Autor je hlavným analytikom Finstatu.sk
Vo februári súdy poskytli dočasnú ochranu piatim firmám, medzi ktorými je opäť i humenský výrobca syntetických vláken Nexis Fibers, zamestnávajúci zhruba štyri stovky ľudí. Reštrukturalizáciu povolili trom spoločnostiam, ktoré zamestnávajú približne sto pracovníkov.
Ďalšia zhruba stovka zamestnancov pracovala pre štrnásť úpadcov, na ktorých majetok súdy minulý mesiac vyhlásili konkurz.
Najväčším zamestnávateľom a zároveň aj dlžníkom štátu a verejných poistných fondov spomedzi definitívne zbankrotovaných firiem je spoločnosť Gastro Sport. Tá prevádzkovala niekoľko reštaurácií a prácu dávala trom desiatkam zamestnancov. Keďže dlhy voči verejnému sektoru sa jej začali kopiť od lanského marca, zjavne doplatila na koronakrízu.
Podľa aktív je najväčšou skrachovanou spoločnosťou poradenská firma FLH Enalco – SQ, ktorej koneční užívatelia výhod sú rakúski občania Aaron Shatashvili a Gurami Cheny. Tá v priemyselnom parku pri Palárikove (okres Nové Zámky) rozostavala projekt kogeneračnej stanice, na ktorý jej Ministerstvo hospodárstva SR schválilo ešte v roku 2010 nenávratný finančný príspevok prevyšujúci štyri milióny eur.
Susednú parcelu v parku má prenajatú personálne prepojená spoločnosť Abades, ktorá mala oxid uhličitý vyprodukovaný kogeneračnou jednotkou spracúvať na potravinárske účely. Podľa Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry, ktorá financujúci rezort zastupuje, však firma FLH Enalco – SQ nedokázala projekt zrealizovať v dohodnutom termíne, preto štát od plnenia zmluvy odstúpil a subvenciu nevyplatil.
Významným februárovým úpadcom je ďalší energetický podnik – Agroservis-Služby –, ktorý prevádzkuje bioplynovú stanicu vo Veľkých Uherciach s takmer megawattovým inštalovaným výkonom. Jeho rozhodujúcim spoločníkom je Biogas Holding zo skupiny Arca Capital Slovakia, ktorá bola až do 21. januára 2021 pod dočasnou ochranou pred veriteľmi.
Tú jej zrušil súd na základe kvalifikovaného podnetu Odborového združenia železničiarov, ktoré vzápätí, hneď na začiatku februára, navrhlo Okresnému súdu Bratislava I jej konkurz. Začaté konkurzné konanie však prerušilo rozhodnutie inej sudkyne, Veroniky Ileninovej, ktorá (po opakovanom insolvenčnom návrhu) rozhodla o začatí reštrukturalizačného konania s Arcou Capital Slovakia.
V priebehu marca by mala rozhodnúť, či povolí reštrukturalizáciu najvýznamnejšej dcéry holdingu Arca Investments. Arca Capital Slovakia evidovala k 31. 12. 2019 najmä záväzky k prepojeným subjektom (zhruba 83 mil. eur) a bankám (vyše 55 mil. eur), no 25,5 milióna eur dlhovala aj iným investorom prostredníctvom vydaných dlhopisov. Jej kľúčovým aktívom sú pôžičky a podiely v troch desiatkach dcérskych firiem.
O reštrukturalizáciu sa usiluje aj materská skupina, ale v Česku, odkiaľ ju jej slovenskí majitelia údajne riadia a kde údajne sídli aj väčšina jej veriteľov. Proti zamietnutiu svojho insolvenčného návrhu na reorganizáciu na Mestskom súde v Prahe sa odvolala. No ak jej tento zámer neprejde ani u vyššej súdnej inštancie, ktorá vec prevzala začiatkom marca, je podľa Denníka E pripravená reštrukturalizovať sa na Slovensku.
Podľa insolvenčného návrhu z 3. 1. 2021 jej záväzky zo zmeniek prevyšujú 700 miliónov eur (18,6 mld. Kč), pričom minimálne tretina bola v tom čase po lehote splatnosti viac ako tri mesiace.
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].
Pavol Suďa


























