Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Na vládu sa najbližšie týždne spoliehať neoplatí

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Počúvajte si, čo chcete, a popritom investujte. Online, od 20 € mesačne a bez ďalšieho účtu v banke.


Dobrý deň,

na príchod veľkej vládnej krízy sa môžeme pozerať aj optimisticky, hoci prišla v čase, keď treba zachraňovať tisícky životov. Táto politická kríza je totiž príležitosť dať preč z vlády ľudí, ktorí nemajú predpoklady na to, aby zo svojich pozícií ľuďom viac pomáhali, ako škodili.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1200 slov, čo je 5 minút čítania. Pripravil Konštantín Čikovský.


1. Politická kríza zabrzdila ochranu pred covidom

Slovenská vláda prestala pracovať, pretože koalícia sa dohoduje o tom, či treba rekonštruovať vládu.

Strany SaS a Za ľudí navrhujú nielen odchod ministra zdravotníctva, ale aj výmenu premiéra.

Strana Sme rodina sa nevyjadruje jednoznačne, čo jej umožňuje zostať členom vlády v takmer všetkých možných konšteláciách.

Strana OĽaNO bráni premiéra a ministra zdravotníctva, ale rokuje s kolegami na tému zmeny vo vláde.

Všetky politické strany koalície dávajú najavo, že chcú pokračovať vo vládnutí, požiadavky na výmenu sa týkajú konkrétnych ľudí, nie politických strán a vládneho programu.

Čo na to covid: Doteraz sa predpokladalo, že vláda bude tento týždeň pokračovať v rozpracúvaní návrhov, ktoré vznikli po týždni stretávania sa premiérových ľudí s odborníkmi na boj s pandémiou. Teraz však hrozí, že vládna kríza odstaví konkrétne opatrenia na ochranu ľudí pred chorobou o niekoľko týždňov.

Čo zostalo z doteraz ohlasovaných opatrení:

  • Začal zákaz vychádzania po ôsmej večer, obchody na to už reagovali skrátením otváracích hodín.
  • Pribudne povinnosť nosiť respirátor FFP2 v obchodoch od pondelka 8. marca a vo všetkých vnútorných priestoroch od 15. marca.
  • Od pondelka už nebudú môcť ísť pozitívni na covid-19 na nákup potravín a drogérie.
  • Vláda zmenila aj očkovaciu stratégiu tak, že rozhodujúci je znova len vek, aj keď na webe Korona.gov.sk to zatiaľ nevidieť.

Čo zamrzlo: 

  • Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak zatiaľ ani len nenavrhol spôsob, ako by sa mali zvýšiť PN a OČR počas covidu. Nemá to schválené ani koaličnou radou, je veľmi nepravdepodobné, že by sa na tom dohodli vo vláde aspoň na budúci týždeň. Efekt opatrenia, ktoré malo zmenšiť počet infikovaných ľudí, ktorí chodia do práce kvôli peniazom, sa tak v marci nedostaví alebo dostaví len zanedbateľne.
  • O žiadnych detailoch plánovaného samotestovania, ktoré mali používať aj firmy, sa od nedele vôbec nehovorí. Preto treba počítať s tým, že minimálne na marec je toto tiež mŕtva idea.
  • Mieru ignorácie dohôd premiéra s vedcami ilustruje aj to, že vláda doteraz nedokázala ani zriadiť adresu, kde by sa nahlasovali porušenia pravidiel. Aj tento sľub bol súčasťou v nedeľu schváleného rámca opatrení.

Bude koncom marca ešte tvrdší lockdown? V prospech zhoršenia epidemickej situácie hovorí fakt, že väčšina plánovaných ochranných opatrení nebude, lebo ich vláda schválila, ale neurobila.

Na druhej strane počet nových prípadov je už blízko stagnácie, a tak pri súhre priaznivých okolností môže začať aj klesať. V prospech mierne optimistického scenára hovorí aj pravdepodobná zmena počasia koncom zimy, ako aj hypotéza o veľkom počte premorených obyvateľov Slovenska počas druhej vlny epidémie.

Napríklad skupina Dáta bez pátosu predpokladá, že v počte mŕtvych bude najhorší mesiac práve prebiehajúci marec, po ňom by však už mal počet obetí začať klesať.

Zdroj – Dáta bez pátosu

Viac o téme: Návod pre firmy: Koľko respirátorov dať zamestnancovi, kam s nimi cez obed a kedy stačí aj KN95? (Daniela Krajanová/E)

Aké sú teraz scenáre: najsilnejší hráči sú Matovič a prezidentka, Sulík a Remišová majú silu iba spolu (Dušan Mikušovič, Miro Kern, Daniel Kerekes/E)

Vláda v nedeľu schválila veľa dobrých opatrení, mnohé z nich však neplatia a nevieme, či a kedy fungovať začnú (Veronika Folentová/N)

Za oponou rokovaní odborníkov s premiérom: riadil ich aj jeho asistent, emócie boli najmä pri plošnom testovaní (Veronika Folentová, Michaela Barcíková/N)


2. Hypotéza, že práca z domu zarába viac, je potvrdená

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Česká firma Rekola Bikesharing bude v Bratislave ponúkať počas štrajku MHD verejné bicykle zadarmo. Informoval o tom jej hovorca Martin Žarnovický, ktorý je aj PR manažérom mestského podniku DPB. Podmienkou je stiahnutie aplikácie.

Rekola podľa Žarnovického hovorí, že protest zamestnancov DPB podporuje a tiež sa obáva prepúšťania či rušenia liniek. Uvádza, že rozmiestni 300 bicyklov na dopravu v Starom Meste, Novom Meste, Petržalke, Ružinove, Karlovej Vsi a Dúbravke.

Štrajk v DPB je ohlásený na 8.00 až 9.00 h. Odbory aj mesto sa sťažujú, že štát nepomohol mestským dopravným podnikom, hoci počas pandémie prišli o tržby. Podnik zároveň znižoval náklady, obmedzil grafikon a od 1. júla sa zvyšuje cena väčšiny cestovných lístkov okrem ročných, ktoré, naopak, zlacnejú.

Únia dopravcov Slovenska a asociácia Žltý anjel kritizujú štrajk mestských dopravných podnikov. „Nesúhlasíme, aby im bola poskytnutá pomoc z financií, ktoré odobrila vláda a Národná rada pre súkromné spoločnosti a súkromný sektor na kompenzáciu počas pandémie,“ uviedli.

Hovoria, že dopravné podniky sú napojené na mestské rozpočty s celoročnou podporou vlády. „Dopravné podniky by sa mali zamyslieť nad svojím hospodárením a predraženými tendrami pri nákupe techniky a opravy vozidiel,“ dodali organizácie.

Výstražný štrajk na pondelkové ráno vyhlásili zástupcovia zamestnancov dopravných podnikov v Bratislave, Košiciach a Prešove. Chcú upozorniť, že štát stále finančne nepomohol ich podnikom a hrozí rušenie liniek i prepúšťanie. Prešovský dopravný podnik sa v pondelok napokon zapojí len do podporného štrajku.

Ministerstvo dopravy opakovane uviedlo, že nemá zákonnú ani finančnú možnosť, ako koronakrízou zasiahnutým mestským dopravným podnikom pomôcť, no hľadá spôsoby, ako to riešiť. (tasr)

Od 19. apríla by sa mohli otvoriť všetky prevádzky, v ktorých nebude nutné dať si dole respirátor

Od 19. apríla by sa mohli otvoriť všetky prevádzky, v ktorých nebude nutné dať si dole respirátor. Platiť však bude obmedzenie na počet ľudí na meter štvorcový. Podľa premiéra Hegera by to mohlo byť pre ľudí zrozumiteľnejšie ako doteraz.

„Toto by malo byť hlavné pravidlo. Ak vieme zaručiť, že je to prevádzka, kde si nemusíte dávať dole respirátor, čiže budete ho mať na nose a ústach, tak tie môžeme otvoriť,“ povedal k zmene covid automatu.

Presné detaily by mali byť známe v stredu, premiér nechcel konkrétne špecifikovať prevádzky, ktoré budú otvorené. Naznačil však, že nebude problém otvoriť kaderníctva či nechtové štúdiá aj obchody.

Sme rodina podľa Borisa Kollára zahlasuje za jednorazový odškodňovací detský príspevok, ktorý navrhuje Hlas. „V niektorých prípadoch kľudne aj poruším koaličnú zmluvu. Rodiny boli decimované, matky museli byť doma s deťmi. Nejakú jednorazovú dávku im musíme dať,“ povedal v RTVS.

Vláda zmení a zjednoduší covid automat a chystá uvoľnenie opatrení od 19. apríla, povedal ďalej Kollár. Detaily však podľa neho predstaví premiér Eduard Heger. „Mne to neprináleží,“ dodal.

Francúzsky parlament chce zakázať krátke vnútroštátne lety nahraditeľné vlakom a táto súčasť klimatického zákona už prešla prvých čítaním. Dotkne sa najmä spojov medzi Parížom a Nantes či Lyonom a Bordeaux. Výnimku by mali lety, na ktoré nadväzuje ďalší spoj.

Dohovor pre klímu pôvodne navrhoval štvorhodinovú hranicu pre alternatívne vlakové spojenie, minister dopravy nakoniec zvolil hranicu dvoch a pol hodín. Proti zákonu sa postavilo niekoľko zákonodarcov zvolených za regióny v okolí mesta Toulouse, kde sídli výrobca lietadiel Airbus. (čtk)

Saudi Aramco predá za 12,4 miliardy dolárov podiel vo svojej firme pre správu ropovodov investorskej skupine vedenej EIG. Ide o jednu z najväčších svetových transakcií v oblasti energetickej infraštruktúry.

Podľa agentúry Bloomberg je dohoda súčasťou snahy Saudskej Arábie otvoriť sa zahraničným investíciám a použiť peniaze na diverzifikáciu svojej ekonomiky.

Podrobnosti o transakcii

  • Skupina na čele s EIG v novovytvorenej firme Aramco Oil Pipelines Company získa 49-percentný podiel a právo vyberať 25 rokov poplatky za ropu.
  • Saudi Aramco bude potrubie aj naďalej vlastniť.
  • Celková hodnota Aramco Oil Pipelines Company predstavuje 25,3 miliardy dolárov.

Úbytok aktív obriej štátnej energetickej spoločnosti, ktorá je najväčšou ropnou firmou na svete, jej pomáha udržiavať výplatu akcionárom a poskytuje prostriedky na investície do ropných polí a rafinérskych projektov.

Vlani Saudi Aramco vyplatila dividendu 75 miliárd dolárov, najväčšiu akú kedy akcionárom odovzdala firma obchodovaná na burze. Väčšina sumy odišla štátu.

Saudi Aramco získala v roku 2019 vstupom na burzu za menej než dve percentá svojich akcií 25,6 miliardy dolárov. Trhovou hodnotou sa stala treťou najväčšou firmou na svete za Applom a Microsoftom. Najziskovejší podnik na svete zabezpečuje zhruba 12 % svetovej produkcie ropy.

EIG sídli vo Washingtone a na celom svete vlastní energetické aktíva za 22 miliárd dolárov. (čtk)

Chorvátsko chce ešte pred letnou sezónou urýchlene zaočkovať zamestnancov v oblasti cestovného ruchu. V polovici apríla sa začína očkovanie zamestnancov, ktorí prichádzajú do priameho kontaktu s hosťami.

Uviedol to chorvátsky denník Jutarnji List s odvolaním sa na plány vlády. Podľa správy denníka má očkovanie zamestnancov v oblasti cestovného ruchu absolútnu prioritu, ktorá má umožniť štart turistickej sezóny.

Po tom, čo boli zaočkovaní ľudia nad 65 rokov a chronicky chorí, prídu na rad zamestnanci v cestovnom ruchu, uviedol denník.

Najprv by sa mali zaočkovať zamestnanci hotelov a kempov, prevádzkovatelia súkromného ubytovania, rovnako ako zamestnanci barov a reštaurácií, potom by mal prísť na rad administratívny personál.

Podľa ministerky cestového ruchu Nikoliny Brnjacovej by sa malo zaočkovať okolo 68-tisíc zamestnancov v cestovnom ruchu. V tom však nie sú započítaní sezónni zamestnanci.

Ministerka je podľa predchádzajúcich vyjadrení optimistická, pokiaľ ide o blížiacu sa letnú sezónu. V prípade dobrej epidemiologickej situácie počíta s lepšími číslami ako vlani, pričom uviedla, že s rokom 2020 bola „relatívne spokojná“.

V minulom roku klesol počet návštevníkov Chorvátska v porovnaní s rekordným rokom 2019 o 64 %. Príjmy odvetvia generované zahraničnými turistami medziročne padli o 54 % na 4,8 miliardy eur. (tasr)

Britská verejnosť môže začať uvažovať o rezervácii letných dovoleniek v zahraničí. Vyhlásil to minister dopravy Grant Shapps po tom, ako vláda odhalila niektoré detaily svojho nového globálneho cestovného semaforu.

„Nevravím ľuďom, že by si nemali rezervovať dovolenky,“ povedal Shapps v piatok pre Sky News s tým, že prvýkrát po mesiacoch to nemusí hovoriť. Zároveň pripomenul, že stále existujú riziká spojené s novým koronavírusom.

„Prvýkrát môžu ľudia začať uvažovať o návšteve blízkych v zahraničí alebo možno o letných dovolenkách, ale robme to veľmi, veľmi opatrne, pretože nechceme návrat koronavírusu,“ povedal.

Letecké spoločnosti nový systém semaforov kritizujú. Nepáčia sa im platené PCR testy pre tých, ktorí prilietajú z krajín s nízkym rizikom. Obávajú sa, že mnohých cestujúcich odradia.

Británia začiatkom budúceho mesiaca potvrdí, či umožní obnovenie ciest do zahraničia od 17. mája. A uverejní aj zoznam krajín s červeným, oranžovým alebo zeleným svetlom na cestovnom semafore. (tasr)

Ľudia na Slovensku zrejme počas tohtoročnej Veľkej noci necestovali viac než vlani. Výdavky na pohonné látky podľa Poštovej banky klesli o 3 %, menej než minulý rok minuli aj na potraviny. Banka vychádzala z dát o svojich klientoch.

Cena benzínu bola tento rok oproti vlaňajšku pritom vyššia, ako ukazujú dáta štatistického úradu. Benzín natural 95 stál v týždni končiacom sa Veľkou nocou vlani 1,12 eura za liter, tento rok 1,35 eura.

Banka hovorí, že oproti predpandemickému roku 2019 boli vlani výdavky na pohonné látky nižšie o 30 %, tento rok sa ešte znížili o 3 %. Na potraviny, naopak, stúpli v minulom roku medziročne o 25 %, tento rok však už klesli (oproti roku 2019 boli vyššie len o 14 %). (tasr, e)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať