Denník N

Krakovský z iniciatívy maloobchodníkov: Nemôžeme očakávať zľavy, ktoré siahajú až do 70 percent

Foto - archív D. Krakovského
Foto – archív D. Krakovského

Predseda Iniciatívy slovenských maloobchodníkov Daniel Krakovský vraví, že keď sa v pondelok otvoria obchody, zákazníci nemôžu čakať zľavy rovnajúce sa totálnej likvidácii skladových zásob alebo až do sedemdesiatich percent. Obchody boli zatvorené viac ako sto dní, takže obchodníci budú teraz hľadieť na každé euro.

Podľa Krakovského obchodníkov momentálne najviac trápi to, či sa zavedie schéma pomoci na krytie fixných nákladov. Doterajšia pomoc od štátu im síce pomohla udržať priestor a väčšinu zamestnancov, no keď im štát nepodá pomocnú ruku teraz, je možné, že to vyjde úplne navnivoč.

Bude v pondelok podľa vás veľa obchodov, ktoré sa neotvoria?

To si nemyslím. Obchodníci dlho čakali na to, kedy budú môcť konečne otvoriť. Samozrejme, to, či prežijú a vydržia, ukážu až najbližšie týždne alebo mesiace.

V akej kondícii prečkali pandémiu?

Treba si uvedomiť, že obchody boli zavreté viac ako sto dní. To je prakticky dvojnásobok toho, čo v prvej vlne, a to má dosť zásadný vplyv na ich fungovanie. Už od prvej vlny tlačia pred sebou dlhy, ktoré neboli doriešené, takisto sezónny tovar, ktorý prekladali s vierou, že ho predajú túto sezónu. Tá buď čiastočne, alebo niektorým takmer úplne vypadla, takže to nebude určite jednoduchá situácia.

Predpokladáte, že väčšina obchodov, ktoré majú zimné kolekcie, ich bude teraz vypredávať alebo skôr prejdú na nové kolekcie?

Veľa obchodníkov príde s novými kolekciami. Trhové správanie je dlhodobo ovplyvňované tým, že v tomto čase je nový sortiment, takže zákazníci ho budú čakať aj teraz. Myslím si však, že sa budú dopredávať aj staré kolekcie, pretože obchodníci budú musieť relatívne rýchlo vygenerovať nejaký cash-flow na to, aby boli schopní splácať záväzky a dlhy, ktoré im vznikli počas zatvorenia.

V ktorých typoch obchodov možno očakávať zľavy, keď sa v pondelok otvoria prevádzky?

Bude to

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Obchod

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie