Denník N

Táto investícia je zelená, táto už nie. Bruselské ťahanice o zelené nálepky pokračujú, Slovensku sa nepáči postoj k jadru

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas samitu Európskej únie v novembri. Foto TASR/AP
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas samitu Európskej únie v novembri. Foto TASR/AP

Ide o veľa – zelená nálepka bude predpokladom na zisk peňazí od bánk, investičných fondov, eurofondov aj štátu. Momentálne vyhovuje kritériám jedno až päť percent investičných projektov.

Pravidlá, podľa ktorých sa má posudzovať, či je ekonomická aktivita environmentálne udržateľná alebo aspoň prechodne udržateľná, meškajú mesiace. Pripraviť ich mala Európska komisia, ktorá sa však dostala pod obrovský tlak lobistov a zavalili ju desaťtisíce pripomienok.

Na finálne znenie čakajú s napätím najmä výrobcovia elektriny a tepla, pretože ich sa nové pravidlá dotknú najviac. Slovenská energetika je dnes postavená najmä na atómovej energii, plyne, uhlí a biomase, pričom každá z týchto oblastí je priamo alebo nepriamo dotovaná.

Ak by tieto zdroje neboli považované za zelené alebo aspoň „prechodne zelené“, mohli by mať problém s financovaním bankami a časom aj s podporou štátu.

Ministerstvo hospodárstva pod Richardom Sulíkom (SaS) pritom viackrát zopakovalo, že akékoľvek kroky, ktoré by viedli k zvyšovaniu cien pre konečných spotrebiteľov energií, nepodporíme.

V uniknutej pozícii, ktorú má Denník E k dispozícií (dokument je na konci článku), Slovensko varuje, že ak napríklad atómové elektrárne nebudú označené ako zelené, uhlíkovú neutralitu nedosiahneme.

Klasifikovanie ekonomických aktivít sa však bude týkať aj veľkých firiem mimo energetického sektora a finančných inštitúcií. Od januára 2022 bude totiž platiť povinnosť zverejňovať informácie o udržateľnosti ekonomických aktivít firmy.

 Týka sa to:

  • všetkých, ktorí na finančnom trhu poskytujú finančné produkty – napríklad bánk, poisťovní a fondov,
  • podnikov verejného záujmu s viac ako 500 zamestnancami (na Slovensku je ich zhruba tristo), ktoré sú už dnes povinné zverejňovať výročné správy.

Do médií posledné týždne unikajú nové a nové „drafty” – návrhy klasifikovania udržateľných investícií, ktoré by mala komisia predložiť. Malo by sa tak stať túto stredu – 21. apríla. Pôjde o prvú várku kritérií, podľa ktorých sa bude hodnotiť vplyv ekonomických aktivít na znižovanie emisií skleníkových plynov (mitigácia) a adaptáciu na zmenu klímy.

Z dostupných informácií vyplýva, že Európska komisia si vyberie cestu najmenšieho odporu a pravidlá pre niektoré ekonomické činnosti radšej vynechá, ako by mala riskovať zablokovanie pravidiel. Podľa uniknutých dokumentov sa budú týkať vyše osemdesiatich typov ekonomických aktivít, ktoré sa týkajú nielen energetiky a teplárenstva, ale aj ťažkého priemyslu, výroby chemikálií, stavebníctva, dopravy, ale aj budovania kanalizácií, čističiek a nakladania s odpadom.

V nasledujúcom texte sme zhrnuli, čo o nových pravidlách EÚ, ktoré sa označujú ako taxonómia udržateľných investícií, zatiaľ vieme a čo sa bude diať v prípade biomasy, jadra a plynu.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Energetika

Klimatická zmena

Priemysel

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie