Denník N

Ekonomický newsfilter: Pellegrini chce helicopter money a Kollár nie je proti

Peter Pellegrini a Boris Kollár. Foto - TASR
Peter Pellegrini a Boris Kollár. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

najdôležitejšia ekonomická informácia včerajšieho dňa je, že zatiaľ sa nič nemení na prognóze, že od pondelka 19. apríla sa začnú otvárať prevádzky, v ktorých nie je nutné skladať si respirátor. A od budúceho týždňa bude pribúdať aj žiakov v školách, ďalší pôjdu ôsmaci a deviataci.

Dnešný Ekonomický newsfilter ma 1250 slov, čo je 5 a pol minúty čítania. Pripravili Konštantín Čikovský a Radoslav Tomek.


1. Policajti nedostanú prístup ku všetkým bankovým účtom

Register, v ktorom by štát online videl zostatky na bankových účtoch podnikov a obyvateľov, zrejme vôbec nevznikne.

Návrh zákona, ktorý by takú databázu vytvoril a sprístupnil širokému počtu verejných orgánov, už malo ministerstvo vnútra pripravený, malo ho zverejniť na začiatku apríla, no doteraz nič neukázalo.

Okrem vládnej krízy zverejneniu citlivého návrhu zabránila aj kritika od strany SaS. Tá hrozila, že sa v prípade možnosti šírenia informácií o zostatkoch na bankových účtoch obráti na Ústavný súd.

Po kritike od SaS sa neozvala ani jedna strana vládnej koalície, ktorá by vznik registra zostatkov na účtoch podporila. Verejne sa na jeho obranu nepostavil ani minister vnútra Roman Mikulec, ktorého podriadení s nápadom prišli.

Prečo to je dôležité: Ministerstvo vnútra chcelo spojenie s bankami cez databázu, prostredníctvom ktorej by malo online kópiu údajov o bankových účtoch. Tým by sa prelomilo bankové tajomstvo a hrozilo by, že bankové údaje by polícia a iné orgány mohli zneužívať.

Ako nájsť kompromis: V diskusii o zdieľaní informácií z bánk existuje zhoda v tom, že štát potrebuje rýchlejší prístup k údajom v bankách, inak bude v boji proti praniu špinavých peňazí slabý. Súčasný systém, keď policajti dostávajú informácie o stavoch účtov podozrivých osôb niekedy aj s týždňovým čakaním, je neudržateľný.

Dostatočným riešením by však bolo aj to, ak by sa štát pripojil ako klient do registra, ktorý spravujú samotné banky. Nebude v ňom vidieť všetky účty a výšku zostatkov na nich, ale môže sa na to jednotlivo spýtať a dostane odpoveď prakticky okamžite.

Výhodou takého systému je, že banky by vedeli o každej jednej požiadavke na informáciu, čo by znížilo chuť štátu lustrovať hocikoho bez vážnejšieho dôvodu.

Aj v tomto prípade by išlo o prelomenie bankového tajomstva, ale bolo by oveľa miernejšie a menej časté. Informácie o všetkých účtoch by si totiž nechali u seba banky, ktoré majú na ochrane bankového tajomstva aj komerčnú motiváciu.

Riešenie, ktoré ponúkajú banky, by navyše malo byť aj lacnejšie. Pripojenie do ich systému by stálo okolo pol milióna, cena nového štátneho registra sa odhadovala na 3 milióny eur.

Viac o téme: Nahliadanie do zostatkov na bankových účtoch je otázne, sulíkovci takýto register nepodporia (Martina Kláseková/E)


2. Pellegrini a Kollár chcú rodiny dotovať vtedy, keď sú najbohatšie

Vládne hnutie Sme rodina aj opozičná strana Hlas chcú presadiť, aby štát na konci pandémie vyplatil rodinám s deťmi jednorazovo sumu v stovkách eur. Oba subjekty majú v rukách dostatočné politické nástroje na to, aby svoj návrh presadili.

Prečo je to dôležité: Rádovo môže ísť o výdavok v stovkách miliónov eur, čo bude nákladom pre verejné financie, ale môže byť aj stimulom pre domácu spotrebu.

Čo Pellegrini a Kollár presne navrhujú:

Opozičná strana Hlas navrhuje poslať 300 eur rodičom za každé nezaopatrené dieťa, čo by stálo dokopy 330 miliónov eur.

Sme rodina žiadala jednorazový príspevok rodinám s deťmi už pri rokovaniach o konci vládnej krízy a tvrdila, že jej to ostatní vládni partneri prisľúbili. V tom čase však Sme rodina hovorila o užších skupinách, napríklad o matkách samoživiteľkách, teraz je reč o všetkých rodinách s nezaopatrenými deťmi.

V nedeľu potom predseda Sme rodina v RTVS povedal, že v parlamente by zahlasovali za návrh Hlasu na plošné rozdávanie peňazí.

Sme rodina a Hlas spolu nemajú dostatok hlasov na presadenie zákona v parlamente, obe však môžu ku konaniu priviesť zvyšok vládnej koalície. Sme rodina tým, že im partneri dali sľub, a strana Hlas tým, že má v súčasnosti najsilnejšiu voličskú podporu.

Pre a proti návrhu na podporu rodín:

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Pomoc ekonomike

Ekonomika

Teraz najčítanejšie