Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Vláda je nefunkčná, sľuby neplatia, vo forme je len covid

Igor Matovič a Boris Kollár po rokovaní koalície. Reprofoto – video TASR
Igor Matovič a Boris Kollár po rokovaní koalície. Reprofoto – video TASR

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Dexfinity.com – Ecommerce Akcelerátor. Skutočná výzva podnikania začína za hranicami. Nečakajte. Exportujte!


Dobrý deň,

včera na Slovensku zrejme zomrelo na covid znova približne sto ľudí a vládna koalícia nevládla, ale riešila spory, ktoré vyvolalo najmä správanie jej predsedu Igora Matoviča.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1300 slov, čo je 5 a pol minúty čítania. Pripravili Radoslav Tomek a Konštantín Čikovský.


1. Koalícia existuje, ale nevládne

Vládna koalícia včera neoznámila žiadne riešenie krízy, do ktorej sa dostala. Nič prelomové neprinieslo ani stretnutie vedenia strany Sme rodina.

Tá len oznámila, že chce pokračovať v štvorkoalícii, a ultimatívne navrhla balíček návrhov, ktorý by mala vláda schváliť.

Čo chcú rozdávať: Sme rodina hovorí, že by chceli jednorazovo rozdávať peniaze niektorým skupinám obyvateľov, povolil by sa odklad splátok úverov a energií do konca júna 2021 a zvýšili by sa peniaze na odškodnenie firiem z cestovného ruchu a segmentu gastra o 100 miliónov eur.

Vláda spí, dohody sa neplnia: Iniciatíva Veda pomáha zasa včera pripomenula, že ubehlo desať dní, odkedy sa s predsedom vlády dohodli na opatreniach na zabrzdenie covidu, ale väčšinu z nich doteraz vláda nezaviedla.

Visieť vo vzduchu tak zostal aj sľub, že sa zvýši pandemická OČR a nemocenská tak, aby ľudia s podozrením na nákazu nechodili kvôli peniazom naďalej do práce. Túto úlohu si vzal za svoju minister Milan Krajniak, vláde však zatiaľ nič nepredložil.

Dane zrejme znova posunú: Keď vláda konečne zasadne, minister financií Eduard Heger zrejme navrhne automatické posunutie termínu podania daní z príjmov z konca marca na koniec júna. Teraz o to treba oficiálne požiadať, no ak to vláda a parlament schvália, bude to pre všetkých automatické.

Viac o téme: Daňové priznanie by sa mohlo odložiť do konca júna, zvažujú u Hegera (Zuzana Kollárová/E)

Matovičov okrúhly stôl s vedcami priniesol silné návrhy, doteraz ich nikto nezaviedol (Veronika Folentová/N)


2. Dôchodky zamrzli, lebo Krajniak je o ťah pred Hegerom

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie