Majitelia odberových miest neprerobia, no zisky v státisícoch sú nereálne

- Štát platí takzvaným momkám väčšinou paušál bez ohľadu na to, koľko ľudí otestujú. Preto môže byť výhodné dať si na jednu adresu dve odberové miesta a šetriť tak na nákladoch.
- Mnoho podnikateľov tento trik skúsilo a vyzerá, že sa im to aspoň sčasti vypláca. Štát na tom prerába, lebo v priemere majú tieto momky menej testov, ako je slovenský priemer.
- Zdvojené momky však už v súčasnosti nedokážu ušetriť na počtoch nasadených zdravotníkov, lebo štát ich už pravidelne kontroluje.
Denník N overoval opodstatnenosť sťažností viacerých ľudí, ktorí pri pozorovaní fungovania niektorých mobilných odberových miest (MOM) nadobudli dojem, že ide o ľahký vysokoziskový biznis na hrane podvodu. Najčastejšie sa opakovalo podozrenie, že firmy si účtujú prácu vo dvoch momkách, ale náklady majú len ako jedna.
Dáta o umiestnení momiek a ich výkonnosti a návštevy podozrivých momiek ukazujú, že viacero podnikateľov sa tak pokúsilo o maximalizáciu príjmov a minimalizáciu nákladov. Určite však nejde o hlavný model fungovania momiek. Štát navyše v posledných týždňoch kontrolami výrazne znížil možnosť podvádzať.
Dvadsaťtisíc mesačne
Ako