Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Dnešné opatrenia vlády sú dobré, ich efekt však prudko zníži nízka dôvera k vláde

Podľa posledného zverejneného údaja zo soboty mala pandémia na Slovensku už 7075 obetí. Foto N - Tomáš Benedikovič
Podľa posledného zverejneného údaja zo soboty mala pandémia na Slovensku už 7075 obetí. Foto N – Tomáš Benedikovič

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Dexfinity.com – Ecommerce Akcelerátor. Skutočná výzva podnikania začína za hranicami. Nečakajte. Exportujte!


Dobrý deň, kým v slovenských nemocniciach je vôbec najhoršia situácia, aká tu kedy bola, a my ani nevieme, či to je vrchol druhej vlny pandémie, viaceré štáty už po krátkom nádychu opäť pritvrdzujú opatrenia, aby sa ubránili tretej – a veria, že poslednej vlne.

Slovenská vláda včera rokovala, večer premiér Matovič pochválil aj sám seba, ako sa dobrá robota podarila, no verejnosť je naďalej v neistote, prijímanie opatrení opäť trvá dlho. Táto vláda evidentne nie je schopná pochopiť, ako to nekonečné váhanie, odkladanie a zahmlievanie ničí dôveru obyvateľov a ich posledné známky ochoty strpieť obmedzenia.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1300 slov, čo je 5 a pol minúty čítania. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Vláda dnes vyhlási rozumné opatrenia, má to byť ďalšia skúška na tri týždne

Opatrenia, ktoré po ďalšom maratóne rokovaní expertov a politikov, majú platiť od tohto týždňa, vláda zatiaľ oficiálne neoznámila, na vládnom webe je však už oficiálne schválený materiál.

Znie racionálne, konečne na ňom cítiť rukopis odborníkov, no situáciu včera dobre zhodnotila prezidentka Zuzana Čaputová, keď sa opýtala, prečo prichádzajú až teraz. Hovorila aj o tisíckach mŕtvych, ktorí nemuseli zomrieť, a vládu vyzvala na vyvodenie politickej zodpovednosti. Výmena na poste ministra zdravotníctva podľa nej nestačí.

S čím dnes príde vláda: 

  • V priebehu troch týždňov sa pokúsi spomaliť šírenie infekcie, zabrániť importu nových variantov vírusu z rizikových krajín a zbrzdiť nárast hospitalizácií.
  • Ak sa to nepodarí, nastane zrejme najmenej do Veľkej noci tvrdé obmedzenie pohybu so zastavením výroby a uzavretím krajiny.
  • Teraz sa od stredy sprísnia kontroly dodržiavania práce z domu a obmedzenia mobility, zákaz vychádzania sa ešte pritvrdí medzi 20.00 a 01.00 h, od 8. marca budú povinné už FFP2 respirátory v obchodoch, MHD a neskôr vo všetkých interiéroch, teda aj na pracoviskách.
  • Ako včera avizoval minister práce Milan Krajniak (Sme rodina), vláda zavedie aj mimoriadny covidový príplatok na kompenzáciu celej čistej mzdy, aby ľudia s pozitívnym testom alebo prejavmi ochorenia neodchádzali z domu, ak nemajú peniaze na živobytie.
  • V opatreniach figuruje aj zatiaľ pomerne neurčitá úloha „zabezpečiť kompenzácie ekonomického dopadu opatrení na zamestnávateľov na dobu obmedzenia činnosti a/alebo uzatvorenia“.
  • Testovať sa má začať najmä samotestami, školy budú otvorené iba pre deti ľudí, ktorí nevyhnutne musia chodiť do práce.
  • Všeobecní lekári dostanú pokyny, ako sa starať o pacientov doma.
  • Vláda by tiež mala výrazne zlepšiť komunikáciu.

Prečo je nevyhnutné, aby rezignoval aj premiér Matovič:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie