Denník N

Oplatí sa investovať úspory aj do stavebných pozemkov, polí či lesov? Ako vybrať tie správne? Radí sedem odborníkov

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Siedmich odborníkov z oblasti financií, realít, právneho poradenstva a poľnohospodárstva sme sa spýtali, ako môžu aj menší investori s úsporami v rádovo desaťtisícoch či len tisícoch eur zaujímavo zarábať nielen na investovaní do finančných produktov, akcií a komodít, ale aj na nákupe stavebných pozemkov, poľnohospodárskej pôdy či lesov.

Otázky: 

  1. Oplatí sa investovať úspory s vidinou budúceho vyššieho výnosu z neskoršieho odpredaja aj do nákupu stavebných pozemkov, polí či lesov? Môžem z takýchto investícií očakávať podstatne vyššie výnosy ako iba z bežných vkladov do banky?
  2. Ako si vybrať správny stavebný pozemok, pole či les? Čo si treba prioritne uvedomiť, aby sa investor pri takýchto investíciách nepopálil?
  3. Oplatí sa kúpa stavebných pozemkov, polí a lesov s vidinou budúceho vyššieho výnosu z neskoršieho odpredaja aj pomocou úveru od banky? Prekročí zhodnocovanie ceny takéhoto aktíva úroky, ktoré treba platiť za pôžičku od banky?
  4. V akých cenových reláciách sa na Slovensku zhruba pohybuje cena jedného ára stavebného pozemku a cena jedného hektára polí a lesov od tých najdrahších až po najlacnejšie lokality?

Odpovedajú:

  • Mário Glos, viceprezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska NARKS a riaditeľ žilinskej realitnej skupiny MGM;
  • Stanislav Pánis, analytik J&T banky;
  • Pavel Škriniar, odborník na financie z fakulty podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave;
  • Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory;
  • Lucia Talianová, členka predsedníctva NARKS a spoluvlastníčka košickej realitnej kancelárie Impulz Real;
  • Andrej Halada, advokát a majiteľ trnavskej advokátskej kancelárie Halada, ktorá sa zameriava aj na nákupy poľnohospodárskej pôdy;
  • Vladimír Kubrický, analytik bratislavskej Realitnej únie SR.

Krátke odpovede:

Mário Glos, viceprezident NARKS a riaditeľ žilinskej realitnej skupiny MGM:

„Pokiaľ kupujeme pôdu, odporúčam kupovať pozemky, ktoré hraničia s intravilánom obce, prípadne s nejakou zónou budúcej výstavby, lebo v nejakom časovom horizonte sa môžu zmeniť na stavebné pozemky. Lokalita je rozhodujúca.“

Stanislav Pánis, analytik J&T banky:

„Zhodnocovanie ceny stavebných pozemkov výrazne prekračuje nielen úročenie bankových vkladov, ale aj sadzby na úveroch. Leverageovaný nákup dobre situovaného stavebného pozemku cez pôžičku sa môže teda vyplatiť.“

Pavel Škriniar, odborník na financie z fakulty podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave:

„Investor musí dávať pozor nielen na lokalitu, ale aj tvar pozemku. Mnohouholníkové tvary neposkytujú toľko možností na výstavbu či obrábanie ako obdĺžnikové. Sú zároveň potenciálom pre susedské spory.“

Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory:

„Len cez platby nájomného od obhospodarovateľa sa zhodnotí investorovi investícia do poľnohospodárskej pôdy o tri až päť percent ročne a to je výrazne viac, ako sú úroky v bankách – hlboko pod jedným percentom.“

Lucia Talianová, členka predsedníctva NARKS a spoluvlastníčka košickej realitnej kancelárie Impulz Real:

„Pri investovaní do stavebných pozemkov, ornej pôdy, záhrad či lesov osobitne platí, že ich plocha je nemenne daná veľkosťou krajiny, a tak je zrejmé, že ich hodnota bude neustále rásť.“

Andrej Halada, advokát a majiteľ trnavskej advokátskej kancelárie Halada:

„V prípade poľnohospodárskych pozemkov dlhodobo zaznamenávame pozvoľný, ale zato konštantný medziročný nárast ich trhovej ceny. Pri zabezpečení riadnej starostlivosti o pôdu je možnosť zníženia jej hodnoty prakticky vylúčená.“

Vladimír Kubrický, analytik bratislavskej Realitnej únie SR:

„Pokiaľ niekto chce investovať, a nie sú to jeho jediné finančné aktíva, o investícii do pôdy uvažovať môže. Odmenou by mu mali byť výrazne vyššie výnosy, ako by dosiahol v banke. Ideálne však je zamerať sa na stavebné pozemky, ktoré sa dajú následne aj najjednoduchšie predať.“

Kompletné odpovede:

1. Oplatí sa investovať úspory s vidinou budúceho vyššieho výnosu z neskoršieho odpredaja aj do nákupu stavebných pozemkov, polí či lesov? Môžem z takýchto investícií očakávať podstatne vyššie výnosy ako iba z bežných vkladov do banky?

Mário Glos
viceprezident NARKS a riaditeľ realitnej skupiny MGM

Nákup nehnuteľností je dnes veľmi obľúbenou a bezpečnou formou investície. Zároveň je to ideálna ochrana voči inflácii. Financie investované do nákupu nestrácajú svoju hodnotu a z dlhodobého hľadiska ceny nehnuteľností rastú. Môžeme teda určite očakávať vyššie výnosy ako z bežných vkladov. Musíme však vedieť, ako a do akých nehnuteľností investovať, ako odhadnúť ich potenciál a ako sa vyhnúť rizikám. Predovšetkým si treba uvedomiť, že nákup pozemkov je dlhodobá investícia bez priebežného výnosu alebo len s malým priebežným výnosom, akým je pri poľnohospodárskej pôde nájom od obhospodarujúceho farmára. Naozaj podstatný je až absolútny výnos z následného predaja.


Stanislav Pánis
analytik J&T banky

Stavebné pozemky aj poľnohospodárska pôda sa v pravidelnom prieskume medzi milionármi J&T banka Wealth Report každoročne umiestňujú medzi top investíciami z hľadiska potenciálu ich zhodnotenia. V ostatnom prieskume očakávalo najzaujímavejšie zhodnotenie od stavebných pozemkov až 37 percent opýtaných slovenských milionárov a od poľnohospodárskej pôdy ďalšia pätina opýtaných.

Vysoké

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Agro

Investovanie a úvery

Úvery

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie