Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Na drahšej zelenej elektrine napokon vďaka jadru zarobia Slovenské elektrárne

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kompot.sk najlepšie slovenské značky na jednej adrese. Vlastne na dvoch. A sú to tieto tri: Laurinská 19, Bratislava, www.kompot.sk a teraz aj Bory Mall.  (inzercia)


Dobrý deň,

od včera sa už dalo najesť na terasách a gastropodnikatelia testujú, či sa zákazníci vrátia. Po prvom dni to ani zďaleka nie je jasné, rozhodujúce slovo má aj tak ešte aprílové počasie.

Nenápadne sa však začína do služieb vracať iný dlhodobý trend. Nie sú kvalifikovaní ľudia – a nie je to len preto, že sa počas pandémie zamestnali inde.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1200 slov, čo je 5 minút čítania. Pripravil Konštantín Čikovský.


1. Elektrina bude zelenšia a drahšia, zarobia na tom Slovenské elektrárne

Ceny elektrickej energie sa vyšplhali na dlhodobé rekordy. Napríklad v prvom štvrťroku tohto roka boli na Pražskej energetickej burze medziročne vyššie o 17 percent a neskôr ešte vzrástli.

Hlavná príčina je zvýšenie ceny emisných povoleniek. Keďže Európska komisia pritvrdzuje svoje klimatické ciele, predpokladá sa vyšší dopyt po kvótach. Tie potom skupujú špekulanti, ktorí počítajú s rastom ich ceny, a zdraženie tak prichádza už teraz. Vyššie ceny povoleniek sa potom prirodzene pretavujú do drahšej výroby elektriny najmä z uhlia a plynu.

Koho a ako to ovplyvní: 

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie