Denník N

Mikulec cúva od myšlienky vidieť ľuďom a firmám na účty, koaliční partneri ho nepodporia

Minister vnútra Roman Mikulec. Foto N – Tomáš Benedikovič
Minister vnútra Roman Mikulec. Foto N – Tomáš Benedikovič
  • Minister vnútra Roman Mikulec po rokovaní vlády povedal, že zostatky na bankových účtoch ľudí a firiem nebudú „záležitosťou“ centrálneho registra, ktorý sa pripravuje.
  • Zostatky boli podľa neho vo vláde najväčším problémom, no zhodli sa na riešení. Debaty okolo registra ešte pokračujú, viac bude podľa neho jasné na budúci týždeň. 

O čo ide: Aby Slovensko mohlo lepšie bojovať proti praniu špinavých peňazí, potrebuje mať mechanizmus na identifikáciu bankových účtov ľudí a firiem. Mal by byť centralizovaný a mechanizovaný, žiada to európska smernica. Systémy sa majú tiež medzinárodne prepájať. Legalizácia prostriedkov z kriminálnej činnosti sa totiž deje krížom cez štáty v zložitých schémach.

  • Ministerstvo vnútra, ktoré má pod palcom boj s praním špinavých peňazí, chce vytvoriť nový centrálny register účtov. Chcelo v ňom mať nielen údaje o účtoch a ich majiteľoch, ale aj údaje o zostatkoch na nich. Zostatky pritom smernica nežiada. Prístup k registru by mala mať pomerne široká skupina úradníkov, čo vyvolávalo otázky o ich možnom zneužití.
  • Strana SaS a neskôr aj ostatní koaliční partneri sa proti tomuto návrhu z dielne ministerstva patriaceho OĽaNO ohradili. Podľa predsedu finančného výboru parlamentu Mariána Viskupiča je

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie