Denník N

Týždeň v európskej ekonomike: Odborníci kritizujú nedostatočnú diskusiu o pláne obnovy

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Autori pracujú pre portál Euractiv.sk

  • Pripomienkové konanie ukázalo nespokojnosť s prípravou plánu obnovy.
  • Experti upozorňujú na greenwashing v EÚ taxonómii zelených investícií.
  • Únia potrebuje na 5G a optické siete minúť ďalších 300 miliárd eur.

1. Pripomienkové konanie ukázalo nespokojnosť s prípravou plánu obnovy

Názory bývalého ministra financií a súčasného premiéra Eduarda Hegera a viacerých dôležitých aktérov na prípravu národného plánu obnovy a verejnosti sa rozchádzajú. Podľa ministerstva financií je slovenský reformný dokument v zahraničí vnímaný ako ukážkový. Medzirezortné pripomienkové konanie však ukázalo, že viacerí dôležití aktéri s otvorenosťou prípravy reformného dokumentu nie sú spokojní.

Prečo je to dôležité

Dokument je podmienkou čerpania peňazí z krízového fondu pre naštartovanie ekonomiky po pandémii koronavírusu, na ktorom sa EÚ dohodla minulý rok. V prípade Slovenska ide o šesť miliárd eur.

Európska únia od členských štátov dlhodobo vyžaduje, aby pri príprave podobne dôležitých dokumentov uplatňovali takzvaný partnerský princíp. To znamená, že do procesu musia zapojiť všetkých dôležitých aktérov: samosprávy, podnikateľský sektor, odbory či mimovládne organizácie.

Tento prístup má priniesť do prípravy strategických dokumentov transparentnosť, zlepšiť ich kvalitu a zvýšiť zodpovednosť za vykonávanie reforiem.

Členské štáty musia tento postup uplatňovať napríklad pri príprave nového programového obdobia v eurofondoch alebo pri nastavovaní agrodotačných pravidiel v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Práve programovanie budúcich eurofondov odborná verejnosť všeobecne považuje za dobrý príklad uplatnenia tohto princípu.

Čo plánu vyčítajú

pripomienkového konania k plánu obnovy ale vyplýva, že s diskusiou k reformnému dokumentu experti nie sú až takí spokojní. V priebehu 14 dní materiál pripomienkovali takmer 2 500-krát, pričom až 1 375 pripomienok je zásadných. V pripomienkach sa ale objavilo viacero námietok k spôsobu, akým rezort financií tento materiál pripravuje.

Najčastejšia výhrada k procesu by sa dala zhrnúť takto: vláda napriek prísľubom nekomunikovala s verejnosťou o príprave plánu dostatočne, do diskusií nezapojila dôležitých aktérov a 10-dňové pripomienkové konanie toto manko nezachráni, preto by sa mal celý návrh prepracovať.

S takouto námietkou sa do pripomienkového konania zapojili odborári, zamestnávatelia – podnikatelia, samosprávy, vysoké školy, ale aj poľnohospodári, s ktorými plán vôbec nepočíta.

Rezort financií po zverejnení dokumentu spustil aj sériu okrúhlych stolov k jednotlivým častiam reformného plánu. Ministerstvo informovalo, že sa na nich zúčastnilo 200 účastníkov zastupujúcich stovku subjektov. Viacerí z nich ale tvrdia, že ministerstvo okrúhle stoly spustilo neskoro a na zapracovanie pripomienok už nebude čas.

Zaujímavé ale je, že

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Plán obnovy EÚ

Týždeň v európskej ekonomike

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie