Denník N

Ako vyzerá naša ekonomika z Frankfurtu? Podceňujete služby, preceňujete automotive a nemáte šťastie na veľký domáci trh ako Poliaci

Arvind Ramakrishnan. Foto - Ceeconference.com
Arvind Ramakrishnan. Foto – Ceeconference.com

Fitch Slovensku zhoršil rating na A z A+ ešte počas prvej vlny, keď sa následkom zatvorených automobiliek odhady prepadu ekonomiky blížili k dvojciferným číslam. V novembri dal naň dokonca negatívny výhľad. Arvind Ramakrishnan, šéf odboru ratingovej spoločnosti Fitch, ktorý má pod palcom aj náš región, v rozhovore vysvetľuje, že odvtedy ho čísla zo Slovenska pozitívne prekvapili.

V onlinovom rozhovore zo svojho frankfurtského bytu vysvetľuje, ako sa na problémy krajín v regióne nazerá zvonku. Zatiaľ čo lokálne médiá vo V4 sú plné článkov o nových domácich konfliktoch, zahraničných ekonómov zaujíma len to, ako a či vôbec sa odrazia na základných ukazovateľoch, akým je aj verejný dlh.

Napríklad problémy s právnym štátom v Poľsku a Maďarsku agentúra sleduje a ďalšie zhoršenie v tejto oblasti by mohlo ovplyvniť aj rating. Ale prílev zahraničných investícií to zatiaľ neovplyvnilo a Ramakrishnan verí, že napriek útočnej rétorike sa obe vlády pragmaticky rozhodnú neodstrihnúť sa od peňazí z Bruselu.

Omnoho väčšie riziko ako politika je závislosť regiónu od automobilového priemyslu, ktorý okrem

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika

Teraz najčítanejšie