Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Dnešné opatrenia vlády sú dobré, ich efekt však prudko zníži nízka dôvera k vláde

Podľa posledného zverejneného údaja zo soboty mala pandémia na Slovensku už 7075 obetí. Foto N - Tomáš Benedikovič
Podľa posledného zverejneného údaja zo soboty mala pandémia na Slovensku už 7075 obetí. Foto N – Tomáš Benedikovič

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Počúvajte si, čo chcete, a popritom investujte. Online, od 20 € mesačne a bez ďalšieho účtu v banke.


Dobrý deň, kým v slovenských nemocniciach je vôbec najhoršia situácia, aká tu kedy bola, a my ani nevieme, či to je vrchol druhej vlny pandémie, viaceré štáty už po krátkom nádychu opäť pritvrdzujú opatrenia, aby sa ubránili tretej – a veria, že poslednej vlne.

Slovenská vláda včera rokovala, večer premiér Matovič pochválil aj sám seba, ako sa dobrá robota podarila, no verejnosť je naďalej v neistote, prijímanie opatrení opäť trvá dlho. Táto vláda evidentne nie je schopná pochopiť, ako to nekonečné váhanie, odkladanie a zahmlievanie ničí dôveru obyvateľov a ich posledné známky ochoty strpieť obmedzenia.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1300 slov, čo je 5 a pol minúty čítania. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Vláda dnes vyhlási rozumné opatrenia, má to byť ďalšia skúška na tri týždne

Opatrenia, ktoré po ďalšom maratóne rokovaní expertov a politikov, majú platiť od tohto týždňa, vláda zatiaľ oficiálne neoznámila, na vládnom webe je však už oficiálne schválený materiál.

Znie racionálne, konečne na ňom cítiť rukopis odborníkov, no situáciu včera dobre zhodnotila prezidentka Zuzana Čaputová, keď sa opýtala, prečo prichádzajú až teraz. Hovorila aj o tisíckach mŕtvych, ktorí nemuseli zomrieť, a vládu vyzvala na vyvodenie politickej zodpovednosti. Výmena na poste ministra zdravotníctva podľa nej nestačí.

S čím dnes príde vláda: 

 • V priebehu troch týždňov sa pokúsi spomaliť šírenie infekcie, zabrániť importu nových variantov vírusu z rizikových krajín a zbrzdiť nárast hospitalizácií.
 • Ak sa to nepodarí, nastane zrejme najmenej do Veľkej noci tvrdé obmedzenie pohybu so zastavením výroby a uzavretím krajiny.
 • Teraz sa od stredy sprísnia kontroly dodržiavania práce z domu a obmedzenia mobility, zákaz vychádzania sa ešte pritvrdí medzi 20.00 a 01.00 h, od 8. marca budú povinné už FFP2 respirátory v obchodoch, MHD a neskôr vo všetkých interiéroch, teda aj na pracoviskách.
 • Ako včera avizoval minister práce Milan Krajniak (Sme rodina), vláda zavedie aj mimoriadny covidový príplatok na kompenzáciu celej čistej mzdy, aby ľudia s pozitívnym testom alebo prejavmi ochorenia neodchádzali z domu, ak nemajú peniaze na živobytie.
 • V opatreniach figuruje aj zatiaľ pomerne neurčitá úloha „zabezpečiť kompenzácie ekonomického dopadu opatrení na zamestnávateľov na dobu obmedzenia činnosti a/alebo uzatvorenia“.
 • Testovať sa má začať najmä samotestami, školy budú otvorené iba pre deti ľudí, ktorí nevyhnutne musia chodiť do práce.
 • Všeobecní lekári dostanú pokyny, ako sa starať o pacientov doma.
 • Vláda by tiež mala výrazne zlepšiť komunikáciu.

Prečo je nevyhnutné, aby rezignoval aj premiér Matovič:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Budaj chce zmeniť posudzovanie vplyvov na životné prostredie cez nový klimatický zákon

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Posudzovanie vplyvov na životné prostredie by malo obsahovať samostatnú časť venovanú klimatickej zmene. Počíta s tým envirorezort v klimatickom zákone. Do medzirezortného pripomienkového konania má prísť do konca roka, predtým o ňom bude rozhodovať Rada vlády pre európsku zelenú dohodu.

Minúta po minúte

Rekola Bikesharing v Bratislave oddnes umožní bezplatné požičiavanie bicyklov na čas do 5 minút. Česká firma tak urobila deň po štrajku MHD, ktorý využila na spropagovanie svojich služieb.

Rekola je jednou z bicyklových služieb, ďalšie majú Slovnaft a Antik. Počas pondelkového štrajku ohlásila, že bude ponúkať bicykle bezplatne. Na odomknutie bicykla je potrebné stiahnuť si aplikáciu.

Služba je dostupná v Starom Meste, Novom Meste, Petržalke, Ružinove, Karlovej Vsi a v Dúbravke.

Dôvera investorov a analytikov v nemeckú ekonomiku v apríli nečakane klesla prvý raz od novembra. Investori sa obávajú ďalšieho sprísnenia pandemických opatrení, ktoré by znížilo súkromnú spotrebu, vyplýva z prieskumu inštitútu ZEW.

Index dôvery sa prepadol na 70,7 z marcových 76,6 bodu, pričom analytici očakávali jeho zvýšenie na 79 bodov.

Podľa prezidenta ZEW Achima Wambacha je ukazovateľ ekonomickej dôvery stále na veľmi vysokej úrovni a súčasná situácia je hodnotená oveľa priaznivejšie než v marci. (čtk, reuters)

Novým riaditeľom slovenskej pobočky Huawei sa stal Leo Peng, na čele produktovej divízie čínskeho výrobcu smartfónov vystriedal od apríla Thomasa Liu. Leo Peng pracoval dosiaľ pre Huawei v Rumunsku, Liu sa presunul do Maďarska.

O zmene informovala firma v tlačovej správe.

Leo Peng v Rumunsku podľa firmy tri roky zodpovedal za trhové rozhodnutia a rozvoj ekosystému mobilných služieb Huawei v Rumunsku. Predtým od roku 2012 pracoval pre Huawei v Číne.

Dánska prokuratúra obvinila šiestich amerických a britských občanov z podvodu pri obchodoch s akciami. Podľa Reuters v súvislosti s nimi prišli dánske daňové úrady v prepočte o viac ako 148 miliónov eur.

Obvinenia sa týkajú akciových obchodov označovaných za cum-ex. Pri nich si účastníci medzi sebou rýchlo vymieňajú akcie, aby finančné úrady stratili prehľad o ich vlastníctve, a pritom poskytovali vrátenie dane z kapitálového príjmu.

Tieto podvody postihli viac európskych krajín, vyšetrujú ich napríklad úrady v Nemecku, Belgicku a Británii. Len dánsky štát pri nich prišiel o viac ako 1,7 miliardy eur.

Podrobnejšie o podvodoch s akciami:

 • Vlani v marci dostali v Nemecku podmienečný trest dvaja britskí bankári, ktorí sa podieľali na systéme cum-ex. Bolo to prvý raz, keď súd označil tento druh obchodov za nezákonný. Dovtedy aktérom prechádzali tvrdenia, že využívajú medzery v zákone.
 • Podozrivé transakcie sa vzťahujú na rozhodujúci deň na výplatu dividendy alebo na obdobie tesne pred týmto dátumom. Akcie sa môžu predávať s nárokom na dividendu pre nového majiteľa (cum) alebo bez nároku (cum-ex), čo umožňuje získať vrátenie dane.
 • Transakcie zvyčajne zahŕňajú obchody cez hranice v rámci syndikátu bánk, investorov a hedžových fondov, aby sa vytvoril dojem mnohých majiteľov, z ktorých má každý nárok na vrátenie dane. (čtk, reuters)

Bratislavský primátor Matúš Vallo zopakoval, že v DPB sa nebude hromadne prepúšťať ani rušiť linky. Vyhlásil to po pondelkovom hodinovom výstražnom štrajku. Mesto podľa neho výpadky príjmov dopravcu pokryje z iných peňazí.

Dopravný podnik aj mesto sa sťažujú na úbytok tržieb počas koronakrízy a hovoria, že štát pripravil schému na pomoc súkromným dopravcom, mestských prevádzkovateľov MHD však vynechal. Magistrát sa chce preto obrátiť aj na Európsku komisiu.

DPB zároveň počas krízy zredukoval počet spojov, zatvoril väčšinu predajní cestovných lístkov a šetril na nákladoch na administratívnych pracovníkov. Od júla sa chystá zvýšenie cien väčšiny lístkov okrem ročných, ktoré zlacnejú. (e, tasr)

Umelú inteligenciu vlani v krajinách EÚ využívalo 7 % firiem, ktoré majú aspoň desať zamestnancov. Najaktívnejšie sú v tomto smere podniky v Írsku, najmenej je umelá inteligencia rozšírená v Lotyšsku. Slovensko je na úrovni priemeru Únie.

Informácie o využívaní umelej inteligencie zverejnil Eurostat, podľa ktorého ide o strategicky dôležitú oblasť a kľúčový faktor hospodárskeho rozvoja.

Môže poskytnúť riešenia náročných úloh, ako je liečba chorôb či minimalizácia klimatických vplyvov na poľnohospodárstvo. Dáva strojom a systémom schopnosť analyzovať okolie a rozhodovať s určitým stupňom autonómie, uvádza Eurostat.

Viac o využívaní umelej inteligencie v EÚ:

 • Dve percentá firiem využívali strojové učenie na internú analýzu veľkých dát.
 • V 1 % podnikov sa dáta analyzovali interne s pomocou prirodzeného jazykového spracovania, prirodzenej tvorby jazyka alebo rozpoznávania reči.
 • Chatovaciu službu, keď chatbot alebo virtuálny asistent odpovedajú zákazníkom v prirodzenom jazyku, využívali 2 % firiem.
 • Dve percentá podnikov nasadili roboty s určitou formou autonómie, napríklad na upratovanie, nebezpečné či opakované činnosti, ako je odstraňovanie jedovatých látok, triedenie tovaru v sklade, prípadne pomoc zákazníkom s nakupovaním alebo platením. (čtk, e)

Slovenská pošta znovu vyhlásila súťaž na ochranu pri preprave peňazí. Ide o jeden z tendrov, ktoré mali nahradiť kontrakt s Bonulom, pošte sa však ich dotiahnutie predlžovalo, a preto uzatvárala dodatky s firmou Miroslava Bödöra.

Pôvodnú súťaž za 4,3 milióna z októbra pošta v decembri zrušila, odôvodňovala to tým, že sa prihlásili len dvaja uchádzači.

Nová súťaž je podľa pošty rozdelená na tri regióny, uchádzači môžu predložiť ponuku na ktorúkoľvek časť alebo aj na všetky. Pošta tvrdí, že služby nového dodávateľa by chcela využívať najneskôr od júna. (e, tasr)

Novým riaditeľom bratislavského pohrebníctva Marianum sa môže stať Róbert Kováč, ktorý pôsobil v Bratislavskej teplárenskej. Výberová komisia ho podľa magistrátu odporučila primátorovi Matúšovi Vallovi. Predchádzajúci šéf skončil pre vysoké poplatky pozostalým za zaobchádzanie so zosnulými po covide.

Mesto uviedlo, že o post riaditeľa pohrebníctva sa uchádzalo 15 ľudí, komisia posunula ďalej piatich, z ktorých jedna osoba odstúpila. Okrem Kováča sa do užšieho výberu dostala Lucia Danišovská, Jaroslav Hurta a Vladimír Rusek.

Verejné vypočutie sa konalo prostredníctvom zoomu 9. apríla, mesto zverejnilo zápisnicu aj zoznam členov komisie.

OĽaNO nepočíta s dopĺňaním nových záväzkov do programového vyhlásenia vlády, výnimkou sú riešenia vyvolané pandémiou. Hnutie tak reagovalo na snahu SaS, ktorá chce presadiť zníženie daní a odvodov.

„Príslušné rezorty majú aktualizovať svoje kapitoly PVV v zmysle vypustenia už zrealizovaných úloh. Všetko, čo nebolo v pôvodnom PVV, musí prejsť koaličnou radou,“ uviedlo OĽaNO pre TASR.

Nová vláda Eduarda Hegera potrebuje programové vyhlásenie predložiť na schválenie parlamentu.

Zásielkovňa chce tento rok na Slovensku prijať 160 nových zamestnancov, čím zvýši počet pracovníkov o polovicu. Záujem má najmä o špecialistov v logistike, manažérov, vedúcich zmien alebo skladníkov.

 • Sieť hovorí, že nedostatok pracovníkov hlásia aj iné logistické firmy. Dôvodom je rast internetových obchodov.
 • Pred Vianocami v decembri Zásielkovňa naberala aj 250 dočasných agentúrnych zamestnancov.
 • Pre očakávaný nedostatok pracovníkov v logistike sa chce sústrediť aj na vlastné tréningové programy a stáže.

Internetovému predaju sa vlani darilo lepšie než ostatným odvetviam maloobchodu. Zatiaľ čo maloobchodné tržby v minulom roku podľa štatistického úradu klesli o 1,1 %, položka zahŕňajúca internetové obchody stúpla o 2,3 %.

Vývoz z Číny v marci rástol o vyše 30 %, dovoz stúpol najrýchlejšie za posledné štyri roky. Prebytok zahraničného obchodu 13,8 miliardy dolárov tak výrazne zaostal za odhadmi analytikov.

Údaje zverejnil čínsky štatistický úrad. Čísla naznačujú, že druhá najväčšia ekonomika sveta naberá po poklese na začiatku minulého roka rýchlosť, aj keď výhľad naďalej ohrozuje zaostávajúci dopyt spotrebiteľov a rast nových prípadov covidu-19 vo viacerých krajinách.

 • Vývoz v marci sa zvýšil medziročne o 30,6 % na 241,1 miliardy dolárov. Analytici v ankete agentúry Reuters čakali rast o 35,5 %. Vo februári vyskočil o rekordných 154,9 %.
 • Celkový dovoz stúpol o 38,1 % na 227,3 miliardy dolárov. Rast bol najrýchlejší od februára 2017 hlavne vďaka vysokým cenám komodít. Analytici čakali zvýšenie o 23,3 %. Vo februári stúpol import o 17,3 %.
 • Analytici očakávali v marci zvýšenie prebytku na 52,05 miliardy dolárov. Vo februári predstavoval 37,55 miliardy. (čtk)

Americké akcie dnes mierne oslabili a zostúpili zo svojich rekordných maxím. Investori aktuálne čakajú na nové údaje o ekonomike USA a na zverejňovanie štvrťročných hospodárskych výsledkov amerických firiem. (reuters)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať