Denník N

Ekonomický newsfilter: Ten graf o stagnácii v rokoch Smeru bol tak trochu hoax

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Dobrý deň,

my autori Ekonomického newsfiltra nie sme ako väčšina slovenských politikov, my sa na kritikov nehneváme, my sa tešíme, že nám chce niekto pomôcť. Na konci tohto dnešného sumáru ekonomického diania je preto dotazník o vašej spokojnosti – prosíme vás, vyplňte ho.

Zaujíma nás, čo sa vám páči a čo nepáči na našom newsfiltri, čo by ste pridali, z čoho by ste ubrali, či sa vám nezdá krátky alebo dlhý atď. Tento dotazník tam už odteraz bude každý deň, aby ste nám mohli nechať akýkoľvek odkaz pohodlne a hocikedy.

Dnešné vydanie Ekonomického newsfiltra má 1150 slov, čo je 5 minút čítania. Pripravili Konštantín Čikovský a Radoslav Tomek.


1. Heger, Mikloš aj my ostatní už musíme pochybovať aj o Eurostate

Jeden z úvodných grafov, ktorým sa v slovenskom pláne obnovy argumentuje v prospech modernizácie krajiny, je chybný. Kým graf ukazuje, že v poslednom desaťročí výkonnosť slovenskej ekonomiky nedobiehala úroveň EÚ, v skutočnosti to nie je pravda.

Pravda je, že Slovensko dobiehalo priemer EÚ aj počas posledného obdobia, hoci štatistiky Eurostatu hovorili niečo iné.

Na vine tohto nedorozumenia sú s veľkou pravdepodobnosťou chybné merania vývoja cien na Slovensku, s ktorými pracujú databázy Eurostatu.

Prečo je to dôležité: Dobiehanie EÚ vo výkonnosti ekonomiky je kľúčový ukazovateľ kvality vlád, pretože ukazuje, ako sa napĺňa sen o tom, že raz budeme rovnako bohatí ako staršie členské krajiny EÚ.

Na základe chybných dát potom vznikal dojem, že Slovensko v posledných desiatich rokoch priemer EÚ nedobiehalo, ale sa od neho chvíľu dokonca vzďaľovalo.

Pravdivá informácia bola, že za vlád Smeru Slovensko využívalo svoje možnosti rastu slabo, ale nie je pravda, že sme voči EÚ stagnovali.

Skúška správnosti: Ekonómovia, ktorí debatu o chybnom grafe minulý týždeň na Facebooku otvorili, pripomínajú jednoduchú rovnicu. Slovenská ekonomika posledné desaťročie rástla rýchlejšie ako priemer EÚ a ceny rástli skôr pomalšie. Preto je isté, že slovenský HDP v parite kúpnej sily voči Únii nestagnoval, ale rástol.

Ospravedlnenie: Na chybný graf odkazovali nedávno súčasný minister financií Eduard Heger a jeho podriadení a s chybnými dátami od Eurostatu operoval v tejto téme často napríklad aj exminister financií Ivan Mikloš.

Hoax o tom, že Slovensko už nedobieha priemer EÚ, však nekriticky preberali aj médiá vrátane Denníka E.

Ospravedlňujeme sa za to a berieme si z toho ponaučenie, že opatrnosť treba mať aj pri práci s dátami z takého dôveryhodného zdroja, ako je Eurostat.

Viac o téme: Graf, ktorý doplietol Mikloša aj Hegera, tvrdil, že sa EÚ vzďaľujeme, čo nie je pravda (Marianna Onuferová/E)


2. Ekonómov z Londýna či Frankfurtu naša politická kríza

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie