Denník N

Ekonomický newsfilter: Tri grafy pre Igora Matoviča

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

včera po prvý raz zasadala vláda s novým premiérom a s novým ministrom financií. Ich prvé vyjadrenia ukazujú, že kurz opatrného prístupu k verejným výdavkom bude pokračovať, aj keď sa vymenili stoličky premiéra a vicepremiéra.

Po skončení vlády sme sa dozvedeli aj to, že sa do nej predsa len vráti aj bývalý minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak. Sme rodina lepšieho nenašla a on sa nechal prehovoriť.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1100 slov, čo je 5 minút čítania. Pripravil Konštantín Čikovský


1. Slovensko bojuje s covidom za menšie peniaze ako priemer

Minister financií Igor Matovič sa v stredu ohradil proti tvrdeniu, že Slovensko dáva na pomoc ekonomike výrazne menej ako iné európske krajiny. Povedal, že verejné výdavky na covid sú na úrovni „lepšieho európskeho priemeru“, čiže okolo 5 percent HDP, čo je v prípade Slovenska zhruba 5 miliárd eur.

Prečo sa tomu venovať: Keďže ide o tvrdenie, ktoré zásadne ovplyvňuje diskusiu o tom, ako razantne má ešte štát pomáhať hospodárstvu počas pandémie, prinášame tri grafy, ktoré ukazujú, v čom má minister financií pravdu a čo je sporné.

Graf z MinFinu: Tvrdenie ministra financií, že Slovensko vynaložilo na pomoc počas covidu 5 percent HDP, zhruba korešponduje s oficiálnymi výpočtami Inštitútu finančnej politiky z konca februára. Tie hovoria, že „pandemický účet“ za rok 2020 bol 4,6 miliardy eur.

Ministerstvo financií však do tohto sumáru vložilo aj garancie na pôžičky, odklady odvodov, odložené splátky úverov, z ktorých väčšina nebude napokon výdavkom štátneho rozpočtu. Ak spočítame len reálne priame výdavky, dostaneme sa k oveľa nižšiemu číslu – dve, maximálne tri percentá HDP.

Graf z Frankfurtu: Čísla ministerstva financií očistené od garancií a odkladov sú približne v súlade s výpočtami, ku ktorým sa dopracovali

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie