Denník N

OLO, vodárne a dopravný podnik zvýšia zisk o 10 miliónov, hovorí Vallov manažér

Bratislavský primátor Matúš Vallo vytvoril nový útvar, ktorý má zlepšiť hospodárenie mestských podnikov – najmä odpadovej firmy OLO, Dopravného podniku Bratislava a Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS).

Útvar vedie Ivan Peschl, ktorý sa predchádzajúcich 20 rokov pohyboval v privátnom biznise. Naposledy šéfoval firme Towercom, ktorá prevádzkuje infraštruktúru pre televízne vysielanie.

Peschl v rozhovore vysvetľuje, prečo majú bratislavské podniky nízku ziskovosť a ako to chcú napraviť.

Čo robia firmy mesta Bratislava horšie ako podobné v súkromnej sfére?

Bratislava mala v minulosti minimálny prehľad o hospodárení svojich dcérskych spoločností a to malo negatívny vplyv na ich efektívnosť. Náš útvar vznikol práve preto, aby sme nastavili štandardy reportingu a hospodárenia mestských firiem tak, ako to je v komerčných spoločnostiach.

Keď sme si zobrali ukazovatele hospodárenia mestských firiem a porovnali ich s obdobnými firmami v iných krajinách, zistili sme, že ich efektivita je výrazne nižšia. Napríklad EBITDA marža (pomer zisku pred započítaním daní, úrokov a odpisov k výnosom) Bratislavskej vodárenskej spoločnosti sa pohybuje na úrovni 25 percent, pričom priemer 100 obdobných spoločností je na úrovni 39 percent. S manažmentom sme pripravili plán do roku 2026, ako sa dostaneme na úroveň 31 percent.

Pozrime sa teda bližšie na BVS, prečo má takú nízku maržu EBITDA. Sú za tým predražené služby od firmy Infra Services, ktorú donedávna ovládali ľudia blízki Ivanovi Kmotríkovi?

Je t

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika

Teraz najčítanejšie