Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Poznáme účet za pandémiu aj termín otvorenia terás

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kompot.sk najlepšie slovenské značky na jednej adrese. Vlastne na dvoch. A sú to tieto tri: Laurinská 19, Bratislava, www.kompot.sk a teraz aj Bory Mall.  (inzercia)


Dobrý deň,

napriek tomu, že tento text má v názve slovo ekonomický, musíme začať športom, keďže aj v prípade plánu na založenie európskej futbalovej Superligy najbohatších klubov išlo v prvom rade o peniaze.

Nová súťaž, ktorú v nedeľu avizovali veľkokluby ako Real Madrid alebo FC Liverpool, sa veľmi rýchlo skončila fiaskom. Ešte v utorok od plánu odstúpilo šesť anglických klubov, včera sa k nim pridali ďalšie a liga bola mŕtva ešte pred narodením.

Plán na vytvorenie európskej súťaže s 20 elitnými tímami, z ktorej by zakladatelia nemohli vypadnúť, dáva v dnešnom svete streamov a globálneho marketingu perfektný zmysel. Aspoň pre majiteľov klubov, s ktorými zasa možno súhlasiť v tom, že európsky futbal a jeho finančný rámec potrebujú zmeny. Je však otázne, či sa pri jeho tvorbe treba inšpirovať USA, ktoré sú domovom viacerých majiteľov zakladateľskej dvanástky.

Ich chybou bolo, že ignorovali a podcenili fanúšikov, ktorým vo futbale ide o viac ako o peniaze.

Áno, aj futbalové kluby sú korporácie a je úplne normálne, ak im ide o zisk. Medzi korporáciami sú však aj tie spoločensky zodpovedné, ktoré myslia nielen na akcionárov. Britský premiér Boris Johnson mal pravdu, keď povedal, že ide o obyčajný kartel. A v ňom zodpovedné firmy participovať nemali.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1150 slov, čo je necelých 5 minút čítania. Pripravili ho Radoslav Tomek a Oliver Brunovský.


1. Štát vlani na pandémii stratil 3,4 miliardy

Spor o tom, koľko pandemickej pomoci vláda minulý rok rozdala, by mali ukončiť včerajšie údaje o minuloročnom deficite verejných financií a hlavne komentár rozpočtovej rady k nim.

Celkový účet za pandémiu vrátane ušlých daňových a iných príjmov bol podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť 3,4 miliardy eur alebo 3,9 % hrubého domáceho produktu. Priama pomoc z toho predstavovala o niečo menej ako polovicu.

Deficit verejných financií sa minulý rok prepadol na 6,2 % HDP z 1,3 % HDP v roku 2019, ale koronavírus nebol jediným vinníkom.

Hospodárska politika pred krízou by sama osebe vyústila do schodku 2,5 % a už to je päťnásobne viac

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie