Denník N

Zarábať peniaze sa dá aj v lockdowne

Pandémia koronavírusu priniesla aj nové technologické vychytávky. Online investovanie patrí k tým, ktoré majú ľudí motivovať, aby neprerábali, ale aby sa naučili svoje peniaze zhodnocovať. Dnes tak vedia spraviť z pohodlia domova.

Zaočkovanosť ľudí po celom svete rastie, čo pomáha lepšie zvládať aj tretiu vlnu pandémie koronavírusu vo svete. Európska únia už predstavila digitálny covid pas, ktorý by mal uľahčiť cestovanie za prácou ale aj za oddychom. Odborníci očakávajú, že po uvoľnení pravidiel začnú ľudia opätovne míňať peniaze a naštartuje sa tak toľko odkladaná spotreba. Centrálne banky a vlády cez rôzne balíčky budú naďalej podporovať ekonomiku.

Odborníci aj vďaka týmto opatreniam očakávajú pozitívy vývoj na akciových trhoch a toto obdobie za ideálne na začatie investovania. „Mnoho ľudí si stále myslí, že investovanie je iba pre tých, ktorí majú voľnú vyššiu sumu. Nie je to však pravda. Investovanie je lepšia alternatíva k sporeniu. A je naozaj určená pre širokú verejnosť,“ vysvetľuje Matej Varga, vedúci úseku riadenia investícií v Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti Poštovej banky (PPSS).

Pravidelné investovanie aj s nižšou sumou peňazí dokonca lepšie odoláva výkyvom na trhoch ako jednorazové. „O jeho výhodách oproti sporeniu by sa už nemalo ani diskutovať. Úroky na sporení sú dnes nulové alebo veľmi blízke nule. Ak zoberieme do úvahy infláciu, ľudia pri klasickom sporení prerábajú. Peniaze investované do podielových fondov sa im zhodnocujú výrazne nad rámec pokrytia inflácie,“ konštatuje Matej Varga.

Investovanie na diaľku

PPSS ponúka ako jediná správcovská spoločnosť na Slovensku novým klientom možnosť online investovania cez webový prehliadač a zároveň ju nepodmieňuje kúpou iného produktu ako je napríklad povinný účet v materskej banke. Celý proces je veľmi jednoduchý. Cez webovú stránku penzijna.sk sa budúci klient preklikne na onboarding proces online investovania. Vyplní svoje údaje a systém ho na základe tvárovej biometrie overí.

Klient má na výber z piatich fondov, pričom čoskoro do ponuky pribudne ďalší. Pri jednorazovej investícii je potrebné mať našetrené aspoň 500 eur. Ak si vyberiete možnosť pravidelného investovania, môžete vkladať na účet sumu už od 20 eur. Výhodou pravidelnej investície je, že peniaze sú nielen lepšie chránené od výkyvov na trhoch, ale sú oslobodené aj od vstupného poplatku.

Konzervatívny klient si môže vybrať až zo štyroch fondov. K dispozícii má fond určený na krátkodobé investovanie – Náš Prvý Realitný, o.p.f., ktorý od svojho vzniku dosiahol ročnú výkonnosť na úrovni 4,46 percenta (k 30.3.2021).

Pre strednodobé investovanie sú tu zase Kapitálový fond o.p.f. s ročným výkonom 2,98 percenta od svojho vzniku, Office real estate found o.p.f. s výkonnosťou 2,52 percenta p.a. od svojho vzniku a novinkou je Komfortný fond, o.p.f.,  ktorý má v portfóliu zastúpené napr. aj výnosné akciové investície.

Pre dynamických investorov je k dispozícii v online forme pripravený Aktívny fond o.p.f. V škále rizikovosti od 1  do 7 je vysoko – na šiestej priečke. Je preto určený tým, ktorí nezačnú panikáriť okamžite, ako si pripíšu straty. Jeden deň sa môžu ich investície prepadnúť a na ďalší narásť. Za všetko hovorí aj jeho výkonnosť. Od vzniku fondu je na úrovni 7,19 percenta ročne, za posledný rok dokonca na úrovni 15,2 percenta.

Ako sa darí investícii, si môžu klienti sledovať v ‚e-investorovi‛. Ide o online prístup do našej druhej webovej platformy, kde sa klient môže odkiaľkoľvek a kedykoľvek prihlásiť.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika

Teraz najčítanejšie