Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Ten graf o stagnácii v rokoch Smeru bol tak trochu hoax

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kompot.sk najlepšie slovenské značky na jednej adrese. Vlastne na dvoch. A sú to tieto tri: Laurinská 19, Bratislava, www.kompot.sk a teraz aj Bory Mall.  (inzercia)


Dobrý deň,

my autori Ekonomického newsfiltra nie sme ako väčšina slovenských politikov, my sa na kritikov nehneváme, my sa tešíme, že nám chce niekto pomôcť. Na konci tohto dnešného sumáru ekonomického diania je preto dotazník o vašej spokojnosti – prosíme vás, vyplňte ho.

Zaujíma nás, čo sa vám páči a čo nepáči na našom newsfiltri, čo by ste pridali, z čoho by ste ubrali, či sa vám nezdá krátky alebo dlhý atď. Tento dotazník tam už odteraz bude každý deň, aby ste nám mohli nechať akýkoľvek odkaz pohodlne a hocikedy.

Dnešné vydanie Ekonomického newsfiltra má 1150 slov, čo je 5 minút čítania. Pripravili Konštantín Čikovský a Radoslav Tomek.


1. Heger, Mikloš aj my ostatní už musíme pochybovať aj o Eurostate

Jeden z úvodných grafov, ktorým sa v slovenskom pláne obnovy argumentuje v prospech modernizácie krajiny, je chybný. Kým graf ukazuje, že v poslednom desaťročí výkonnosť slovenskej ekonomiky nedobiehala úroveň EÚ, v skutočnosti to nie je pravda.

Pravda je, že Slovensko dobiehalo priemer EÚ aj počas posledného obdobia, hoci štatistiky Eurostatu hovorili niečo iné.

Na vine tohto nedorozumenia sú s veľkou pravdepodobnosťou chybné merania vývoja cien na Slovensku, s ktorými pracujú databázy Eurostatu.

Prečo je to dôležité: Dobiehanie EÚ vo výkonnosti ekonomiky je kľúčový ukazovateľ kvality vlád, pretože ukazuje, ako sa napĺňa sen o tom, že raz budeme rovnako bohatí ako staršie členské krajiny EÚ.

Na základe chybných dát potom vznikal dojem, že Slovensko v posledných desiatich rokoch priemer EÚ nedobiehalo, ale sa od neho chvíľu dokonca vzďaľovalo.

Pravdivá informácia bola, že za vlád Smeru Slovensko využívalo svoje možnosti rastu slabo, ale nie je pravda, že sme voči EÚ stagnovali.

Skúška správnosti: Ekonómovia, ktorí debatu o chybnom grafe minulý týždeň na Facebooku otvorili, pripomínajú jednoduchú rovnicu. Slovenská ekonomika posledné desaťročie rástla rýchlejšie ako priemer EÚ a ceny rástli skôr pomalšie. Preto je isté, že slovenský HDP v parite kúpnej sily voči Únii nestagnoval, ale rástol.

Ospravedlnenie: Na chybný graf odkazovali nedávno súčasný minister financií Eduard Heger a jeho podriadení a s chybnými dátami od Eurostatu operoval v tejto téme často napríklad aj exminister financií Ivan Mikloš.

Hoax o tom, že Slovensko už nedobieha priemer EÚ, však nekriticky preberali aj médiá vrátane Denníka E.

Ospravedlňujeme sa za to a berieme si z toho ponaučenie, že opatrnosť treba mať aj pri práci s dátami z takého dôveryhodného zdroja, ako je Eurostat.

Viac o téme: Graf, ktorý doplietol Mikloša aj Hegera, tvrdil, že sa EÚ vzďaľujeme, čo nie je pravda (Marianna Onuferová/E)


2. Ekonómov z Londýna či Frankfurtu naša politická kríza

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie