Ministerstvo hospodárstva pripravilo novelu na zmenšenie tlaku ekologických elektrární na ceny elektriny pre domácnosti a firmy. Má umožniť predĺženie vyplácania dotácií takýmto elektrárňam o 5 rokov. Pre časť výrobcov by bola schéma povinná, s čím sa pôvodne nerátalo.
Dotácie by sa tak rozrátali na dlhší čas, podľa pôvodných podmienok majú totiž na garantované vyššie ceny za svoju elektrinu nárok 15 rokov.
Ministerstvo hospodárstva chce takto riešiť historický dlh, ktorý sa nahromadil preto, že doplatky sľúbené zeleným elektrárňam boli roky vyššie než poplatky, ktoré sa na ne zbierali v reálnych cenách za elektrinu vo faktúrach domácností a firiem.
„Celkovo v roku 2020 sme sa dostali na úroveň (historického dlhu) 400 miliónov eur. Takmer polovicu z tohto dlhu sa nám podarilo v minulom roku vyrovnať zo štátneho rozpočtu, na zvyšok sa budeme musieť v najbližších piatich rokoch poskladať v tarifách v cene elektriny,“ povedal štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek (SaS).
Podrobnosti upraví vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.
„Bude zohľadnená takzvaná cena peňazí, pretože sa pracuje s pomerne dlhým obdobím, a zároveň daný regulovaný subjekt si bude môcť reflektovať náklady na úpravu zariadenia za účelom predĺženia životaschopnosti alebo prevádzkyschopnosti daného zariadenia o uvedených 5 rokov,“ skonštatoval predseda ÚRSO Andrej Juris.
Novelu predkladá ministerstvo hospodárstva na stredajšie rokovanie vlády. V materiáli sa navrhuje, aby bola účinná od 1. augusta, Galek povedal, že by mala platiť najneskôr od septembra.
„Tento zákon bude mať dve polohy, tú povinnú pre tých, ktorí sú tými najväčšími, to je zhruba dnes očakávaných 440 výrobcov, a tú dobrovoľnú, pretože do tohto sa budú môcť prihlásiť aj iní výrobcovia,“ povedal Galek.
Povinne by sa tak mala podporná schéma natiahnuť iba niektorým výrobcom zelenej elektriny. Vzišlo to z pripomienky z pripomienkového konania. Pôvodne sa uvažovalo, že natiahnutie podpory bude dobrovoľné.
Čo hovorí Galek o povinnosti
- Povinné predĺženie by sa malo týkať 440 fotovoltík, podrobnosti stanoví vyhláška.
- Podľa štátneho tajomníka dostali títo výrobcovia najvyššiu podporu a je možné očakávať, že investíciu majú už splatenú.
- Často ide o fotovoltiky z rokov 2010 a 2011, keď boli výkupné ceny 440 alebo 385 eur na megawatthodinu, teda desaťnásobok klasickej trhovej ceny, argumentuje Galek.
- Mnohé z týchto inštalácií boli podľa neho prepojené na oligarchov z pozadia najmä strany Smer, napríklad na Jozefa Brhela.