Denník N

Chcem si sporiť: Ako mám vôbec začať, kedy pri investovaní neplatím dane a kedy platím nízke poplatky?

Foto - JumpStory
Foto – JumpStory

Piati odborníci na financie vysvetľujú, aký spôsob investovania je vhodný pre neskúsených investorov, ktorý je výhodný z pohľadu daní a kedy pri investovaní alebo sporení zaplatíte najnižšie poplatky.

Položili sme im otázky:

1. Keď nie som skúsený investor a chcem si pravidelne odkladať/investovať menšiu sumu, aký spôsob investovania je pre mňa najrozumnejší? Ako mám uvažovať?

2. Ktorá forma sporenia/investovania je daňovo najvýhodnejšie? Je výhodnejšie investovať alebo sporiť si cez banku, správcovskú spoločnosť, obchodníka s cennými papiermi, posielať individuálne príspevky do druhého piliera alebo je ešte nejaká iná forma sporenia výhodnejšia?

3. Ktorá forma sporenia/investovania je najvýhodnejšia z pohľadu poplatkov? Keď investujem do podielového fondu v banke alebo inej správcovskej spoločnosti, cez obchodníka s cennými papiermi do ETF, mám riadené portfólio alebo si zvolím mimoriadne príspevky do druhého piliera?

Odpovedali:

  • Michal Mešťan, prodekan Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici,
  • Ján Šebo, odborník na sporenie a dôchodky, spoluzakladateľ Oranžovej obálky,
  • Pavel Škriniar, ekonóm Fakulty podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave,
  • Maroš Ovčarik, šéf Partners Investments,
  • Slavomír Molnár, odborník na sporenie a hypotéky.

Tu sú odpovede:

1. Keď nie som skúsený investor a chcem si pravidelne odkladať/investovať menšiu sumu, aký spôsob investovania je pre mňa najrozumnejší? Ako mám uvažovať?

Michal Mešťan,
prodekan Ekonomickej fakulty UMB v Banskej Bystrici

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Slavomír Molnár je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Dnes na dennike.sk

Investovanie a úvery

Úvery

Ekonomika

Teraz najčítanejšie