Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Sulík: Nespochybňujem mandát Igora Matoviča viesť vládu

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Poznám Luciu dosť dlho na to, aby som vedel, že teraz to treba nechať tak. Možno sa v budúcnosti situácia zmení, vraví o odchode Lucie Ďurišovej Nicholsonovej predseda SaS.

Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) v rozhovore hovorí:

 • čo si myslí o očkovaní Sputnikom a prečo je neférové tvrdiť, že to bude pre Igora Matoviča to isté ako plošné testovanie,
 • prečo odmieta verejne hovoriť o rekonštrukcii vlády aj čo si myslí o výzvach na výmenu premiéra,
 • v čom je vládnutie súčasnej vlády chaotické a čo by sa malo zmeniť,
 • o odchode Lucie Ďurišovej Nicholsonovej z SaS,
 • ale aj o e-karanténe a odškodňovacom zákone.

Ako sa premiérovi Igorovi Matovičovi podarilo urobiť témou týždňa očkovanie vakcínou Sputnik V?

Tak, že to v pondelok otvoril na koaličnej rade. Povedal, že tu má takýto návrh a chce vedieť, čo si jeho koaliční partneri myslia. Vybavené, téma bola na svete.

Smerujem skôr k tomu, či nebude zo Sputnika „nové plošné testovanie“.

Tomu nerozumiem. Prečo by to malo byť nové plošné testovanie?

Či nejde o premiérov nový veľkolepý, no skratkovitý projekt, ktorý – jeho slovami – „zlomí hnusobe väzy“ a prenesie nás cez problémy, ako je nedostatočne rýchle trasovanie, slabá kontrola hraníc a karantény či malé kapacity PCR testov.

Tie problémy tu bez pochyby sú. Ale teraz sa snažíte túto tému štylizovať do pozície, kde nie je, lebo vidíte „kulehu“ za čímkoľvek, čo Igor Matovič spraví. Takáto skratka, že Sputnik rovná sa plošné testovanie, je veľmi nekorektná a myslím si, že to dobre viete. A to hovorím ja, ktorý mám veľké výhrady voči štýlu, akým premiér vedie vládu, a voči tomu, aké kroky robí.

Ako sa na očkovanie Sputnikom pozeráte vy?

Postoj SaS je ako ku ktorejkoľvek inej vakcíne. Ak to prejde Európskou liekovou agentúrou alebo naším Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv, tak nech sa páči, nech sa to u nás používa.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) hovorí, že by bolo lepšie vyčkať na procedúru Európskej liekovej agentúry (EMA), ktorá má nepomerne viac odborníkov a kapacít na to, aby mohla dobre posúdiť bezpečnosť a účinnosť vakcíny. Nebolo by najčistejšie povedať – počkajme, čo povie EMA?

Nemám dôvod neveriť ŠÚKL-u. Ak oni sami povedia, že to nevedia urobiť, bude to ich rozhodnutie. No je to nezávislý úrad, ktorý je tu na to, aby skúmal lieky. Nie je úplne jednoduché povedať, že s tým nič nemajú a máme im dať pokoj. Nič to nemení na našej pozícii. ŠÚKL alebo EMA, hotovo. (Vláda vo štvrtok neschválila uznesenie o zazmluvnení ruskej vakcíny, návrh nepodporila strana Za ľudí – pozn. red.)

Hovorili ste na koaličnej rade aj o nástrojoch boja proti pandémii, ktoré sú nudné, ale dôležité? Čiže návrat k poctivému trasovaniu, ku kontrole hraníc a karantény, k zvyšovaniu kapacity PCR testov či riešenie problému prednemocničnej liečby?

Samozrejme, že sa v koalícii riešia aj iné témy. Ja som sa ponúkol preskúmať možnosti e-karantény, na tom teraz pracujem. Budúci pondelok chcem podať koaličným partnerom správu. Ak sa na tom dohodneme, v stredu by išlo uznesenie vlády a pustili by sme sa do toho. Ďalšie nástroje má v náplni práce minister zdravotníctva, on sa tomu venuje. Nejako to aj funguje, aj keď treba otvorene povedať, že nie s dostatočne dobrým výsledkom.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Zachytili ste ministrovu odpoveď na novinársku otázku, čo treba robiť v boji proti pandémii ďalej? Teda jeho slová, že „musíme počkať“ a „keď niekto príde s tým, čo máme urobiť, nech príde“?

Zachytil som toto vyjadrenie aj vyjadrenia typu „kaderníčka môže pokojne chodiť po domových návštevách“. No je to môj kolega z vlády a spravím dobre, ak nebudem tieto vyjadrenia verejne komentovať.

Čo má vláda v najbližších týždňoch urobiť v boji proti pandémii? Na čo sa máte sústreďovať?

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Prečo je rusko-nemecký plynovod Nord Stream 2 taký kontroverzný a čo s tým

Nemecko sa ocitlo v plynovej pasci. Teraz spoločne s Washingtonom horúčkovito hľadajú riešenie, čo s projektom Nord Stream 2. Archívne foto z roku 2011 - TASR/AP
Nemecko sa ocitlo v plynovej pasci. Teraz spoločne s Washingtonom horúčkovito hľadajú riešenie, čo s projektom Nord Stream 2. Archívne foto z roku 2011 – TASR/AP

Berlín spoločne s Washingtonom horúčkovito hľadajú riešenie, čo s nemecko-ruským plynovodom Nord Stream 2. Nemecko sa totiž ocitlo po predčasnom odstavení jadrových elektrární a výraznom obmedzení uhoľných zdrojov v plynovej pasci.

Ekonóm Baláž o vypnutí podnikov: Dvojtýždňový výpadok výroby sa dá dobehnúť, trvá to ako dovolenková odstávka

Foto - Archív Vladimíra Baláža
Foto – Archív Vladimíra Baláža

Dvojtýždňový výpadok výroby sa dá dobehnúť, trvá to ako dovolenková odstávka, komentuje ekonóm SAV Vladimír Baláž možnosť vypnutia podnikov počas lockdownu. „Myslím si, že sme už prakticky všetky dostupné možnosti vyčerpali. Vakcinácia by určite pomohla, ale nemáme kde zohnať toľko vakcín“.

Minúta po minúte

Prímestské autobusy SAD Lučenec budú v okresoch Revúca a Rimavská Sobota premávať v prázdninovom režime. Nepôjdu teda niektoré školské spoje. Banskobystrický kraj to zdôvodnil priveľkým počtom vodičov v karanténach.

Kraj si od dopravcu spoje objednáva a financuje. Opatrenie potrvá od 2. do 10. marca.

V súčasnosti jazdia autobusy v kraji v takzvanom posilnenom prázdninovom režime. To znamená, že nepremáva toľko spojov ako v bežný pracovný deň pred pandémiou, ale v porovnaní s prázdninami ide autobusov viac.

Okres Revúca patrí medzi najviac zasiahnuté „čierne“ okresy, Rimavská Sobota je na tom o stupeň lepšie.

Príjmy z hazardu v Macau stúpli prvý raz za 17 mesiacov, vo februári medziročne o 135 % na 915 miliónov dolárov, medzimesačne klesli. Širšiemu oživeniu bráni pretrvávajúca pandémia, ktorá obmedzuje cestovanie.

V porovnaní s januárom tržby kasín klesli o 8,9 %. Oproti vlaňajšiemu februáru, teda obdobiu pred pandémiou, boli o 71 % nižšie.

Viac o hazarde v Macau:

 • Bývalé závislé územie pod správou Portugalska je jediným miestom v Číne, kde sú legálne hazardné hry a je aj najväčším hráčskym centrom na svete.
 • Od roku 1999 je pod správou Číny a rovnako ako Hongkong má status zvláštnej správnej oblasti.
 • Vláda mala pôvodne monopol na prevádzku kasín, ten sa skončil v roku 2001. (čtk, bloomberg)

Aerolínie Saudia plánujú objednať celkovo 70 lietadiel od Airbusu a Boeingu. Štátna letecká spoločnosť získala v uplynulých rokoch od vlády pomoc najmenej 7 miliárd dolárov. Už predtým zápasila so stratami a vlani ju poškodila pandémia.

Saudia rokuje s bankami o úvere vo výške 3,1 miliardy dolárov, ktorým by spolufinancovala nákup úzkotrupových lietadiel A321 od Airbusu a širokotrupových strojov Boeing 777 a 787 Dreamliner.

V súčasnosti Saudia využíva 144 lietadiel vrátane strojov, o ktoré má záujem. (tasr, reuters)

Firmy nemajú žiadne detailnejšie informácie o plánovaných obmedzeniach, čakajú na tlačovku vlády. Nie je im napríklad jasné, kto by mal zabezpečiť respirátory, ktoré by mohli byť od 15. marca povinné v interiéroch.

„Treba si počkať na tú tlačovú konferenciu, naozaj neviem, ako máme tomu rozumieť,“ povedal Rastislav Machunka, viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení s tým, že kompetentní s nimi túto zmenu nekonzultovali.

„Na to neviem odpovedať v tejto chvíli, či to je alebo nie je problém, alebo ako by to malo fungovať. Niektoré firmy to samozrejme zrealizujú, zaplatia to ľuďom a vedia to zabezpečiť, pokiaľ tie respirátory budú dostupné. Dnes je situácia väčšinou taká, že ten respirátor každý už dneska má a treba skôr zabezpečiť jeho pravidelnú výmenu, aby ho nenosil dva týždne,“ povedal Machunka.

„Niektoré firmy to však nebudú vedieť spraviť pre ich finančnú situáciu,“ povedal tiež Machunka v debate o tom, čo by sa stalo, keby respirátory boli povinné aj vo firmách.

Daniel Křetínský a Patrik Tkáč investovali do holandskej poštovej firmy PostNL. Prostredníctvom spoločnosti Vesa Equity Investment kúpili 3,24 % akcií za približne 56 miliónov eur.

O transakcii informuje portál e15.cz. Akcie PostNL na burze v Amsterdame dnes vykazovali silný rast, počas dňa sa dostali na 3,813 za kus, čo bolo asi trojročné maximum.

Křetínský získal podiel aj v britskej Royal Mail, kde je Vesa najväčším akcionárom s 13,1 %. Akcie začal kupovať zhruba pred rokom za cenu 1,5 libry za kus, v súčasnosti stoja asi 4,5 libry.

Viac o investíciách Křetínského a Tkáča:

 • Okrem pošty kúpili v Británii podiel v obchodnom reťazci Sainsbury’s a investovali aj na ďalších burzách, napríklad do akcií ProSiebenSat.1, Foot Locker, Casino či Maisons du Monde.
 • Vo Vesa Equity Investment má Křetínský rozhodujúce slovo, spoločne so svojimi manažérmi ovláda 56-percentný podiel. Zvyšok vlastní Tkáč.
 • Vo Francúzsku získal Křetínský podiel v novinách Le Monde, čo vyvolalo nevôľu a pochybnosti novinárov, ktorí sa obávajú o svoju nezávislosť. (čtk)

Talianska ekonomika vlani klesla o 8,9 % po raste o 0,3 % v predchádzajúcom roku. Hospodárstvo tvrdo zasiahla pandémia, prepad je zhruba v súlade s predpokladmi. Rozpočtový deficit a verejný dlh sa zvýšili menej než sa čakalo.

Čísla za rok 2020:

 • Vláda podľa poslednej prognózy očakávala, že HDP klesne o 9 %, štatistický úrad Istat v predbežnom odhade počítal s prepadom o 8,8 %.
 • Deficit rozpočtu stúpol na 9,5 % HDP z 1,6 % v roku 2019, čo bolo dvanásťročné minimum. Plán na minulý rok počítal s nárastom schodku na 10,8 %.
 • Verejný dlh sa zvýšil na 155,6 % výkonu ekonomiky zo 134,6 % predvlani, oficiálna prognóza počítala so 157 %. Taliansko má v pomere k HDP najvyšší dlh v eurozóne po Grécku.

Aký je výhľad

Vlani v septembri vláda odhadla, že ekonomika sa tento rok zotaví a HDP stúpne o 6 %. Podľa analytikov sa to nesplní v dôsledku pandémie a vládnych obmedzení proti koronavírusu.

V prípade rozpočtového deficitu kabinet očakáva zníženie na 8,8 % HDP.

Kontext

Čo sa týka zadlženia, Taliansko už dlhší čas neplní pravidlá Paktu stability a rastu na koordináciu rozpočtovej politiky krajín eurozóny. Podľa nich by mal byť verejný dlh pod 60 % HDP a schodok by nemal prekročiť 3 %.

Z dôvodu pandémie členské štáty vlani prvý raz pozastavili dodržiavanie pravidiel. (čtk, istat)

Schodok štátneho rozpočtu za prvé dva mesiace tohto roka vzrástol oproti vlaňajšku o dve tretiny. Príjmy štátu sa znížili a výdavky boli medziročne vyššie. Hospodárenie vlády ovplyvňuje od minuloročnej jari pandémia.

Údaje zverejnilo ministerstvo financií. Štátny rozpočet tvorí dôležitú časť verejných financií.

 • Deficit rozpočtu do konca februára dosiahol 1,18 miliardy eur.
 • V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška, keď schodok predstavoval 721 miliónov eur, to predstavuje nárast o 63,6 %.
 • Rozpočtové príjmy za prvé dva mesiace roka klesli medziročne o 14,3 %, najmä pre nižšie výnosy z daní.
 • Výdavky boli, naopak, o 5,1 % vyššie.

Vlani rozpočtový deficit Slovenska vystúpil na takmer 7,76 miliardy eur po schodku 2,2 miliardy v predchádzajúcom roku. Na tento rok zákon o štátnom rozpočte predpokladá deficit takmer 8,06 miliardy eur. (čtk, e)

Lesy SR majú nového povereného generálneho riaditeľa Jána Goliana, ktorý je v súčasnosti organizačným riaditeľom podniku. Funkciu bude zastávať do ukončenia výberového konania.

„Výberové konanie na generálneho riaditeľa Lesov SR vyhlásilo ministerstvo pôdohospodárstva koncom januára. Súčasťou požiadaviek na uchádzačov je aj príprava koncepcie reformy podniku a jeho transformácie na moderný útvar. Výberové konanie sa uskutoční v dvoch kolách, písomnou a ústnou formou,“ konštatovala Marína Debnárová, vedúca odboru komunikácie Lesov SR so sídlom v Banskej Bystrici.

Doterajší poverený generálny riaditeľ Tomáš Čuka pôsobil vo funkcii od 28. novembra 2020. Poverenie sa mu skončilo posledným februárovým dňom.

Lesy SR sú najväčším správcom lesného majetku na Slovensku. Obhospodarujú viac ako 880 000 hektárov lesných pozemkov, čo je takmer 43 % lesného pôdneho fondu krajiny. Zamestnávajú zhruba 3400 ľudí. (tasr)

Zväz obchodu víta informácie o sprísnených opatreniach prijatých vládou, uviedol to jeho prezident Martin Katriak. Pozitívne hodnotí to, že sa zakáže chodiť do obchodu zákazníkom s pozitívnym testom na covid, zväz tento krok navrhoval.

„Sme radi, že rozum a logika zvíťazili. Toto rozhodnutie veľmi vítame,“ dodal Katriak.

„Čakáme na oficiálne uznesenia vlády a opatrenia, ktoré prijme Úrad verejného zdravotníctva SR. Keďže podľa dostupných informácií majú nové opatrenia platiť od 8. marca, veríme, že dovtedy budú vydané aj oficiálne pokyny,“ zdôrazni Katriak.

„Pokiaľ ide o respirátory typu FFP2 máme trochu obavy, či sa k občanom dostane dostatok informácií, že vstup do verejných priestorov vrátane obchodov bude možný len s týmto druhom respirátora,“ poznamenal. Zväz obchodu sa podľa Katriaka obáva, či zásobovanie bude schopné dostatočne uspokojiť dopyt po tomto druhu rúška. „Vítame však rozhodnutie, že na tento tovar sa neplatí DPH,“ podčiarkol.

„Kontrola opatrenia, nosenia FFP2, bude veľmi náročná, ale veríme, že ju zvládneme. Problém bude najmä v menších predajniach, kde nie sú prítomní pracovníci SBS a pracovníci predajní nemajú moc, aby vykázali občana bez FFP2 respirátora alebo aby inak zakročili. Isté však je, že opatrenie samotné vítame,“ povedal Katriak.

Vyjadril sa aj k odporúčaniu vlády, aby seniori využívali v obchodoch len vyhradené hodiny. „Zväz obchodu SR odporúčal prijať dve opatrenia, a to buď celkom zrušiť tieto seniorské hodiny, lebo nie sú v súlade s praxou a našimi skúsenosťami, alebo sme navrhovali hodiny od 7.30 do 9.00 h. Seniori teraz chodia do obchodov po celý deň. Čas medzi 9.00 a 11.00 h nie je pre nich prioritou a obchody sú v tomto čase takmer prázdne,“ podčiarkol. (tasr)

V Nemecku sa po dvoch mesiacoch otvorili kaderníctva. Spolková vláda však aj napriek postupnému uvoľňovaniu opatrení upozorňuje na riziko nákazy novými variantmi koronavírusu.

Od minulého týždňa sa v Nemecku obnovila fyzická výučba pre mnohých študentov základných škôl.

Nemeckí predstavitelia majú najnovšie v stredu rozhodnúť o ďalšom vývoji v rámci opatrení, ktoré majú vypršať v nedeľu 7. marca.

Väčšina predajní musela v Nemecku zatvoriť svoje prevádzky ešte 16. decembra. Reštaurácie, bary a športoviská sú tam zatvorené už od 2. novembra. V hoteloch majú naďalej povolené ubytovať sa len ľudia, ktorí cestujú z pracovných dôvodov.

Za posledných 24 hodín v Nemecku pribudlo ďalších 4732 pozitívnych testov, na covid-19 umrelo ďalších 60 ľudí. (tasr, ap)

S akciami štartujúcich aerolínií Flyr sa začalo obchodovať na burze v Osle. Záujem o nový titul bol od začiatku veľmi silný, cena vzrástla o 28 %. Flyr chcú konkurovať zavedeným škandinávskym dopravcom Norwegian Air či SAS.

Akcie Flyr, čo sa dá preložiť ako „Letíme“, debutovali na trhu Euronext. Firma sa spolieha na zotavenie leteckej dopravy po pandémii, prvý let plánuje na polovicu roka. V pláne má spojenie nórskych miest a počíta aj s ponukou významných európskych destinácií.

Nové aerolínie založili ľudia z odvetvia, prostredníctvom IPO získali 70 miliónov dolárov. Chcú kúpiť alebo si prenajať osem lietadiel a časom rozšíriť flotilu.

Odvetvie leteckej dopravy zažilo v dôsledku pandémie silný pád a zatiaľ počíta straty. Konkurenčné Norwegian Air prechádzajú reštrukturalizáciou, aby sa vyhli bankrotu. Plánujú obmedziť flotilu z pôvodných 140 lietadiel na zhruba 50 strojov. (čtk, reuters)

Partizánske opäť odpustí polovicu nájomného podnikateľom s prevádzkami v mestských nebytových priestoroch. Znížené nájomné budú mať od polovice októbra 2020 do konca januára 2021.

Schválili to mestskí poslanci koncom februára.

Odpustením polovice nájomného v priestoroch v správe Mestskej umeleckej agentúry (MUA) a Správy majetku mesta (SMM) chce samospráva pomôcť k znovuoživeniu, respektíve prežitiu predovšetkým malých podnikateľov, ktorí sú nájomcami v mestských priestoroch na základe zmlúv a doručených žiadostí o odpustenie časti nájomného.

Podnikatelia budú mať znížené nájomné za obdobie od polovice októbra minulého roka do 31. januára 2021. Pre SMM to znamená výpadok príjmov vo výške 10 306,15 eura a pre MUA vo výške 2777,49 eura.

Rovnakú zľavu z nájomného vo výške 50 percent by mali dostať i za február tohto roka tie subjekty, ktoré majú pre prijaté opatrenia naďalej sťažený výkon svojho podnikania. Mesto obdobne postupovalo i počas prvej vlny pandémie nového koronavírusu. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať