Posun termínu zo strany EBA sa očakával, predbežné posuny konečného termínu odobrovali centrálne banky komerčným bankám po celej Európe. Nevedeli sa totiž novým pravidlám prispôsobiť. Nie preto, že by sa nepripravovali. Zaskočila ich však pred letom samotná EBA. Vydala správu so súhrnom záverov, čo silnej autentifikácii vyhovuje a čo nie. Škrtla im viac možností, s ktorými počítali.

Silné overovanie klienta, takzvané SCA (strong customer authentication) hovorí o tom, že klient musí byť vždy overený aspoň dvomi z troch faktorov. Tieto tri faktory sú: niečo, čo klient vlastní, niečo, čo vie, a overenie, kým je.

Na Slovensku aj v mnohých iných štátoch je zaužívané, že pri platení kartou na webe človek zadá údaje z karty, cez systém 3D Secure je overený a na povolenie transakcie musí zadať SMS kód, ktorý príde na jeho telefón. V kartových schémach Visa aj MasterCard sa práve 3D Secure zavádzal preto, aby boli platby bezpečné. A postupne sa zavádza jeho vyšší štandard, 3D Secure 2.0.

Lenže podľa výkladu EBA údaje o karte nie sú niečo, čo klient „vie“. A 3D Secure nič nehovorí o tom, „kým je“, aj keď sa posudzujú jeho dáta. Z dvojfaktorovej autentifikácie tak banky pri kartách spĺňajú len jednu – overenie toho, čo klient má, teda zariadenia cez SMS.

Teraz dostali banky čas. Budú hľadať riešenia, aby pravidlám EBA vyhoveli.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať