Denník N

Závisia od nich milióny eur a zrejme ich máte medzi kamarátmi: Kto sú ľudia zo slovenských bizniscentier?

Ilustračné foto - Unsplash.com
Ilustračné foto – Unsplash.com

Keď sa ich rodičia alebo starí rodičia pýtajú, čo je ich práca, odpovedajú vyhýbavo – robím za počítačom, som konzultantka, celý deň mám stretnutia cez telefón.

Aj keď neklamú, uznávajú, že len málokto v ich okolí si pod tým dokáže predstaviť, čo je ich práca a prečo by mala byť dôležitá. „A koľko máte času?” pýta sa jedna zo zamestnankýň z bizniscentra, keď sme ju požiadali, aby nám svoju prácu predsa len skúsila opísať podrobnejšie.

Prečo je dôležité rozprávať sa o nich? V prvom rade preto, lebo je vysoká šanca, že takého človeka poznáte aj vy. Keď sa stretne desať pracujúcich kamarátov (počas lockdownu aspoň virtuálne), je pravdepodobné, že jeden až dvaja z nich pracujú v bizniscentrách.

Vďaka nadpriemerne vysokým mzdám za nich zamestnávatelia odvádzajú na Slovensku slušné dane a odvody. Po rokoch rastu však sektor skloňuje slovo „prepúšťanie”.

Kto sú zamestnanci slovenských bizniscentier

  • Je ich podľa odhadov asi 37-tisíc. Priemerný vek je iba 34 rokov.
  • Bez problémov sa dorozumejú po anglicky, sú scestovaní.
  • Priemerný plat zamestnanca je podľa prepočtov Americkej obchodnej komory na Slovensku 1850 eur.
  • Zďaleka nejde iba o Bratislavčanov. V kanceláriách počuť rovnako petržalské zaťahovanie, ako aj mäkké turčianske ľ.
  • Ide o odvetvie s najvyrovnanejším podielom mužov a žien.
  • Bizniscentrá sa stali už začiatkom milénia dôležitými kultúrnymi ambasádami. Mnohé z nich majú interné programy na podporu rôznorodosti, otvorene vystupujú proti diskriminácii národnostných a sexuálnych menšín.

Hana, Kristína a Dominik

Denník E sa spojil s tromi zamestnancami bizniscentier. Názvy firiem, pre ktoré pracujú, sú pravé, ich mená sme však zmenili. Ak by ich zamestnávatelia zistili, že sa bez dovolenia rozprávali s novinárom, hrozili by im podľa pracovných zmlúv

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firmy

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie