Denník N

Ekonomický newsfilter: U Hegera prepisujú plán obnovy, prinútili ich k tomu Matovič a Komisia

Minister financií Eduard Heger a premiér Igor Matovič. Foto - TASR
Minister financií Eduard Heger a premiér Igor Matovič. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

viaceré okrajové tituly americkej burzy posledné dni divoko rástli, hoci celý trh padá. Dôvodom je stávka veľkej partie ľudí, ktorí sa na sociálnej sieti dohodli, že zarobia na úkor veľkých hedžových fondov.

Príbeh je to dobrý, ale treba byť pri ňom opatrný. Okrem toho, že nevieme, ako sa napokon skončí, znova nám pripomína, aké iracionálne dokážu byť burzy a ako málo môže súvisieť cena akcií firiem s ich schopnosťou niečo hodnotné produkovať.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1 200 slov, čo je 5 minút čítania. Pripravil Konštantín Čikovský.


1. Partia zo sociálnej siete stavila proti hedžovým fondom a zatiaľ jej to vychádza

Skupina amatérskych obchodníkov, ktorí sa spojili na sociálnej sieti Reddit, spôsobila tento týždeň svojím nečakaným správaním veľké straty veľkým hedžovým fondom.

Zorganizovaní amatéri nakupovali akcie firiem, o ktorých sa z povahy ich biznisu predpokladalo, že budú klesať, a preto hedžové fondy stavili na ich pokles.

Išlo napríklad o tradičného offline predajcu videohier GameStop, výrobcu mobilov BlackBerry či siete kín AMC.

Ako to vzniklo: Minulý týždeň komunita obchodníkov z Redditu nazvaná WallStreetBets začala hromadne nakupovať akcie GameStop, čoho výsledkom bol v pondelok rast ceny akcií zo 17 na takmer 160 dolárov.

Do akcie sa potom príspevkom na Twitteri zapojil aj Elon Musk z Tesly, čím akcie umierajúceho obchodu stúpli o ďalších 40 percent. V stredu sa s akciami GameStop obchodovalo už nad cenou 300 dolárov za kus.

Podobne postupovala komunita s vyše dvoma miliónmi členov aj pri BlackBerry a AMC a neskôr aj pri ďalších tituloch.

Prečo to robia: Motívom amatérskych obchodníkov môže byť chuť rýchlo zarobiť, zabaviť sa alebo

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Plán obnovy EÚ

Ekonomika

Teraz najčítanejšie