Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Ekonómovia Hegerovi radia, aby ak chce rozdávať, začal okamžite

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Dexfinity.com – Ecommerce Akcelerátor. Skutočná výzva podnikania začína za hranicami. Nečakajte. Exportujte!


Dobrý deň,

v USA sa začala veľká diskusia, ktorá možno na dlhé roky ovplyvní aj to, ako my v Európe vnímame úlohu štátu. Prezident Biden chce dať postupne do rýchlej postcovidovej pomoci, gigantických infraštruktúrnych a zelených projektov a do školstva navyše dokopy 5 biliónov dolárov, čo je 25 percent amerického HDP. Novému prezidentovi to však nemusí vyjsť, nemá totiž isté, že sa podarí zvýšiť podnikové a majetkové dane tak, aby to mal aspoň sčasti z čoho zaplatiť.

Spomeňme si na parametre tej diskusie napríklad teraz, keď slovenskí ekonómovia novej vláde odkazujú, že ak chce dať ekonomike pred koncom covidu ešte jednorazovú injekciu, musí to urobiť okamžite.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1400 slov, čo je 6 minút čítania. Pripravil Konštantín Čikovský.


1. Ak pomáhať, tak okamžite, odkazuje Hegerovi Panel E

Väčšina zo 14 slovenských ekonómov, ktorí sa v Paneli expertov Denníka E vyjadrili k myšlienke zvýšiť pomoc slovenskej ekonomike, v zásade súhlasí s návrhom na veľký jednorazový stimul popri doteraz ponúkanej pomoci.

S návrhom prišiel pred dvoma týždňami predseda rozpočtovej rady Ján Tóth. Povedal, že si vie predstaviť aj mimoriadny vládny výdavok vo výške do dvoch percent HDP (dve miliardy eur), čo je suma porovnateľná s tým, čo štát doteraz minul na pomoc počas celej krízy.

Prečo je to v súčasnosti hlavná ekonomická téma: Ak Slovensko na záver pandémie trafí správny model pomoci firmám, zachráni veľa podnikov a vďaka tomu sa mu vrátia aj náklady na vynaloženú pomoc. A naopak, ak bude pomoc odvážna, ale nepresná, krajina bude mať namiesto zdravých firiem len väčší dlh.

Širší kontext: Napriek koaličnej kríze prebiehali v posledných týždňoch odborné aj politické diskusie o veľkom odškodňovacom zákone pre postihnuté firmy. Idea pochádza od ľudí okolo ministra hospodárstva Sulíka, ktorí sa o jej rozumnosti snažia presvedčiť tímy, ktoré zasa počúvajú minister financií Matovič a predseda vlády Heger.

V hrubom ryse ide o to, že by sa zobrali čerstvé daňové priznania a firmám by sa vyplatili peniaze podľa miery prepadu tržieb a rizikovosti ich podnikania z pohľadu pandemických obmedzení.

O črtajúcom sa kompromise hovorí aj názor Hegerovej poradkyne Renáty Bláhovej, ktorá v tejto téme verejne podporila názor Sulíkovho štátneho tajomníka Jána Oravca.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie