Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Obchody tvrdia, že pandemické zákazy neignorujú, len využívajú vágne pravidlá

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Dexfinity.com – Ecommerce Akcelerátor. Skutočná výzva podnikania začína za hranicami. Nečakajte. Exportujte!


Dobrý deň, ani cez víkend sme sa nedozvedeli, ako von z koaličnej krízy. Premiér Igor Matovič z OĽaNO, ktorý bol po niekoľkých dňoch komunikácie obmedzenej na facebookové statusy hosťom Sobotných dialógov, povedal, že nekončí.

V tejto atmosfére sa blíži 21. marec, dátum, dokedy sa má rozhodnúť o tom, či sa má slovenská ekonomika takmer celá na niekoľko týždňov vypnúť. Predseda Sme rodina Boris Kollár, ktorého strana má ku koaličnej kríze zaujať postoj v stredu, vyhlásil, že je proti zatvoreniu podnikov.

Rozhádaná koalícia sa pritom okrem riadenia koronakrízy musí v najbližších týždňoch definitívne dohodnúť aj na rozdelení 6 miliárd eur z fondu obnovy. Jeho finálnu verziu dnes vložia do verejného pripomienkovania.

A namiesto blahoželania k dnešnému Medzinárodnému dňu žien citujeme z aktuálneho komentára prezidentky Európskej centrálnej banky Christine Lagardovej: „Ženy sú nadmerne zastúpené v odvetviach najviac postihnutých vírusom. Je u nich väčšia pravdepodobnosť prác, na ktoré sa nevzťahujú štátne programy pomoci. Tento vývoj má znepokojujúci potenciál eliminovať ťažko vybojovaný pokrok v oblasti rodovej rovnosti. Nesmieme dopustiť, aby sa tak stalo.“

Dnešný ekonomický newsfilter má 1000 slov, čo sú 4 minúty čítania. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Slovenskej ekonomike v závere roka pomohol export

Pandémia zasiahla slovenskú ekonomiku v prvom roku menej ako finančná kríza v roku 2009. Pokles hrubého domáceho produktu v minulom roku o 5,4 % bol o niekoľko desatín percentného bodu slabší ako počas finančnej krízy. Minuloročný prepad bol slabší aj ako posledná aktuálna predpoveď ministerstva financií.

Vo 4. štvrťroku sa podľa štatistického úradu produkcia prepadla „len“ o 2,7 %, keď ekonomiku zasiahnutú druhou vlnou pandémie potiahol zahraničný dopyt. Dobrou správou je aj to, že po sezónnom očistení sa zamestnanosť nezmenila.

  • Slovensko sa tak umiestnilo v tej lepšej polovici EÚ, ktorej ekonomika ako celok stratila za posledné tri mesiace roka takmer 5 %. Naopak, Čína a Turecko sa spomedzi veľkých ekonomík stali víťazmi s rastom, ktorý by im Slovensko závidelo aj v tých lepších časoch.
  • Aj keď fungujúce automobilky a iní veľkí priemyselní exportéri zachraňujú ekonomiku pred katastrofou, lockdown, ktorý je prísnejší a dlhší, ako sa pôvodne predpovedalo, výrazne zasiahne do jej výkonu na začiatku roku 2021.
  • Slovenská sporiteľňa v reakcii na čísla predpovedá, že ekonomika v tomto roku porastie o 4 %, ministerstvo financií vo februári prognózovalo rast 4,3 %, už tento mesiac bude však predpoveď opäť spresňovať pre potreby plánu obnovy.

2. Reťazce pandemické nariadenia neignorujú, len využívajú nejasné pravidlá

Šéf Lidla Matúš Gála poskytol Denníku E rozsiahly rozhovor, v ktorom okrem iného vysvetlil,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie