Týždeň v európskej ekonomike: Komisia pripravuje uhlíkové clo, môže spôsobiť konflikt s USA

Autor je vydavateľom portálu Euractiv.sk
- Európa zvažuje podobu uhlíkového cla, môže to byť problém pre USA.
- V oblasti umelej inteligencie vedú Spojené štáty, Čína rýchlo napreduje, Európa zaostáva.
- Kríza zmenila trh práce, digitálne technológie prinášajú príležitosti aj riziká.
1. Európa zvažuje podobu uhlíkového cla, môže to byť problém pre USA
Európska komisia plánuje predstaviť návrh na uhlíkové clo toto leto. Uplatňovať sa má na dovoz z krajín, v ktorých sú regulácie emisií skleníkových plynov výrazne slabšie než v EÚ. Jeho zavedenie je dôležitou súčasťou klimatických plánov Únie, ale aj dohody o protikrízovom balíku obnovy.
Na čo má clo slúžiť
Uhlíkové clo má pomôcť európskym firmám pred neférovou konkurenciou z krajín mimo EÚ. Nákup emisných povoleniek zvyšuje náklady pre európskych výrobcov. V Číne, USA a iných krajinách takúto povinnosť nemajú. Lacnejšie importy by teda mohli z európskeho trhu vytlačiť domácich výrobcov.
V súčasnosti získavajú firmy množstvo povoleniek bezplatne. Cena tých, ktoré musia nakúpiť na trhu, sa pohybuje okolo 30 eur za tonu. Podľa štúdie AFEP však prijaté klimatické plány situáciu zmenia. Množstvo bezplatne prideľovaných povoleniek sa zníži, systém obchodovania sa rozšíri na nové sektory. Cena tony emisií by sa mala v roku 2030 vyšplhať na 40 eur, v roku 2050, keď chce Únia dosiahnuť uhlíkovú neutralitu, až na 230 eur.
Okrem toho má príjem z predaja povoleniek slúžiť ako jeden zo zdrojov splácania pôžičiek, ktorými EÚ financuje 750-miliardový protikrízový rozpočet.
Ako má clo vyzerať
Komisia v súčasnosti zvažuje možné podoby uhlíkového cla. Malo by sa vzťahovať len na niektoré sektory, najpravdepodobnejšími kandidátmi sú výroba cementu, oceliarstvo a chemický priemysel. Komisia by mohla začať s nerastnými surovinami, aby systém vyskúšala, až potom by prešla na komplexnejšie produkty.
Zvažuje dva spôsoby výberu cla: vo forme dane vyberanej na hraniciach alebo pomyselného poplatku za emisie, ktorý by odzrkadľoval systém obchodovania s emisiami v EÚ (EU ETS).
Pravdepodobne to však bude druhá možnosť. Alternatíva dane vyberanej na hraniciach má dva problémy: v otázke daní je potrebný jednomyseľný súhlas všetkých členských krajín, čo by skomplikovalo prijatie. Okrem toho by takáto daň mohla byť nekompatibilná s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie.
V druhej alternatíve by importy neboli „zdanené“, ale museli by si nakúpiť zodpovedajúce množstvo pomyselných emisných povoleniek. Tieto by však neboli obchodovateľné na EU ETS.
Na čo sa má uplatniť
Uhlíkové clo sa má uplatňovať na dovozy z krajín, ktoré nemajú adekvátny systém obmedzovania emisií. To neznamená, že musia mať rovnaké pravidlá ako EÚ. No cena emisií by sa mala premietať do ceny produktu.
Niektorú