Denník N

Mnohí Slováci nevedia, ako poraziť infláciu. Peniaze im ležia na bežných účtoch (+Podcast)

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Bežný účet je pritom na odkladanie si peňazí bezpochyby to najhoršie miesto. Peniaze sa na ňom prakticky neúročia a riziko, že ich zbytočne miniete, je vysoké. Preto sa odporúča sporiť si samostatne. Toto, zdá sa, chápeme – sporiaci účet využíva podľa prieskumu až 72 % Slovákov, čo je najviac z okolitých krajín. Úročenie týchto účtov je však nízke a v dôsledku inflácie sa na nich úspory postupne znehodnocujú. Preto by sporenie malo slúžiť najmä na železnú rezervu. To sú peniaze, na ktoré viete siahnuť v prípade výpadku príjmu či inej krízovej udalosti.

Kľúčom k zhodnoteniu sú investície

Ak už železnú rezervu máte a nechcete na úsporách prerábať, ale, naopak, radi by ste ich zhodnotili, odporúča sa začať s investovaním. Keďže aktuálne je možné investovať nielen jednorazovo, ale aj pravidelne a v nižších sumách, investorom sa môže stať takmer ktokoľvek. Začať je možné už s 20 eurami mesačne, aj cez mobilnú aplikáciu. Investovanie je však oblasť, o ktorej sa oplatí poradiť aj s odborníkmi, preto je vhodné sa prísť porozprávať aj s poradcom do pobočky banky. Napríklad Slovenská sporiteľňa počas pandémie aktuálne komunikuje s klientmi aj cez videohovory.

Navyše, investovanie dávno nie je doménou bohatých a investičné príležitosti dnes využívajú aj mladí ľudia. Naučili sa, že čím skôr s investovaním začnú, tým viac získajú. Podľa čoho by sa mali ľudia pri investovaní rozhodovať a čo by mali vedieť?

Vypočujte si viac v podcaste s Michalom Orlovským, ktorý zodpovedá za správu majetku klientov v Slovenskej sporiteľni.

Dnes na dennike.sk

Investovanie, úvery, poistenie

Úvery

Ekonomika

Teraz najčítanejšie